Honda 06 2020 1140x190 jazz
Thumb 137 yaris grmn dynamic track Thumb 150 yaris grmn dynamic track Thumb 310 yaris grmn detail int Thumb 309 yaris grmn detail int Thumb 311 yaris grmn detail int Thumb 20180118 130115

Toyota Yaris GRMN: Výborný, ale nedostupný

Športový Yaris očarí ľahkou stavbou a brutálnym motorom. K dokonalosti mu chýba lepší posed za volantom a väčší počet vyrobených kusov. Toto auto si nové už nekúpite.

Stačila prvá ostrejšia zákruta na okruhu Parcmotor Castellolí neďaleko Barcelony, aby Toyota Yaris GRMN ukázala, čo v nej je. Na výjazde som zošliapol plynový pedál a auto bez akéhokoľvek nádychu okamžite vyrazilo vpred. Volant mi šklbol v rukách a celá predná časť Yarisu sa ešte viac stočila do vnútra zákruty. Obe predné pneumatiky sa vďaka mechanickému samosvornému diferenciálu Torsen doslova zahryzli do asfaltu a auto predviedlo perfektný výjazd. Bez nedotáčavosti či akéhokoľvek preklzu vnútorného kolesa. Zaradil som trojku, vzápätí štvorku a ručička otáčkomera klesla len minimálne.

Toyota nám dala do rúk auto, ktoré recenziu vlastne ani nepotrebuje. Celá 600-kusová séria Yarisu GRMN je napriek astronomickej cene 31 990 eur už vypredaná. Pre Slovensko boli určené štyri exempláre. Jeden z nich si nechá importér, ostatné tri poputujú do súkromných rúk. Viac Yarisov GRMN nevznikne a neoznačené kusy, na ktorých sme jazdili my, poputujú v lepšom prípade do múzea a na interné skúšky, v horšom prípade pod lis.

Volant pochádza z kupé GT86 a je skvelý. Škoda len, že stĺpik riadenia sa nedá nastaviť v pozdĺžnom smere. Sedadlá vraj mohli byť ukotvené nižšie, ale  potom by Yaris musel prejsť novými crash testami, na čo nebol čas, ani peniaze.

Je to veľká škoda, zvlášť preto, že Japonci sa nebáli ísť proti prúdu. Toyota Yaris pôsobí ľahkým a do veľkej miery analógovým dojmom. Nehľadajte v nej elektronické hračky, ako voľbu jazdných režimov, automatické medziplyny či adaptívne tlmiče. Toto auto vzniklo podľa starého receptu, ktorý káže namontovať do malej karosérie poriadny motor.

Toyota už niekoľko rokov dodáva svoj atmosférický benzínový štvorvalec 1,8 VVT-i (2ZR-FE) značke Lotus. Briti k nemu pridávajú kompresor a montujú ho do športiaka Elise. Tentoraz jedna- osmička doplnená o mechanický kompresor Magnusson Eaton nabrala opačný smer a usídlila sa pod kapotou Yarisa. Má iný nasávací i výfukový trakt, plus upravenú riadiacu jednotku, ale inak je to stále rovnaký motor. Dosahuje výkon 156 kW (212 k) pri 6800 otáčkach za minútu, najvyšší krútiaci moment 250 Nm je dostupný na úrovni 4800 1/min. Ak doplním pohotovostnú hmotnosť auta 1135 kilogramov, asi si dokážete predstaviť, ako motor s autom doslova cvičí.

Famózne sú v prvom rade jeho reakcie na každý pokyn plynovým pedálom. Kompresor sa nepotrebuje nadýchnuť ako turbo. Vzduch do sania „tlačí“ vždy, už od najnižších otáčok. Šofér má pocit, akoby pod kapotou pracoval výkonný atmosférický agregát s krásne lineárnym záťahom. Môžete ho vytáčať až po hranicu 7000 1/min a odmenou vám bude gradácia výkonu i fascinujúci zvuk. Šesťstupňový manuál je sprevodovaný skôr nakrátko a jednotlivé stupne na seba pekne nadväzujú.

Počas jazdenia na okruhu sme autá mali obuté do semislikov Bridgestone.

Celkom dobrú predohru okruhovému jazdeniu urobila samotná prezentácia bez zbytočných klišé, zato s množstvom faktov. Kto si myslel, že verzia GRMN má s bežným Yarisom pramálo spoločných dielov, bude prekvapený. Japonci o ňom hovoria ako o fabrickom tuningu. Najťažšia vraj bola zástavba jedna-osmičky pod krátku prednú kapotu. Prevodovka vychádza z verzie 1,5 VVT-i, má však iné prevodové pomery. Karoséria dostala niekoľko bodových zvarov navyše a podvozok zopár výstuh. Zmenili sa iba dva silentbloky, a to na predných ramenách. Dokonca aj priemer predných brzdových kotúčov je zhodný s jedna-päťkou. Sú však drážkované a čo je podstatnejšie, zvierajú ich štvorpiestikové strmene. Zadné kotúče sú o tri milimetre väčšie ako predné. Pravda, ku koncu predpoludnia – počas ktorého boli autá neustále na trati a striedali sa iba šoféri – už brzdy prejavovali známky únavy. Zato podvozok s tlmičmi Sachs bol vždy skvelý – na okruhu i na okreskách. Yaris GRMN pôsobí skôr pevným než vyslovene tvrdým a uskákaným dojmom. Hoci, na kvalitnom španielskom asfalte sa komfort vždy hodnotí ťažko.

Pre zaujímavosť pridávam ešte spotrebu – presun cez mesto a po diaľnici zvládlo auto za 10 l/ 100 km, na okruhu apetít prekročil 25-litrovú hranicu. Ozaj, viete čo znamená krkolomná skratka GRMN? Predsa Gazoo Racing- tuned by „Meister of Nürburgring“. Toyota sľúbila, že sa dočkáme aj ďalších športových modelov, tentoraz už vyrábaných vo väčších sériách. Dostanú zjednodušené označenie GR ako Gazoo Racing. Ako prvý by mohol prísť rýchly Auris novej generácie.

Technické parametre
motor 1,8 VVT-i 2ZR-FE
zdvihový objem [cm3] 1798
výkon [kW/k] 156/172
pri otáčkach [1/min] 6800
krútiaci moment [Nm] 250
pri otáčkach [1/min] 4800
maximálna rýchlosť [km/h] 230
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 6,4
udávaná spotreba [l/100 km] 7,5
objem batož. priestoru [l] 286
cena modelu od [€] 31.990
pohotovostná hmotnosť [kg] 1135