Vw 06 2020 1140x190 t cross
Thumb bmw m2 competition m performance parts 10 Thumb content nove bmw x5 m a x6 m autozurnal.com 37

Zvyknite si na umelý zvuk športových áut, tvrdí (nielen) BMW

Plnotučný zvuk športových modelov áut skončí. Zvonku už nové športové motorizácie zvukovou kulisou nezaujmú tak, ako niekedy.

Dnešné autá v kabíne umelo prikrášľujú zvuk motora a výfuku. To som nenapísal žiadnu novinku, no lepšie to už nebude. Výrobcovia áut sa snažia aj takýmto spôsobom maskovať slabší zvukový prejav rýchlych modelov áut. Tie totiž za tie roky stratili z objemu motora, počtu valcov a do karát im nehrá ani európska "protihluková" legislatíva.

Tichšie navonok, menej autentické vnútri

Práve tá má za následok to, že nové športové auta už nebudú ako predtým. Aspoň na poli charizmy, vyplývajúcej z burácajúceho motora a ladeného výfukového systému. Na túto tému sa dávnejšie vyjadrila divízia Mercedes-AMG a nedávno sa pripojil aj odveký rival z Mníchova, BMW. Nejde však len o tieto značky, umiernený zvukový prejav výkonných mašín bude dominantou všetkých výrobcov.

Odporúčame:

Nové BMW X5 M a X6 M prichádzajú so 625 koňmi verzie Competition

Legislatíva, ktorá upravuje dovolené emisie hluku, je totiž v Európe čoraz prísnejšia. Informovali sme už aj o hlukových radaroch, ktoré budú automaticky rozosielať pokuty. Samozrejme, dotýka sa to aj dovoleného hluku motorov. BMW tvrdí, že na kultivovaný a umiernený zvukový prejav športových motorizácii si musíme zvyknúť. Súčasne sa treba pripraviť na väčšiu porciu umelého zvuku, ktorý bude do interiéru prúdiť prostredníctvom reprákov.  

Axel Theiling, ktorý je v BMW zodpovedný za pohonné jednotky tvrdí, že zvukový doprovod je odjakživa súčasťou a charakteristikou M modelov značky. Zároveň však priznáva, že nové rýchle BMW budú znieť inak - viac kultivovane a umiernene. A to najmä zvonku. Vo vnútri nahradí pravý rev vytočeného motora väčšia porcia umelého prikrášlenia, a to "vďaka" čoraz prísnejšej protihlukovej legislatíve EÚ. 

Vysporiadať sa s tým musia značky po svojom. Ak však v budúcnosti budete kritizovať auto za to, že "neznie", spomeňte si skôr na európskych zákonodarcov, nie na samotných výrobcov áut. Tí by nám aj v budúcnosti veľmi radi predávali športové modely, ktoré znejú ako nedávno testovaný Mercedes-AMG GLE 53, BMW X6 M50i alebo v "ľudovejšej" kategóre KIA Ceed GT

Zdroj: BMWblog