Thumb 2v Thumb 1v Thumb 4v Thumb 5v Thumb 3v Thumb 6v Continental 05 2020 1024x597 Thumb 7v Thumb 10v Thumb 8v Thumb 11v Thumb 12v Thumb 13v Continental 05 2020 1024x597 Thumb 14v Thumb 15v

Volvo XC40 vo Frankfurte chýba, ukázali ho len virtuálne

Značka Volvo - podobne ako Fiat, Nissan, Mitsubishi alebo Peugeot - na frankfurtskom autosalóne nevystavuje. Preto Švédi odhalili svoje nové malé SUV iba prostredníctvom obrázkov. Ďalšie budú nasledovať vo štvrtok 21. septembra, kedy sa uskutoční oficiálna premiéra.

Prvý pohľad na Volvo XC40 prezrádza, že sériové auto sa takmer nelíši od rok starej štúdie 40.1. Potenciálny konkurent pre Audi Q2 alebo BMW X1 nepôsobí takým chladným dojmom ako väčšie modely značky Volvo. Dizajnéri tentokrát stavili na viac oblých línií a použili výraznejšie oplastovanie spodnej časti auta.

Svetelná technika je pre švédsku značku typická. Vpredu nechýbajú svietiace "Thorove kladivá" a zadné svetlá siahajú až k streche. Mimochodom, strecha môže byť lakovaná kontrastne so zvyškom karosérie. Na výber bude niekoľko farebných kombinácií.

Zaujímavo pôsobí stúpajúca spodná línia okien. Otázne však je, či tento detail neskomplikuje deťom a menším jedincom výhľad von.

Vnútri sa podľa zástupcov značky môžeme tešiť na množstvo premyslených odkladacích priestorov. Napríklad kapsy vo dverách "zhltnú" laptop, tablet alebo niekoľko fliaš s nápojom. 

Nie príliš kvalitné prvé obrázky prezrádzajú, že palubná doska Volva XC40 čerpá inšpiráciu z väčších súrodencov. Dominantným prvkom je opäť dotykový displej orientovaný na výšku. Prostredníctvom neho bude šofér ovládať väčšinu funkcií auta.

Nižšie sú mechanické tlačidlá slúžiace základným funkciám ako výstražné smerovky, odhmlievanie čelného okna či vyhrievanie zadného. A samozrejme potenciometer pre zmenu hlasitosť audiosystému. Ďalší displej - tentoraz už bez dotykovej funkcie - nahradil tradičný prístrojový panel pred šoférom.

Vo výbave nájdeme vylepšený systém automatického brzdenia City Safety, kompletný kamerový systém zachytávajúci celé okolie vozidla i Pilot Assist - funkciu čiastočne autonómneho riadenia.  

Volvo XC40 stojí na novej modulárnej platforme CMA, určenej pre malé a kompaktné autá. Švédi ju vyvinuli spoločne s materskou automobilkou Geely a "odskúšali" na čínskom SUV Lynk & Co 01.

Pod kapotou nájdeme úplne nový prepĺňaný benzínový trojvalec s objemom 1,5 litra. Dostupný bude aj v hybridnej verzii Twin Engine s elektromotorom. Prevodovka je tiež nová - sedemstupňová, dvojspojková. Najrýchlejšie verzie Volva XC40 budú mať pod kapotou prepĺňaný dvojliter, známy z väčších modelov Volvo.

Podrobnosti a ďalšie fotografie získame už koncom budúceho týždňa. Prvé obrázky, ktoré môžete vidieť v galérii, pochádzajú z reklamného videa. Zrejme náhodou ho zverejnil maďarský importér áut značky Volvo. Chybu si síce rýchlo uvedomil a video stiahol, no screenshoty už kolujú po internete.