Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb toyota mira crash test euro ncap autozurnal.com 4 Thumb toyota mira crash test euro ncap autozurnal.com 1 Thumb toyota mira crash test euro ncap autozurnal.com 2 Thumb toyota mira crash test euro ncap autozurnal.com 3 Thumb toyota mira crash test euro ncap autozurnal.com 5 Thumb toyota mira crash test euro ncap autozurnal.com 7 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb toyota mira crash test euro ncap autozurnal.com 6 Thumb toyota mirai

Vodíková Toyota Mirai prešla nárazovými testami. A takto dopadla (VIDEO)

Toyota Mirai, ktorá vo svojich útrobách vozí vodíkové nádrže a poháňa ju elektrická energia vyrobená vodíkovým palivovým článkom, prešla nárazovým testom. Žiadne prekvapenie sa nekoná, Mirai s hmotnosťou dve tony je celkovo veľmi bezpečným vozidlom. V nárazovom teste Euro NCAP získala plný počet piatich hviezd.

Toyota Mirai stojí na platforme GA-L, ktorú zdieľa s Lexusom LS alebo LC. Už z toho vyplýva mimoriadne vysoká tuhosť karosérie a zameranie na vysokú pasívnu bezpečnosť. Mirai si pripísal za ochranu dospelej posádky 88 % výsledok a deti na zadných sedadlách chráni podľa metodiky Euro NCAP na 85 %. Ide o špičkové výsledky. Body k dobru navyše získava aj za ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky, teda chodcov. Ohodnotili ju na výborných 80 %. Za nasadenie a funkciu asistenčných a bezpečnostných systémov dostal 82 %.

Ak si čísla rozmeníme na drobné, Mirai trochu "zakopol" iba pri hodnotení ochrany hrudníka vodiča. Figurína zaznamenala vyššie zaťaženie tejto partie. Pripomíname, že za posledných pár rokov Euro NCAP výrazne sprísnil metodiku a preto to treba brať do úvahy aj pri porovnávaní s výsledkami niektorých starších, podobne veľkých limuzín.

Zásobníky na vodík sú usporiadané do tvaru písmena T – najdlhší je pozdĺžne uprostred pod podlahou vozidla, dva menšie zásobníky sú priečne pod zadnými sedadlami a batožinovým priestorom. Nádrže dohromady pojmú 5,6 kg vodíkového paliva. Umiestnenie zásobníkov napomohlo znížiť ťažisko vozidla bez zasahovania do priestoru pre batožinu. Spotreba vodíka je 0,84 kg na 100 km. Vodík sa samovznieti až pri teplote 575 °C, zatiaľ čo benzín pri 500 °C a nafta pri 345 °C.  Zároveň je až 14x ľahší ako vzduch. Pri prieraze alebo priestrele nádrže rýchlo a bezpečne unikne do atmosféry.  

Video nárazového testu Toyoty Mirai Euro NCAP:


Kompletný dokument výsledku testu nájdete v PDF tu: Toyota Mirai 2021 Crash Test Report

 

Pozrieť si môžete aj náš videotest novej Toyoty Mirai: 

Zdroj foto: Euro NCAP