Continental 03 2020 jar b 1140x190 testy

Vývoj cien ropy a PHM: Ak nedôjde k dohode OPEC+, palivá môžu výrazne zdražieť

Počas minulého týždňa sa konalo stretnutie členov energetickej aliancie OPEC+, ktorej cieľom bolo dosiahnutie dohody o zvýšení produkcie ropy od augusta tohto roka o 400 tisíc barelov ropy denne. Stretnutie však skončilo bez dosiahnutia dohody, keďže Spojené arabské emiráty neboli ochotné podporiť navrhované zvýšenie. SAE totiž investujú 25 miliárd dolárov ročne do navýšenia svojich produkčných kapacít, vďaka čomu sa ich kapacity oproti roku 2018 zvýšili z 3,2 na 4 milióny barelov. SAE teda požadujú, aby sa zvýšila ich  základná výška produkcie (od ktorej sa počítajú škrty) z 3,2 na 3,8 milióna barelov, čo by v podstate predstavovalo jednorazový nárast produkcie o 600 tisíc barelov denne. S tým zasa nesúhlasili ostatní členovia aliancie, preto nedošlo k dohode o zvýšení produkcie, na čo cena ropy reagovala rastom.

V prípade, ak by nedošlo k dosiahnutiu dohody, produkcia ropy by mala ostať na súčasnej úrovni do konca tohto roka (čo predstavuje škrty vo výške 5,8 milióna barelov denne), čo by viedlo k prudkému nárastu cien čierneho zlata, pričom cena ropy Brent by sa mohla priblížiť k hranici 100 dolárov za barel. V takomto prípade by mohli vzrásť ceny PHM na Slovensku od 10 do 20 centov za liter oproti súčasným cenám za predpokladu, že všetci členovia budú dodržiavať podmienky dohody a nedôjde k nárastu produkcie.

Členovia krajín OPEC+ budú však opäť diskutovať na danú tému v pondelok, preto dosiahnutie istého kompromisného riešenia zatiaľ stále nie je stratené. V takom prípade by došlo k stabilizácií, alebo len k miernemu rastu cien na trhu s čiernym zlatom.

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že priemerné ceny benzínu a dieslu na Slovensku by mali v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch zaznamenať nárast od jedného do troch centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu zaznamenali behom minulého týždňa nárast o 1 cent za liter, pričom priemerné ceny dieslu zaznamenali nárast o 2 centy za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa.  

Vývoj priemerných cien benzínu a nafty na Slovensku si môžete pozrieť na stránkach štatistického úradu. 

Zdroj: XTB research