Tonale 1140x190

Už žiadny nový Golf so spaľovacím motorom... Európska ikona však do dôchodku neodchádza

Ikonické automobilové meno prežije. Ďalšia generácia Golfu má byť plne elektrická.

Ak sa okolnosti nezmenia, súčasná generácia Volkswagenu Golf bude posledná, ktorá bude mať pod kapotou spaľovacie motory. Aktuálna, ôsma generácia Golfu prejde budúci rok faceliftom. "To ho stavia do skvelej pozície až do konca desaťročia. Potom uvidíme, ako sa bude segment vyvíjať," povedal šéf značky VW, Thomas Schäfer pre publikáciu Automobilwoche.

"Ak sa bude automobilový svet do roku 2026 alebo 2027 vyvíjať úplne inak, ako sa očakávalo, potom môžeme opäť uviesť na trh aj úplne nové auto (nový Golf so spaľ. motorom, pozn. redakcie). Nepredpokladám však, že sa to stane. Zatiaľ to nie je v pláne," povedal Schäfer.

Golf sa vyrába od roku 1974 a preto Volkswagen ikonické meno zachová, aj keď sa Golf výrazne zmení. Meno značka využije pre ďalší elektrický kompakt s batériovým pohonom. "Je jasné, že sa nevzdáme ikonických mien ako Golf, Tiguan a GTI, ale prenesieme ich do elektrického sveta," povedal Schäfer. Dodal tiež, že meno musí zapadať aj do génov modelu. Volkswagen vraj neurobí chybu a nepreberie len meno, no aj v elektrickej dobe dodá Golfu typický charakter vrátane špecifického, evolučného dizajnu. Nový, plne elektrický Golf podľa šéfa VW nepríde skôr ako v roku 2028, kedy Volkswagen oficiálne predstaví novú platformu SSP (Scalable Systems Platform). Od roku 2033 chce Volkswagen pre európske trhy ponúkať už len plne elektrické autá.

Golf bol v minulosti bestsellerom Európy medzi osobnými autami, no jeho popularita klesla po vzostupe áut typu SUV a crossover. Stále však patrí do TOP 10 najpredávanejších áut na európskom trhu.

Odporúčame:

Dacia Sandero naďalej európskym lídrom