Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb vw v usa zosrotuje 102 tisic aut dieselgate autozurnal.com 7 Thumb vw v usa zosrotuje 102 tisic aut dieselgate autozurnal.com 3 Thumb vw v usa zosrotuje 102 tisic aut dieselgate autozurnal.com 1 Thumb vw v usa zosrotuje 102 tisic aut dieselgate autozurnal.com 2 Thumb vw v usa zosrotuje 102 tisic aut dieselgate autozurnal.com 4 Thumb vw v usa zosrotuje 102 tisic aut dieselgate autozurnal.com 5 Etrc2024 1024x597 Thumb vw v usa zosrotuje 102 tisic aut dieselgate autozurnal.com 6

VW v USA zošrotuje 102 tisíc funkčných áut z aféry Dieselgate

Aféra Dieselgate mala v USA ďalekosiahle následky. Volkswagen odkúpil od "poškodených" zákazníkov státisíce áut. A keďze ide o značné číslo, značka odkúpené vozidlá skladovala na 37 miestach naprieč USA. Jedným z nich bol aj "cintorín" v kalifornskej púšti. Zdalo sa, že 400 tisíc odkúpených aút skončí po softwarových úpravách v rukách nových zákazníkov....

VW USA cintorin
No nestalo sa tak úplne. Volkswagen väčšinu áut po afére Dieselgate upravil, no nie všetky. Podľa najnovších informácii sa majorita áut poznačených Dieselgatom v USA opäť dostáva do predaja ako ojazdené autá. No je tu mierne viac ako 100 tisíc áut, najčastejšie značiek VW a Audi, ktoré podľa nemeckého Wirtschaftswoche postihne iný osud. Či už je to kvôli ekonomickej nerentabilnosti úprav, vyššiemu kilometrovému nájazdu, celkovému stavu alebo iným faktorom, ktoré zohrali dôležitú úlohu.

Neúprosný osud pre stotisíc naftiakov

Tieto plne funkčné autá, najčastejšie s naftovými motormi 2,0 TDI a 3,0 TDI, Volkswagen postupne zošrotuje... Úrady Spojených štátov amerických totiž zakázali ich vývoz mimo územie USA a taktiež zakázali predaj náhradných dielov z postihnutých áut. Prenájom priestorov na dočasné "skladovanie" určite zhltlo nemalú sumu peňazí, VW sa ocitol na mrtvom bode a nešťastné uloženky tak našli cestu skôr na šrotovisko, ako opätovne na cesty. 

victorville VW

Pohľad na letisko v kalifornskej púšti pripomína "cintorín" áut.

To, či je "ekologické" zošrotovanie plne funkčných áut ozaj ekologické, nechávam na vás. No sedliacky rozum hovorí, že existujú krajiny, kde aj autá s dieselgatovým softwarom budú oveľa, oveľa ekologickejšie, ako to, čo jazdí na tamojších cestách. Nie je škoda toľkého materiálu, energie a nákladov len na to, aby ešte stále moderné autá našli svoj osud predčasne na šrotovisku? Nejde tu len o pár kusov, ale o 102 tisíc plne funkčných automobilov! Volkswagen však veľmi na výber nemal, spomínaný zákaz USA k vývozu a predaju dielcov vzal takmer všetky možnosti, ktoré značka mala. 

Približne 261 tisíc z viac ako 400 tisíc spätne odkúpených áut sa opäť dostalo a dostane na cesty. 102 tisíc zošrotujú... Čo však s ostatnými 42 tisíc kusmi, ktorých osud je zatiaľ nejasný? O tom zatiaľ VW nerozhodol, každopádne môže ich postihnúť podobný osud predčasného šrotoviska.

Zdroj foto: Dailymail@Reuters

Advertisement