Vw 10 2020 1140x190

Výroba Passatu a Superbu v Bratislave prinesie nové pracovné miesta

Keďže Volkswagenu stavba novej továrne v Turecku nevyšla, koncern hľadal nové kapacity pre výrobu niektorých modelov. Už dlhodobo sa viedli diskusie o výrobe Passatu v bratislavskej továrni v Devínskej Novej Vsi. To sa nakoniec stalo skutočnosťou. Zaujímavejší je príbeh Škody Superb, ktorú si škodovácke odbory nechceli nechať vziať. Predsa, pre Škodu ide o vlajkovú loď a jej výroba na rodnej hrude je určitou formou prestíže, ale aj vyšších odmien pre zamestnancov. Na Superb je vyššia marža, kladne ovplyvňujúca celkový hospodársky výsledok fabriky.

Investícia vo výške jednej miliardy eur do bratislavského závodu Volkswagen Slovakia by mala priniesť 2 000 nových pracovných miest. Povedal to v pondelok na tlačovej konferencii člen predstavenstva Volkswagen Slovakia pre personálnu oblasť Sebastian Krapoth. Vedenie koncernu v piatok (13.11.) rozhodlo o presune výroby automobilov Škoda Superb a Volkswagen Passat do bratislavského závodu od roku 2023. Tento projekt si vyžiada približne 500 miliónov eur, spolu by mal bratislavský závod preinvestovať v nasledujúcich rokoch približne miliardu eur. 

Odporúčame:

VIDEOTEST VW Tiguan 2.0 TDI 147 kW facelift: Nový motor si už s prevodovkou rozumie
 

"Prevzatím nových produktov nechceme iba udržať úroveň zamestnanosti na aktuálnej úrovni, ale chceme aj rozšíriť a dobudovať pracovné miesta," povedal Krapoth. Volkswagen group ráta s vytvorením 2 000 nových pracovných miest.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) vidí za pridelením výroby nových modelov okrem iného aj výborné doterajšie výsledky bratislavského Volkswagenu v rámci koncernu. O investíciu sa totiž po zrušení plánov na výstavbu novej fabriky v Turecku usilovali aj iné koncernové závody. "Bez toho, aby opakovane závod Volkswagen Slovakia nebol vyhodnotený ako najlepší spomedzi koncernových závodov v rámci Volkswagen group, možno by táto investícia na Slovensko neprišla," povedal Matovič. Hoci začiatok výroby nových modelov je stanovený na rok 2023, je podľa premiéra dôležité dlhodobé plánovanie. "Nevedieť v takejto fabrike, aký model sa tu bude vyrábať o tri, štyri, päť rokov, by bola naozaj veľmi neistá budúcnosť a všetkým nám padol kameň zo srdca," dodal premiér.

Minister financií Eduard Heger pripisuje rozhodnutie koncernu o investícii na Slovensku aj snahe vlády o zlepšenie podnikateľského prostredia a o posun v rebríčku Doing business. "Dobrou správou je, že zamestnanosť nebude klesať, ale vďaka tejto investícii bude rásť," poznamenal Heger. Závod v súčasnosti zamestnáva okolo 12 000 ľudí a ďalšie pracovné miesta vytvára nepriamo prostredníctvom firiem subdodávateľov. Volkswagen je jeden z najväčších investorov na Slovensku a doteraz tu preinvestoval okolo 4,5 miliardy eur.

Zdroj: TASR, Volkswagen Slovakia