VW hrozí prepúšťaním, týždenne ho koronavírus stojí 2 mld. eur!

Ak sa pandémiu koronavírusu nepodarí dostať v blízkej dobe pod kontrolu, koncern VW bude musieť prepúšťať. Súčasná kríza totiž automobilku stojí týždenne 2 miliardy eur. 

Vyhlásil to generálny riaditeľ VW Herbert Diess v nemeckej televízii ZDF. Diess uviedol, že koncern nemá mimo Číny žiadne predaje. Zároveň však hľadá spôsoby, ako obnoviť výrobu aj mimo Číny, aby neohrozil zamestnancov. Celkovo koncern VW na svete zamestnáva 671 tisíc ľudí.

Odporúčame:

Cena ropy padá, o chvíľu ju nebude kde skladovať. Klesá aj cena palív?

"Musíme prehodnotiť výrobu. Disciplínu, ktorú sme mali v Číne, v našich nemeckých lokalitách zatiaľ nemáme. Iba ak dostaneme problém pod kontrolu, tak ako Čína, Kórea alebo iné ázijské štáty, potom máme šancu prekonať krízu bez straty pracovných miest. Vyžaduje si to veľmi ostrú intervenciu," vyhlásil. Dopyt v Číne sa zvýšil, no produkcia je len na polovičnej úrovni oproti obdobiu pred krízou.

Volkswagen, najväčší výrobca automobilov na svete, má 124 závodov po celom svete. V Európe má 72 závodov, z toho 28 v Nemecku. Začiatkom tohto mesiaca VW pozastavil výrobu v Európe z dôvodu pandémie. Volkswagen pracuje na spôsoboch, ako obnoviť výrobu pri dodržaní bezpečnej vzdialenosti medzi zamestnancami a posilnení hygieny a dezinfekcie, uviedol Diess.

"Mimo Číny nepredávame a nemáme tržby," uviedol Diess a dodal, že Volkswagen musí pritom stále uhrádzať vysoké fixné náklady na úrovni približne 2 miliardy eur týždenne. Koncern, ktorý okrem značky VW zahŕňa aj Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Seat a Škodu, predal minulý rok 10,96 milióna vozidiel. Vyrába tiež motocykle Ducati a nákladné vozidlá MAN a Scania.

Zdroj: Autonews, TASR