Ben 2022 0049 f1 kampan bezbotas bannery 1140x190px sk 01mp 2
Thumb 271007 volvo cars advanced air cleaner Thumb volvo cistenie vzduchu autozurnal.com 4 Thumb volvo cistenie vzduchu autozurnal.com 2 Thumb volvo cistenie vzduchu autozurnal.com 1 Thumb volvo cistenie vzduchu autozurnal.com 5

Volvo má technológiu, ktorá vyčistí vzduch v kabíne ešte pred jazdou

Volvo predstavuje technológiu, ktorá významným spôsobom zvýši kvalitu vzduchu v kabíne, a tým aj komfort a pohodu pri jazde. Toto zlepšenie kvality vzduchu v interiéri je svetovou novinkou. Vzduch vyčistí ešte predtým, než do auta nasadnete a vyrazíte na cestu.

Nová technológia s názvom Advanced Air Cleaner prichádza so snímačom, ktorý meria hladiny pevných častíc PM 2,5 vo vnútri kabíny. Prináša tak funkciu, ktorá nie je dostupná v žiadnom inom vozidle, ktorý je v súčasnosti na trhu.

Prečítajte si tiež:

Žiadne nové Volvo už nepôjde viac ako 180 km/h

Hodnota pevných častíc PM 2,5 indikuje množstvo pevných častíc vo vzduchu a často sa používa na meranie kvality ovzdušia. Veľa mestských oblastí na celom svete prekračuje hodnoty pevných častíc PM 2,5 odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou, čo zdôrazňuje potrebu minimalizovať ich vplyv.

Systém Advanced Air Cleaner je k dispozícii pre všetky modely Volvo série 90 a 60 postavené na architektúre Scalable Product Architecture (SPA) od tohtoročnej jari a čistí pevné častice zo vzduchu v kabíne. Vďaka filtru na báze syntetických vlákien a ionizácii sa z kabíny odstráni až 95 percent všetkých častíc PM 2,5.

Tým sa optimalizuje kvalita vzduchu vo vnútri vozidla a obmedzia sa nepriaznivé účinky na zdravie spojené so znečistením ovzdušia a pevnými časticami. Čistejší vzduch v kabíne taktiež prispieva k bezpečnejšej jazde, pretože zdravý a čerstvý vzduch môže pomôcť zvýšiť koncentráciu vodiča.

Vodiči daných modelov Volvo môžu tiež použiť aplikáciu pre smartfón Volvo On Call (ak je k dispozícii) a jednoducho si naplánovať dodatočné čistenie vzduchu v kabíne pred cestou. V aplikácii sa po vyčistení zobrazia informácie pre vodiča o aktuálnych úrovniach pevných častíc PM 2,5 vo vnútri kabíny.

Okrem technológie Advanced Air Cleaner pracuje Volvo na vytváraní zdravého prostredia vo svojich vozidlách aj inými spôsobmi. Technici sa dlhodobo sústredia na odstraňovanie emisií z organických látok vo vozidle a na minimalizáciu množstva materiálov spôsobujúcich alergiu v interiéri. Prísne požiadavky sú aj na dodávateľov, aby sa minimalizovala tvorba a emisie pachov z komponentov a materiálov použitých vo vnútri kabíny.

V spoločnosti pracuje špeciálny tím hodnotiteľov pachov – interne známy ako The Noses (Nosy) – ktorí testujú komponenty jednotlivo aj na úrovni vozidla z hľadiska emisií pachov. Napriek technologickému pokroku je tento tím pri procese kontroly zápachu nenahraditeľný, pretože ľudský čuch je oveľa citlivejší ako akýkoľvek analytický prístroj.