Volvo nadobro končí s výrobou naftových motorov. A to už o pár mesiacov...

Volvo ohlásilo počas klimatického týždňa v New Yorku koniec vlastného naftového pohonu. Posledné auto spaľujúce naftu vyrobí začiatkom roka 2024.

Počnúc rokom 2030 plánuje Volvo predávať už len plne elektrické automobily a je zámerom stať sa klimaticky neutrálnou spoločnosťou do roku 2040. Tento plán švédskej značky smerujúci k úplnej elektrifikácii je jedným z najambicióznejších transformačných plánov spomedzi všetkých tradičných automobiliek.

Záväzok v súvislosti s ambíciami sa rozhodlo zdôrazniť v rámci klimatického týždňa v New Yorku, kde značka oznámila, že začiatkom roka 2024 ukončí výrobu automobilov s čisto dieselovým pohonom. O niekoľko mesiacov odteraz vyrobí posledný automobil poháňaný dieselovým motorom. Tento medzník prichádza po minuloročnom rozhodnutí prestať s vývojom nových spaľovacích motorov. Volvo už na vývoj nových motorov s vnútorným spaľovaním nevynaloží ani jedno euro z rozpočtu. A platí to aj pre benzínové motory.

Prečítajte si tiež:

Žiadne nové Volvo už nepôjde viac ako 180 km/h
 

Volvo tvrdí, že rozhodnutie úplne vyradiť dieselové motory začiatkom roka 2024 ukazuje, ako rýchlo sa menia požiadavky automobilového priemyslu aj zákazníkov. Ešte pred štyrmi rokmi bol vznetový motor v Európe pre značku "živobytím", čo platilo aj pre väčšinu ostatných automobiliek. Väčšina vozidiel, ktoré Volvo v roku 2019 predalo na starom kontinente, mala pod kapotou dieselový motor, kým elektrifikované modely sa ešte len začínali presadzovať.

Odvtedy sa tento trend do veľkej miery obrátil, k čomu prispeli najmä meniaci sa dopyt na trhu, prísnejšie emisné predpisy či zameranie pozornosti na elektrifikáciu. Väčšinu predaja švédskej značky v Európe teraz tvoria elektrifikované vozidlá, a to buď s plne elektrickým, alebo plug-in hybridným pohonom.