Bd zimni prezuti 1140x190 sk

Ženevský autosalón 2023 nebude v Ženeve, ale v Ázii...

Zdá sa, že "telenovela" s autosalónom v Ženeve pokračuje. Po sérií zlých správ sme sa v roku 2021 nakoniec dočkali aj pozitívnej informácie o tom, že medzinárodný autosalón v Ženeve (GIMS) sa v roku 2022 na výstavisko Palexpo vráti. Žiaľ, nakoniec ho náhle zrušili. Úpadok európskych autosalónov však pokračuje ďalej. GIMS síce v roku 2023 bude, no nie v Ženeve, ale v Katare.

Medzinárodný autosalón v Ženeve (GIMS) sa bude v roku 2023 konať výlučne v katarskej Dauhe. Znie vám to trochu divne, však? Jedno z najväčších európskych automobilových podujatí histórie, ktoré má dokonca európske mesto v názve (Geneva International Motor Show), sa po novom bude konať v Ázii. Aby sme však usporiadateľom nekrivdili, na rok 2023 plánovali dve akcie - vo februári 2023 v Ženeve a v novembri v katarskej Dauhe. Prvé menované sa neuskutoční. Oznámila to nadácia "Comité permanent du Salon international de l'automobile de Genève", ktorá je usporiadateľom autosalónu.

„Vzhľadom na neistoty v globálnej ekonomike a geopolitike, ako aj na riziká súvisiace s vývojom pandémie, sa organizátori v roku 2023 rozhodli zamerať výlučne na plánované podujatie v Dauhe,“ hovorí Maurice Turrettini, prezident nadácie. Pôvodný plán bol usporiadať medzinárodný ženevský autosalón v dvoch termínoch - prvý od 14. do 19. februára 2023 v Palexpo v Ženeve a druhý v svetovej premiére v novembri v katarskej Dauhe.

"Urobili sme všetko, čo bolo v našich silách, aby sme zorganizovali GIMS 2023 aj vo februári v Ženeve. Rozšírený formát podujatia sa ujal, no riziká nakoniec prevážili príležitosti," hovorí Maurice Turrettini.

„Náš tím veľmi tvrdo pracoval na tom, aby sa GIMS 2023 mohol konať v Ženeve aj v Dauhe,“ pokračuje Sandro Mesquita, generálny riaditeľ GIMS-u, a dodáva: „V týchto neistých časoch mnohé značky nie sú schopné s istotou potvrdiť účasť na európskej výstave. Po posúdení všetkých okolností bolo nadácii jasné, že GIMS 2023 sa v Ženeve nebude konať podľa pôvodných plánov. Je nám to ľúto kvôli značkám a verným fanúšikom, ktorí sa plánovali zúčastniť."

Zdá sa, že úpadok európskych autosalónov pokračuje vo veľkom. Ženevu 2023 zjavne "odpísali" mnohé tradičné automobilky neúčasťou, keďže hľadajú nové (a lacnejšie) možnosti propagácie, resp. za zameriavajú na nové trhy s väčším potenciálom. Aj preto bude "ženevský autosalón" v Katare. Organizátori zároveň v tlačovej správe ani nespomenuli, čo bude ďalej s európskou verziou autosalónu. Zdá sa však, že ten na starom kontinente nadobro končí...

Svetová premiéra v Dauhe

Prvý ročník GIMS v Katare sa uskutoční v novembri 2023 na výstavisku a kongresovom centre v Dauhe (DECC), ako aj na niekoľkých ďalších miestach a podľa organizátorov ponúkne mnoho jedinečných zážitkov z jazdy. „Momentálne sa plne sústredíme na organizáciu GIMS v Dauhe a tešíme sa, že čoskoro potvrdíme dátumy a formát tohto prelomového podujatia s našimi partnermi v Qatar Tourism,“ uzatvára Sandro Mesquita. Podujatie v Katare sa má konať každé dva roky.