Thumb db2017au01429 large Thumb db2017au00764 large Thumb db2017au00767 small Thumb db2017au00762 large Thumb db2017au01430 large Thumb db2017au01524 large

Volkswagen Tiguan Allspace: Dostal rodinnejší rozmer

S krátkym Tiguanom je identický po stredný B stĺpik. Za ním začína úplne nová kapitola, ktorá z Tiguanu robí praktickejšie a univerzálnejšie rodinné auto.

Prvé zoznamovanie sa s Tiguanom Allspace bolo pre mňa väčším dobrodružstvom než som si pôvodne myslel. Podobne ako krátky brat bude na výber v dvoch prevedeniach exteriéru. Mestskú verziu spoznáte podľa mohutnejšieho a hlbšieho predného nárazníka. Terénna ho má mierne skosený kvôli lepšiemu nájazdovému uhlu a má aj prepracovanejší systém pohonu 4x4, ktorého dôležitým doplnkom je špičkovo prepracovaný kamerový systém. Do dĺžky narástol o 215 mm, ale z pohľadu vnútorného priestoru je oveľa podstatnejší rázvor náprav, ktorý sa natiahol o 109 mm. Vidieť to už na dlhších zadných dverách. Vďaka nim sa pohodlnejšie nastupuje nielen do druhého, ale aj tretieho radu.

Prírastok v rázvore náprav cítiť hlavne na veľkorysom priestore pre nohy pasažierov v druhom rade. Vysoké sedenie a vyslovene hlboký priestor pre chodidlá vytvárajú priam luxusné podmienky pre pohodlné cestovanie dospelých. V prípade, že v druhom rade budete voziť deti ukotvené v detských sedačkách, priestor pod nohami (alebo doslova malé vane) môžete cez týždeň využiť ako miesto pre školské tašky, nákup alebo iné drobnosti. Pri ceste na dovolenku ich zase môžete vyplniť sáčkami s detským oblečením, prípadne inou mäkkou batožinou, keďže deti dvihnuté v detských sedačkách nepotrebujú životný priestor pod sebou.

Napriek tomu, že Tiguan Allspace sa vyrába v Mexiku, na kvalite interiéru sa to nijako neprejavilo.

Na strednú lavicu pohodlne vmestíte len dve detské sedačky. Tretiu môžete skúsiť natlačiť, ale radšej by som využil tretí rad sedadiel. Prípadne do stredu posadil dieťa, ktoré už nepotrebuje sedačku. Moje testované auto bolo vybavené aj vyklápacími stolíkmi pre deti, ktoré majú špeciálnu polohu pre odloženie tabletu. Škoda ale, že k dispozícii je vzadu len jeden USB vstup. Sedadlá tretieho radu sú rovnako minimalistické, vhodné akurát pre deti, rovnako ako v Kodiaqu. Deťom tam však viete vytvoriť optimálne priestorové podmienky posunutím druhého radu sedadiel dopredu, na čo tam je rezervy dosť. Batožinový priestor má v 5-miestnej verzii objem 760 l, ktorý viete sklopením sedadiel zväčšiť až na 1920 litrov. Verzia so 7 sedadlami má mierne vyššiu podlahu a objem kufra len 300 litrov.

Napriek tomu, že Kodiaq a Tiguan Allspace sú s rozdielom pár milimetrov rovnako veľké autá, papierové objemy kufra sa odlišujú. Je to kvôli rozdielne riešenej zadnej časti. Dve výkonnejšie verzie naftového dvojlitra ukrývajú pod podlahou batériu, kvôli lepšiemu vyváženiu. Na prvej jazde som skúšal dva motory. Základný benzínový agregát 1.4 TSI je na tak veľké SUV málo dynamický. V klasickom Tiguane som bol s ním spokojný, ale toto je predsa len väčšie a ťažšie auto. Oveľa viac sa mu hodia dvojlitre, či už benzínový alebo naftové. Tiguan to celkovo hrá viac na prémiu v porovnaní s Kodiaqom, nielen kvalitnejšími materiálmi a výbavou, ale aj ponukou motorov, ktorá sa orientuje na výkonnejšie štvorvalce.

Dlhší rázvor mu pridáva viac na stabilite a istote v rýchlych tiahlych zákrutách, ale prispieva aj k vyššiemu jazdnému komfortu. Len adaptívny podvozok je aj v tomto prípade trochu citlivý na hrubé priečne nerovnosti, najmä s väčšími kolesami. Hoci nie až tak ako Kodiaq. Celkovo som ale s jazdnými vlastnosťami spokojný a z jeho ovládateľnosti nadšený. Viac už o mesiac v domácom teste, v ktorom sa budem podrobne venovať viacerým praktickým detailom.

Technické parametre
motor 2.0 Tdi
zdvihový objem [cm3] 1968
výkon [kW/k] 176/240
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 500
pri otáčkach [1/min] 1750-2500
prevodovka 7 DSG
palivová spotreba [l/100 km] 6,5
pohotovostná hmotnosť [kg] 1880
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 6,7
maximálna rýchlosť [km/h] 228

Rozmery: dĺžka 4701 mm, šírka 1839 mm, výška 1674 mm, rázvor náprav 2787 mm, objem palivovej nádrže 60 l, objem batožinového priestoru 760/1920 l.