Kia 1140x190
Thumb 22c0377 002 Thumb 22c0377 009 Thumb 22c0377 012 Thumb 22c0377 003 Thumb 22c0377 008 Thumb 22c0377 013 Thumb 22c0377 016 Thumb 22c0377 022 Thumb 22c0377 015 Thumb 22c0377 024 Thumb 22c0377 025 Thumb 22c0377 026 Thumb 22c0378 002 Thumb 22c0378 004 Thumb 22c0378 013 Thumb 22c0378 014 Thumb 22c0378 015 Thumb 22c0378 019 Thumb 22c0378 016 Thumb 22c0378 020 Thumb 22c0378 025 Thumb 22c0378 027 Thumb 22c0378 026 Thumb 22c0378 028 Thumb 22c0378 032

Trieda S z dielne Mercedes-AMG: Šialene luxusná a rýchla superlimuzína

Pre značku Mercedes-AMG zohrávala Trieda S vždy dôležitú rolu. Zakladatelia už pred viac ako 50 rokmi dokázali, že so švábskym duchom inovácií dokážu luxusný sedan premeniť na skutočne športové vozidlo. Značka vysokovýkonných a športových vozidiel z Affalterbachu vyrobila v roku 1971 model Mercedes-Benz 300 SEL 6.8 AMG, čím stanovila prvý míľnik. Nový Mercedes-AMG S 63 E PERFORMANCE spája 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo so špecifickým hybridným hnacím ústrojenstvom AMG a ďalším stupňom rozšírenia vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB).

Hnacie ústrojenstvo nie je však zamerané na elektrický dojazd, ale na najvyšší výkon vo svojej triede. Sedan s hodnotami výkonu 590 kW (802 k) a krútiaceho momentu 1 430 Nm stanovuje nové kritériá vo svojom segmente. Zrýchlenie na 100 km/h za 3,3 sekundy a na želanie maximálna rýchlosť 290 km/h zvýrazňujú suverénne, dynamické jazdné vlastnosti. Systémy ako AMG RIDE CONTROL+, stabilizácia nakláňania AMG ACTIVE RIDE CONTROL a sériovo dodávané riadenie zadnej nápravy zabezpečujú široké rozpätie medzi jazdnou dynamikou a komfortom.

Pôsobivý prejav modelu Mercedes-AMG S 63 E PERFORMANCE je vyjadrený aj expresívnym dizajnom exteriéru. Trieda S sedan má po prvýkrát obloženie chladiča špecifické pre AMG s vertikálnymi lamelami a veľkou centrálnou trojcípou hviezdou. Namiesto pôvodnej hviezdy Mercedes na kapote má teraz erb AMG v striebornej chrómovej/v čiernej farbe. Pre pohľad spredu je okrem toho charakteristický aj spojler predného nárazníka s dizajnom krídla prúdového lietadla, s veľkými bočnými otvormi na prívod vzduchu a funkčnými prieduchmi. Pri pohľade zboku upútajú disky AMG s veľkosťou až do 21 palcov a bočné obloženia prahov špecifické pre AMG. V zadnej časti vozidla sa nachádzajú charakteristické dizajnové prvky modelov s označením 63, ako drážkované zdvojené koncovky výfuku s lichobežníkovým tvarom alebo široký difúzor s pozdĺžnymi plutvami.

Interiér spája vysokokvalitné prvky výbavy Triedy S s prvkami špecifickými pre AMG. Ušľachtilý dojem zvýrazňujú sedadlá so špeciálnou grafikou AMG a osobitým vzhľadom stehov. Exkluzívne farby a rôzne čalúnenia v koži napa s vyrazeným erbom AMG na predných opierkach hlavy zdôrazňujú buď športovú, alebo luxusnú stránku modelu S 63 E PERFORMANCE. Najvyššie ambície v segmente jasne naznačuje aj zadná časť prvej triedy a viackrivkové sedadlá pre všetky štyri miesta na sedenie. Okrem toho treba spomenúť aj ozdobné prvky špecifické pre AMG a sériový volant AMG Performance s tlačidlami AMG na volante.

Infotainment MBUX obsahuje rôzne ukazovatele a funkcie, ktoré sú špecifické pre AMG a pre hybridný pohon. Patria k nim zobrazenia na združenom prístroji, na multimediálnom centrálnom displeji na stredovej konzole, ktorý je orientovaný na výšku, ako aj na projekčnom displeji (na želanie).

Vzhľad združeného prístroja možno prispôsobiť v rámci rôznych štýlov zobrazovania a individuálne voliteľných hlavných zobrazení. Štýl Superšportový, ktorý je špecifický pre AMG, prináša možnosť zobrazenia rôzneho obsahu prostredníctvom vertikálnej štruktúry ponuky. Patrí sem ponuka s hodnotami teploty, ktoré sú špecifické pre hybridný pohon, alebo ponuka nastavení, v ktorej sa zobrazujú aktuálne nastavenia podvozka alebo prevodovky. V štýle Superšportový si vodič môže vyvolať aj zobrazenie navigačnej mapy, údaje o spotrebe alebo všetky telemetrické údaje, ktoré sú dostupné v rámci funkcie AMG TRACK PACE.

Nový model Mercedes-AMG S 63 E PERFORMANCE obsahuje kombináciu 4,0-litrového motora V8 biturbo s permanentne budeným synchrónnym elektromotorom, vysokovýkonným akumulátorom vyvinutým v Affalterbachu a plnovariabilným náhonom na všetky kolesá AMG Performance 4MATIC+. Systémový výkon 590 kW (802 k) a maximálny systémový krútiaci moment 1 430 Nm umožňujú pôsobivé hodnoty jazdného výkonu: zrýchlenie z pokoja na 100 km/h trvá 3,3 sekundy. Šprint sa končí až pri elektronickom obmedzení rýchlosti na hodnotu 290 km/h (s voliteľným balíkom AMG).

Elektromotor s výkonom 140 kW (190 k) je umiestnený na zadnej náprave, kde je spolu s elektricky radenou dvojstupňovou prevodovkou a elektronicky riadeným zverným diferenciálom zadnej nápravy integrovaný do kompaktnej jednotky elektrického pohonu (Electric Drive Unit, EDU). Toto usporiadanie pohonu odborníci označujú ako hybrid P3. Vysokovýkonný akumulátor je tiež umiestnený v zadnej časti nad zadnou nápravou.

Hlavnou výhodou tohto umiestnenia jednotky elektrického pohonu je, že obchádza 9-stupňovú prevodovku, ktorá je spojená s motorom V8. Umiestnenie za prevodovkou umožňuje úplne využiť krútiaci moment obidvoch pohonov. Výsledok: systémový krútiaci moment 1 430 Nm predstavuje nové maximum v triede.

Elektromotor PSM je vybavený dutým rotorom pozostávajúcim z permanentných magnetov, a preto ho možno namontovať okolo výstupného hriadeľa vedúceho k ľavému zadnému kolesu. Riadenie elektrického stroja preberá výkonová elektronika, ktorá je tiež umiestnená na jednotke elektrického pohonu a polohu akceleračného pedála premieňa priamo na vhodný prúd pre elektromotor. Citlivé riadenie elektrického stroja sa pri radeniach dvojstupňovej prevodovky postará o prispôsobenie otáčok. To znamená, že prevodovka v jednotke elektrického pohonu nevyžaduje mechanickú synchronizáciu. Zvýšený krútiaci moment elektromotora možno teda využívať aj pri vyšších rýchlostiach. Maximálny krútiaci moment elektromotora je k dispozícii od prvej otáčky, neskôr pri vyšších otáčkach sa však opäť znižuje. Preto platí, že druhý prevodový stupeň, ktorý sa zaraďuje pri vyšších rýchlostiach, uvádza elektrický stroj do rozsahu s nižšími otáčkami, čo mu v celom rozsahu rýchlosti umožní podporovať spaľovací motor.

Vysokovýkonný akumulátor v modeli S 63 E PERFORMANCE má kapacitu 13,1 kWh, čo je viac ako dvojnásobok oproti už známemu akumulátoru HPB 80. Pre elektromotor dodáva 70 kW trvalého mechanického výkonu a 140 kW špičkového mechanického výkonu (počas 10 sekúnd). Na externé nabíjanie slúži nainštalovaná palubná nabíjačka s výkonom 3,7 kW, ktorá umožní nabíjanie vozidla striedavým prúdom z nabíjacej stanice, nabíjacej skrinky alebo domácej zásuvky. Akumulátor je navrhnutý na rýchly výdaj a ukladanie výkonu, nie na maximálny dojazd. Aj elektrický dojazd 33 kilometrov však umožňuje dosiahnuť praktický akčný rádius, napríklad na nehlučnú a čisto elektrickú jazdu z obytnej zóny.

Sedem jazdných programov AMG DYNAMIC SELECT „Elektrický“, „Komfort“, „Zachovanie stavu nabitia“, „Šport“, „Šport+“, „Klzká vozovka“ a „Individuálny“ je presne prispôsobených novej technológii pohonu. Jazdné programy prispôsobujú dôležité parametre: odozvu pohonu a prevodovky, krivku závislosti riadenia, tlmenie podvozka alebo zvuk. Aj posilňovací výkon elektromotora závisí od príslušného jazdného programu. Ten možno vybrať prostredníctvom displeja na stredovej konzole alebo pomocou tlačidiel AMG na volante. Jedna vec je však pre všetky programy rovnaká: špičkový výkon elektromotora možno veľmi jednoducho vyvolať prostredníctvom funkcie podradenia dorazovým spínačom. V takejto situácii vám haptický akceleračný pedál poskytne citeľný tlakový bod, ktorý musí vodič prekonať väčším tlakom na pedál.

Hlavným konštrukčným dielom hybridného hnacieho ústrojenstva P3 je 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo, ktorý dosahuje výkon 450 kW (612 k). Motor vytvára krútiaci moment maximálne 900 Nm, ktorý je k dispozícii v širokom rozsahu otáčok. Medzi najdôležitejšie konštrukčné prvky motora patria dve turbodúchadlá, ktoré sú umiestnené v horúcom vnútornom V. Umiestnenie medzi dvoma radmi valcov skracuje cesty výfukových plynov k turbodúchadlu, ako aj cesty stlačeného čerstvého vzduchu do spaľovacieho priestoru. Výsledkom je veľmi spontánna odozva. Ďalším dôležitým prvkom je remeňom poháňaný štartovací generátor (RSG), ktorý je integrovaný do 400-voltového elektrického systému. Je kombináciou štartéra a alternátora a má dostatočný výkon na to, aby vždy bez problémov naštartoval motor V8.

S 63 E PERFORMANCE je jediným modelom v tomto trhovom segmente, ktorý je vybavený aktívnymi ložiskami zavesenia motora. Ložiská zavesenia motora riešia konflikt medzi mäkkým napojením hnacieho ústrojenstva na dosiahnutie vysokého komfortu a tvrdým napojením na dosiahnutie optimálnej dynamiky jazdy: svoju tuhosť dokážu ložiská plynule prispôsobovať aktuálnym jazdným podmienkam. Snímače vozidla rozpoznávajú aktuálnu jazdnú situáciu, ako aj s ňou spojené vibrácie motora, a takto získané informácie poskytujú riadiacej jednotke. Tá reguluje silu, ktorou je motor napojený na karosériu. Najväčšou výhodou je ďalšie zvýšenie rozpätia medzi výkonom a komfortom.

V 9-stupňovej prevodovke AMG SPEEDSHIFT MCT (MCT = viacspojková prevodovka) je menič krútiaceho momentu nahradený mokrou rozjazdovou spojkou. Táto prevodovka znižuje hmotnosť vozidla a vďaka nižšej zotrvačnosti optimalizuje odozvu na polohu akceleračného pedála, najmä pri zrýchľovaní a zmenách zaťaženia. Dôsledne vyladený softvér zaručuje krátke časy preradenia a v prípade potreby aj rýchle viacnásobné podradenie. Vďaka funkcii medziplynu v jazdných režimoch „Šport“ a „Šport+“ prináša mimoriadne emotívny zážitok z radenia. Definované zásahy do zapaľovania umožňujú ešte rýchlejšiu zmenu prevodového stupňa ako v iných režimoch. Vo všetkých jazdných programoch sa vozidlo rozbieha na prvom prevodovom stupni, čo vždy zabezpečí dynamický jazdný zážitok.

Náhon na všetky kolesá AMG Performance 4MATIC+ spája výhody rôznych koncepcií pohonu: plnovariabilné rozdeľovanie momentu medzi prednú a zadnú nápravu zaručuje optimálnu trakciu na hranici fyzikálnych zákonov. Vodič sa za akýchkoľvek podmienok môže spoľahnúť na vysokú jazdnú stabilitu a bezpečnosť jazdy: na suchej vozovke, ako aj za mokra alebo na snehu. Prepínanie z náhonu na zadné kolesá na náhon na všetky kolesá a naopak prebieha kontinuálne na základe sofistikovanej matrice, ktorá integruje inteligentné riadenie do celkovej architektúry systému vozidla.

Na variabilné spojenie stáleho náhonu na zadnú nápravu s náhonom na prednú nápravu slúži elektromechanicky regulovaná spojka. Najlepšie možné rozdelenie krútiaceho momentu sa vypočítava priebežne – podľa jazdnej situácie a požiadavky vodiča. Náhon na všetky kolesá zlepšuje nielen trakciu a priečnu dynamiku, ale aj pozdĺžnu dynamiku, čím umožňuje ešte dynamickejšie zrýchlenie.

Základom vysokej jazdnej dynamiky a výnimočného komfortu je stabilná holá karoséria Triedy S AMG. Vpredu pod motorom V8 biturbo sa nachádza hliníkový stabilizátor. Zvyšuje torznú tuhosť prednej časti vozidla, čím zlepšuje spätnú väzbu pre vodiča – najmä pri zatáčaní. Štruktúru holej karosérie spevňuje aj výstuhový kríž v bodoch uchytenia podvozka.

V zadnej časti vozidla na spodku karosérie sú diagonálne výstuhy z ľahkého a pevného hliníka, ktoré citeľne zvyšujú presnosť jazdy. Špecifická priehlbina ložného priestoru z ľahkého plastu vystuženého vláknami (FSK) slúži na uloženie vysokovýkonného akumulátora AMG a zároveň zvyšuje tuhosť holej karosérie v tejto oblasti.

Podvozok AMG RIDE CONTROL+ je založený na vzduchovom odpružení s automatickou reguláciou výšky v kombinácii s adaptívnym nastaviteľným tlmením. Pneumatické teleskopické vzpery sa v závislosti od situácie plnia vzduchom, čo umožňuje mäkšie alebo tvrdšie nastavenie. Ďalšou funkciou je regulácia výšky, ktorá pri rýchlosti nad 120 km/h automaticky zníži vozidlo o 10 milimetrov.

Pomocou dvoch plynule regulovateľných ventilov možno tlmiacu silu veľmi presne prispôsobiť rôznym jazdným podmienkam a jazdným programom: jeden ventil ovláda ťažný stupeň, čiže silu vznikajúcu pri vypružení kolesa, druhý ventil ovláda tlačný stupeň, čiže silu vznikajúcu pri zapružení kolesa. Regulácia ťažného a tlačného stupňa sa uskutočňuje nezávisle od seba. Tímu vývojárov AMG sa podarilo výrazne rozšíriť rozpätie medzi športovými vlastnosťami a komfortom, čo dosiahli okrem iného aj rozšírením oblasti medzi minimálnou a maximálnou charakteristikou tlmiacej sily, ako aj ešte väčšou flexibilitou pri krivke charakteristiky tlmenia. Vďaka špeciálnemu vyhotoveniu ventilov tlmič rýchlo a citlivo reaguje na zmenu povrchu vozovky a na zmenené jazdné situácie.

Základné nastavenie si vodič môže predvoliť prostredníctvom jazdných programov AMG DYNAMIC SELECT: stlačením tlačidla dôjde k zmene jazdných vlastností, napríklad od úplne dynamických v režime „Šport+“ až po pokojné kĺzanie pri nastavení „Komfort“. Nezávisle od jazdných programov možno nastavenie prispôsobiť aj pomocou vlastného tlačidla, a to v rámci troch stupňov („Komfort“, „Šport“ a „Šport+“). Riadiaci softvér systému nepretržite monitoruje prevádzkové údaje, napríklad uhol natočenia volantu, rýchlosť vozidla, zrýchlenie a pohyby karosérie. Týmto spôsobom sa tlmiče ovládajú v priebehu milisekúnd a v závislosti od situácie. Dôsledok: aj pri extrémnych jazdných manévroch alebo na nekvalitnom povrchu majú kolesá vždy bezpečný kontakt s podkladom. Na výber sú tri rôzne charakteristiky tlmičov.

Adekvátne k extrémnym hodnotám výkonu a k súvisiacim športovým vlastnostiam sa sériovo používa vysokovýkonná kompozitná brzdová sústava AMG so 6-piestikovými pevnými strmeňmi vpredu a 1-piestikovými plávajúcimi strmeňmi vzadu. Brzdové kotúče na prednej náprave majú rozmery 400 x 38 mm, na zadnej náprave 380 x 32 mm.