Honda 06 2020 1140x190 jazz
Thumb 01 125 rokov autobusu benz   cie Thumb 03 125 rokov autobusu benz   cie Thumb 02 125 rokov autobusu benz   cie

125 rokov autobusu Benz&Cie so spaľovacím motorom

V roku 1895 spoločnosť Benz&Cie sídliaca v Mannheime vyexpedovala prvý motorový autobus. Premiéru absolvoval v linkovej doprave medzi mestami Siegen, Netphen a Deuz. Spaľovací motor spôsobil revolúciu v segmente dopravy, ktorému v tých časoch dominovali kone a parné autobusy.

Pred 125 rokmi, presnejšie12. marca 1895, nemecký výrobca vozidiel Benz&Cie., Rheinische Gasmotoren Fabrik vyexpedoval prvý autobus so spaľovacím motorom – vtedy išlo o alternatívny pohon. Praotec dnešných autobusov Mecedes-Benz bol postavený na báze vozidla Benz Landauer a mal celkove 8 miest na sedenie.

Prvý motorový autobus z dielne Benz používala dopravná firma Netphener. Objednala si ho 19. decembra 1894 a od 18. marca 1895 ho začala nasadzovať na trasu Siegen-Netphen-Deuz. Už o jedenásť dní neskôr si spoločnosť Netphener objednala ďalší autobus, ktorý Benz&Cie. dodal 26. júna 1895. Obidve vozidlá poháňal horizontálne uložený 2,9-litrový jednovalcový motor so stojatým zotrvačníkom umiestnený vzadu. Motor s automatickým nasávacím a riadeným výfukovým ventilom dosahoval výkon 3,7 kW (5 k). Mal odparovacie chladenie a ako zapaľovanie sa používal vysokonapäťový iskrový zážih z akumulátora.

V dobovom popise prvkov výbavy sa uvádzastrešný rám na batožinu, nápis „Siegen-Netphen-Deuz“ a číslovanie sedadiel vnútri. Súčasťou výbavy boli náhradné pneumatiky pre zadné kolesá a jedna pre predné koleso. Aj druhé vozidlo bolo vybavené podobne, malo však navyše napríklad signálny zvonček. Podobné autobusy z dielne Benz postavené na základe vozidla Landauerboli dodané do miest Vegesack (spoločnosti Schild&Cie.) a Nordenham (pre spoločnosť Johann Janssen), ďalší zákazníci pochádzalinapríklad aj z Tirolska.

Preprava autobusom so spaľovacím motorom podľa cestovného poriadku autobusovej spoločnosti Netphener však trvala iba do zimy 1895/1896. Potom jeho prevádzku zastavili, okrem iného aj pre náročné podmienky na zimných cestách. Napriek tomu 12. marec 1895 ostal míľnikom v histórii verejnej hromadnej dopravy. Ani jeden z dvoch autobusov dodaných autobusovej spoločnosti Netphener sa nezachoval. Autenticky zrekonštruovaný motorový autobusu s použitím originálnych dielcov zažijú návštevníci múzea Mercedes-Benz.