Thumb xcient fuel cell 2 Thumb xcientfuelcellassembly 6   1 Thumb xcientfuelcellassembly 5  1 Thumb xcientfuelcellassembly 4  1 Thumb xcient fuel cell shipping 1 Thumb xcient fuel cell shipping 7

Vodíkové nákladiaky Hyundai dorazili do Európy

Prvé ťažké nákladné vozidlá na palivové články na svete už dopravili do Európy aby ich tu nasadili do komerčnej prevádzky.

Hyundai Motor prepravil do Švajčiarska prvých 10 vozidiel XCIENT Fuel Cell, ktoré sú prvými ťažkými nákladnými vozidlami na svete spaľujúcimi vodík. Tento rok príde na tunajší trh celkom 50 takýchto nákladiakov. Do roku 2025 ich má byť celkom 1.600. XCIENT Fuel Cell pomôže „dekarbonizovať“ svet. Poháňajú ho dve sady palivových článkov, každá výkonu 95 kW/129 k. Celkový výkon sústavy je teda 190 kW/258 k. Auto má 7  rozmerných palivových nádrží, do ktorých sa vmestí 32,09 kg vodíka. Ich plnenie trvá 8-20 min. Na jedno naplnenie prejde nákladiak vzdialenosť asi 400 km. Tento údaj platí pre nákladné vozidlá 4x2 s mraziarenskou nadstavbou prevádzkované ako súprava s prívesom celkovej hmotnosti 34 t. Ponukou vozidiel s nulovými emisiami Hyundai prispieva k znižovaniu emisií kysličníka uhličitého a potvrdzuje svoju snahu podieľať sa na ochrane životného prostredia.

„XCIENT Fuel Cell nie je projektom budúcnosti ale realitou dneška. Hyundai uvedie toto priekopnícke vozidlo v blízkej budúcnosti do bežnej cestnej premávky, čo sa stane významným míľnikom v histórii úžitkových vozidiel a vývoji vodíkovej spoločnosti,“ povedal In Cheol Lee, výkonný viceprezident a vedúci divízie úžitkových vozidiel Hyundai Motor. „Hyundai predstavil ako prvý na svete veľkosériovo vyrábaný osobný elektromobil napájaný palivovými článkami, model ix 35 a druhú generáciu vozidiel s palivovými článkami Nexo a teraz využíva desaťročné skúsenosti s najprogresívnejšou technológiou palivových článkov a možnosti veľkosériovej výroby k zavedeniu vodíka do segmentu úžitkových vozidiel,“ dodal Lee.

Hyundai už vyvíja ťahač na diaľkovú prepravu tovaru, ktorý prejde na jednu náplň vodíkových nádrží až 1.000 km. Toto vozidlo dostane vylepšené palivové články s dlhou životnosťou a vysokými výkonmi. Inovatívny ťahač je predurčený na globálne trhy vrátane Severnej Ameriky a Európy. Hyundai si predsavzal do roku 2025 predávať 670.000 elektromobilov ročne vrátane 110.000 vozidiel na palivové články.