Vw 10 polo 10 2021 1140x190

Zakliaty ženevský autosalón: V roku 2022 sa nakoniec konať nebude...

Jeden z tradičných a ikonických autosalónov to veru nemá ľahké. Po finančných problémoch a dvojročnej prestávke to nakoniec vyzeralo tak, že autosalón v Ženeve nadobro skončí. No usporiadateľom sa podarilo postaviť na nohy. Tí nás s veľkou a úprimnou radosťou informovali o tom, že ženevský autosalón v roku 2022 (GIMS 2022) opäť raz otvorí svoje brány. Nakoniec sa však konať nebude.

Po potešujúcej správe o rpedbežnom konaní ďalšieho ročníka autosalónu v Ženeve v dňoch 17. - 22. februára 2022 dnes zažívame ďalšiu studenú sprchu, ktorá len dokazuje paralýzu dnešného automobilového priemyslu, ktorému háďžu polená pod nohy mnohé okolnosti. V roku 2022 sa oficiálne v ženevskom výstavisku Palexpo žiadna autošou neuskutoční. Oficiálny dôvodom sú práve problémy, s ktorými súčasný autopriemysel zápasí - koronavírus a čipová kríza.

Podľa oficiálne správy rozhodnutie zrušiť GIMS 2022 prijali s ohľadom na najlepšie záujmy výrobcov automobilov ale aj automobilových fanúšikov. Priame a nepriame problémy súvisiace s prebiehajúcou pandémiou COVID-19 nenechali organizátorom inú alternatívu. Medzi priame problémy pandémie patria aj pokračujúce cestovné obmedzenia pre medzinárodných vystavovateľov, návštevníkov a novinárov. Na druhej strane, nepriame problémy pandémie, ako je nedostatok polovodičov, predstavili výrobcom automobilov nové priority, ktoré musia najskôr vyriešiť. Organizátori autosalónu nemôžu nechať nič na náhode, ďalší ročník prosto musí byť úspešný a s množstvom návštevníkov, aby sa vyplatil aj po finančnej stránke.

Organizátori dúfajú, že v roku 2023 sa autosalón nakoniec vráti a bude ešte silnejší a zaujímavejší ako predtým. No my sme skeptickí. GIMS 2023 sa bude konať po trojročnej pauze, množstvo svetových autosalónov postupne končí (na mušku si ich "po novom" vzali aj ekologické organizácie, ktoré sa ich snažia sabotovať a robia problémy) a automobilky hľadajú iné (mnohokrát lacnejšie) alternatívy prezentácie svojich produktov. A ak nebudú vystavovatelia (primárne svetové automobilky), autosalón v Ženeve stratí svoj lesk. Nadobro...

Generálny riaditeľ medzinárodného autosalónu v Ženeve Sandro Mesquita uviedol: „Mnoho vystavovateľov uviedlo, že neistoty spôsobené pandémiou COVID-19 im nedovoľujú zaujať jasný postoj s účasťou na autosalóne v roku 2022. Špičkou ľadovca je negatívny vplyv, ktorý má súčasná polovodičová kríza. Tá bude aktuálnou aj v roku 2022, čo sa prejaví negatívnymi finančnými dôsledkami. V týchto neistých časoch preto mnohé značky nedokážu potvrdiť účasť na veľkej akcii, ktorý by sa konala o štyri mesiace. Keď zvážime všetky faktory, ukázalo sa, že je potrebné GIMS odložiť a túto novinku oznámiť radšej skôr, ako na poslednú chvíľu. “