Continental 09 2020 1140x190

VW tvrdí, že spaľovacie motory tak skoro neskončia. Toto im pomôže

Značky masívne investujú do elektromobility, no priestor ostáva aj pre spaľovacie motory. VW tvrdí, že tradičné motory majú pred sebou ešte dlhú budúcnosť.

Včera sme vám priniesli správu, v ktorej hlavnú úlohu zohrávala automobilka Mazda. Tá tvrdí, že spaľovacie motory s určitou mierou elektrifikácie (teda hybridy) majú pred sebou ešte dlhú budúcnosť a skrývajú veľký potenciál. Pomôžu im alternatívne palivá. Od Mazdy by sme odklon od súčasných trendov propagácie elektromobility a konvencií čakali, no v podobnom duchu sa vyjadrila nedávno aj značka Volkswagen prostredníctvom šéfa technického vývoja. Matthias Rabe v rozhovore pre magazín Autocar tvrdí, že spaľovacie motory VW "čaká dlhšia budúcnosť, ako by mnohí čakali".

Spaľovacie motory čaká budúcnosť, pomôžu alternatívne palivá

Okrem masívneho investovania do vývoja elektrických pohonov a elektromobilov Volkswagen nezabúda ani na spaľovacie motory. Práve naopak, do vývoja tradičných motorov plánuje investovať v blízkej aj v pomerne ďalekej budúcnosti. Podobne ako Mazda, aj VW tvrdí, že k zníženiu emisnej stopy potrebujeme investovať do vývoja palív. Riešením by podľa Volkswagenu mali byť alternatívne syntetické e-palivá, vyrobené z prírodných materiálov, napr. z biomasy.

Odporúčame: 

Mazda vidí budúcnosť v biopalivách. Pomôcť majú riasy!

Rabe tiež vidí paralelu medzi masovým nasadením alternatívnych palív a ostatnými druhmi dopravy. Elektromotormi a batériami poháňané lietadlá a lode sú veľkou utópiou, no nasadenie alternatívnych palív aj do lodnej a leteckej dopravy by celosvetovej emisnej stope nesmierne pomohlo. Práve záujem o alternatívne palivá v iných druhoch dopravy môže mať za následok rapídny vývoj a ich masové rozšírenie. "Na e-palivá dôjde. Ak sa pozriete na letecký priemysel, o e-palivá je veľký záujem, keďže lietadlá na elektrinu lietať nebudú," tvrdí šéf technického vývoja VW.

Na záver Matthias Rabe dodáva: "Flotilové ciele CO2 berieme s plnou vážnosťou a chceme byť vzorom, no to neznamená, že vylúčime spaľovacie motory."

Zdroj: Autocar