Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb volkswagen passat 2023 1 Thumb volkswagen passat 2023 2 Thumb volkswagen passat 2023 3 Thumb volkswagen passat 2023 4 Thumb vw passat 2023 1 Thumb 2023 vw passat variant rendering

VW Passat 2023: Pravdepodobne posledný Passat na najnovších špionážnych záberoch

Jednou z najväčších budúcoročných noviniek automobilového sveta bude nový Passat B9. Príde však už len ako kombi a so Škodou Superb bude mať spoločného ešte viac ako dnes. Nedávno ho zachytili zatiaľ s najmenšou porciou maskovacej fólie. 

Ďalšia generácia Volkswagenu Passat bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj posledná. Aj preto Volkswagen do novinky neinvestoval masívne investície a postavil ho rozumne, s ohľadom na odlišne sa vyvíjajúci trh. Klasické autá strednej triedy už nemajú na ružiach ustlané a ich predaje rok čo rok klesajú na úkor crossoverov a SUV.

Nový Passat bude najväčší v histórii...a pravdepodobne aj úplne posledný, keďže VW chystá plne elektrického nástupcu s odlišným menom.

Pôjde o najväčší Passat v histórii. Technický základ bude evolúciou, využije známu platformu MQB, no rázvor osí kolies má byť na úrovni Superbu. To znamená, že na zadných sedadlách ponúkne v pozdĺžnom smere kráľovský priestor. Väčší by mal byť aj batožinový priestor. Dobre to vidieť aj na záberoch decentne maskovaných prototypov so sériovým vzhľadom. Nový Passat 2023 Variant je viditeľne dlhší ako súčasná generácia B8 a väčší je aj zadný previs, skrývajúci obrí batožinový priestor. Po novom ho budú vyrábať po boku Superbu v bratislavskej fabrike v Devínskej Novej Vsi. Po technickej stránke má byť ďalšia generácia dua Superb/Passat spriaznená ešte viac ako doteraz. 

Predná časť nového Passatu je rafinovane maskovaná a pripomína Golf 8. generácie, resp. súčasný Passat B8. V reáli by malo ísť o dizajnový jazyk, načrtnutý posledným Golfom a okoreneným vzhľadovými detailmi elektrickej rodiny ID. Dobre ho "odhalil" grafik webu Kolesa, ktorý sa pravidelne venuje ilustráciám sériových tvarov na základe reálnych proporcií maskovaných prototypov. Zadná časť je taktiež decentne maskovaná páskou, no vidieť pod ňou náznak LED linky, spájajúcej zadné skupinové svetlá. Podobne riešenie má napr. nový VW Taigo. 

Predná časť je na maskovaných prototypoch rafinovane maskovaná páskou do podoby "starého" Passatu B8. Ak si však fotky prezriete dôkladne, nárazník má úplne iné tvary. Známy grafik webu Kolesa nám však prichystal uveriteľný vzhľad novinky, ktorú "nakreslil" na základe proporcií a vzhľadových detailov maskovaných prototypov (dole). A zapracoval aj detaily skryté pod páskou.

Do Passatu naftový motor 2.0 TDI patrí a bude aj pod kapotou novej generácie, a to v dvoch výkonových verziách 110 kW (150 k) a 147 kW (200 k). Podľa všetkého budú motory spriahnuté štandardne s mild-hybridnou technikou. K dispozícii bude aj pohon všetkých kolies 4Motion a mala by doraziť taktiež dobrodružne ladená verzia Alltrack. V ponuke turbobenzínových motorov očakávame 1.5 a 2.0 l srdcia TSI. Viac do pozornosti by sa mali dostať plug-in hybridné pohony eHybrid novej generácie. "Základný" má ponúkať výkon okolo 147 kW (200 k) zo spolupráce motora 1.5 TSI a elektromotora, no dostupná by mala byť aj jeho silnejšia verzia. Hovorí sa o dojazde až 100 km v čisto elektrickom režime a výkonnejšej palubnej nabíjačke s výkonom až 11 kW. 

Nový VW Passat by mal na trh doraziť v roku 2023.