Thumb 1s Thumb 2s

Zo Suzuki Jimny sa stal miniatúrny pick-up

Suzuki si pre autosalón v Tokiu pripravilo dve variácie na tému Jimny.

Hlavnou hviezdou značky Suzuki na januárovej autošou v Tokiu bude prototyp malého pick-upu, postaveného na báze modelu Jimny.

Zatiaľ máme k dispozícii iba jediný obrázok a minimum informácií, ale recept na stavbu pick-upu sa zdá byť jednoduchý. Konštruktéri skrátili kabínu, ktorá je teraz dvojmiestna, pričom zadné sedadlá a klasický batožinový priestor nahradili otvorenou ložnou plochou.

Suzuki Jimny Sierra Pick-up Style síce má dlhší zadný previs ako klasický Jimny, no priestor pre náklad zrejme veľkosťou neohúri. Určený je hlavne na prevoz športových potrieb. Štúdia dostala nové pružiny a tlmiče, vďaka čomu vzrástla svetlá výška podvozka. Pohyb v teréne uľahčia aj terénne pneumatiky Bridgestone Dueler. Dizajnéri stavili na retro vzhľad, inšpirovaný staršími terénnymi modelmi Suzuki LJ alebo Samurai.

Výraz "Sierra" v názve auta naznačuje, že pod kapotou sa nachádza atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 1,5 litra (75 kW/102 k).

Suzuki Jimny má na domácom trhu dve podoby. Verzia s doplnkovým označením Sierra je takmer na nerozoznanie od európskej špecifikácie. Jimny bez doplnkového označenia je japonskou špecialitou. Poháňa ho prepĺňaný trojvalec s objemom 658 cm3 a výkonom 47 kW (64 k). 

Kombinácia malých rozmerov auta a miniatúrneho motora radia Jimny do kategórie "kei cars", ktoré sú v Japonsku oslobodené od rôznych daní, vzťahuje sa na ne nižšia sadzba poistenia a majiteľ vozidla nemusí byť zároveň vlastníkom parkovacieho miesta. Perličkou je, že aj tento variant má pohon všetkých štyroch kolies.

Práve na báze trojvalcového Jimny vznikla ďalšia štúdia pre tokijskú autošou. Volá sa Survive a jej cieľom je posunúť terénne schopnosti Jimny o krok ďalej. Opäť sa stretávame s upraveným podvozkom a terénnymi pneumatikami. Nechýba navijak, netradičný strešný nosič, ktorý zároveň poslúži ako ochranný rám, ani mriežky na predných svetlometoch.

Suzuki zatiaľ nespresnilo, či má niektorý z prototypov nádej na sériovú výrobu.