Ceed sw 09 2021 1140x190
Thumb zdielanie aut carsharing japonsko autozurnal.com 1 Thumb zdielanie aut  carsharing  japonsko autozurnal.com 2 Thumb zdielanie aut  carsharing  japonsko autozurnal.com 1

V Japonsku sa zdieľanie áut vymklo spod kontroly

Myšlienka carsharingu sa vo svete šíri s veľkou vervou. V budúcnosti by tak ľudia, najmä vo veľkých mestách, autá nevlastnili, ale krátkodobo si ich prenajímali za určitý poplatok. Carsharing ako zdieľanie áut alebo "krátkodobá požičovňa" už funguje v rôznych mestách po celom svete. No v Japonsku sa akosi vymkol spod kontroly... 

Myšlienka zdieľanej mobility je v Japonsku rozšírená. No to, ako si využívanie ich služieb a produktov predstavovali firmy, ktoré ju ponúkajú, sa v Japonsku diametrálne odlišuje. Nejde len o krátkodobé premiestnenie sa z bodu A do B a zaplatenie za prenájom. Zistili, že flotila áut firiem Orix, Times24 Co. a NTT Docomo sa často vôbec nevyužíva na jazdenie, ale na iné aktivity. Vyplýva to z prieskumu oboch firiem, ktoré si na mušku vzali svojich zákazníkov.

carsharing zdieľanie áut Japonsko Nissan

Zdieľanie áut ako ho nepoznáme

Aké sú teda tie "iné" aktivity. Japonskí pracujúci ľudia si prenajímajú autá aj na to, aby v nich zjedli obed, neskôr si v nich zdriemnú, používajú ich tiež ako bezpečné "úschovne" batožiny alebo v nich dokonca praktizujú strečing tváre! To, že pre niektorých je auto zo zdieľanej flotily miestom pre pozeranie televízie alebo vhodnou "kabínkou" na prezlečenie asi nikoho neprekvapí. Využívajú ich tiež na neformálne rozhovory s priateľmi alebo biznis stretnutia a dokonca sú statickou klimatizáciou, ak sa chcú Japonci v lete schladiť. NTT Docomo tvrdí, že až 12 % ich zákazníkov na zdieľanom aute nejazdí, čo je podľa nich "ohromne vysoké množstvo".

"Požičal som si auto nato, aby som v ňom zjedol zabalený obed, ktorý som si objednal v neďalekej reštaurácii, keďźe to bolo jediné miesto, kde som sa mohol pokojne najesť," hovorí 31-ročný respondent z prieskumu."Internetová kaviareň bola jediným miestom, kde som si mohol zdriemnúť medzi pracovnými stretnutiami s klientami. No požičať si auto za niekoľko dolárov je takmer to isté ako ostať v kaviarni," dodáva.


Zákazníci si ich rezervujú na pár hodín, ale niekedy aj na celý deň prostredníctvom smartfónovej aplikácie. Keď sme už pri telefónoch, tak ďalšou aktivitou je nabíjanie smartfónov alebo vykonávanie dôležitých telefonických hovorov v kľude interiéru vozidla. Áno, aj takto zdieľanie áut využívajú Japonci. 

A čo na to firmy, ktoré carsharing prevádzkujú? Orix sa vyjadril, že "nedoporučujú používať ich autá na iné účely než jazdenie a cestovanie". Tiež si myslia, že "pre autá je najlepšie, ak sa využívajú na jazdu, a nie na iné aktivity."

Je zaujímavé pozorovať, ako sa ľudia dokážu vynájsť a využiť moderné riešenia na činnosti, s ktorými pôvodne nikto nepočítal. Carsharing a zdieľanie áut v Japonsku je toho dobrým príkladom. Na to, aby ho ľudia používali, musí byť cenovo dostupný. A keď bude cenovo dostupný, bude lákať využívať zákazníkov aj "sekundárne" možnosti jeho využitia. 

Zdroj: Autoblog, TheVerge