Peugeot 09 2020 1140x190

Toyota GR Yaris: Japonský malý hothatch spoznáme už v januári

Toyota prináša v poslednom období veľmi zaujímavé modely, ktoré nehrajú len na praktickú a racionálnu notu, ale prinášajú emócie a radosť z jazdy. Ďalším takýmto autom bude hothatch triedy malých áut, Toyota GR Yaris. 

Prečítajte si tiež:
Prvý dojem: Yaris sa zmenil na nepoznanie, ale čakanie bude ešte dlhé

Už v januári 2020 Toyota predstaví rýchly GR Yaris na tokijskom autosalóne. Značka tvrdí, že pôjde o svetom rally inšpirovaný model, určený pre bežné cesty. Toyota má bohaté skúsenosti z motoršportu pod taktovkou týmu Toyota Gazoo Racing (TGR), tie sa majú pretaviť práve do Gr Yarisu. Yaris bude po Supre druhým modelom, ktorý sa popýši GR odznakom.

Rýchly GR Yaris pre všetkých?

Pamätáte si na úžasnú Toyotu Yaris GRMN s benzínovým motorom s objemom 1,8 litra, prepĺňaným kompresorom? Toyota nás navnadila  a vyrobila celosveteovo len 600 kusov, z toho pre Európu určili 400 exemplárov. Ideového nástupcu v podobe GR Yarisu už značka pravdepodobne obmedzovať nebude (po vzore GR Supry), fanúšikovia malých hothatchov s japonskou príchuťou si tak konečne prídu na svoje.

Toyota tvrdí, že prototyp GR Yaris vznikal pod prísnym dohľadom globálneho prezidenta značky, Akia Toyody, vo funkcii hlavného testovacieho jazdca tímu TGR pod pseudonymom "Morizo". Viac podrobností a technických detailov si necháva zatiaľ Toyota pre seba. Podľa najnovších informácii magazínu Motor1.com by mal rýchly Yaris adoptovať sériovo pohon všetkých štyroch kolies. Ďalšie podrobnosti o Toyote GR Yaris budú priebežne zverejňovať.

Úspechy v motoršporte

V roku 2017 sa Toyota vrátila do svetového šampionátu FIA v rely s modelom Yaris WRC. Odmenou jej bol zisk piatich víťazstiev a konštruktérskeho titulu v roku 2018 a tohtoročný majstrovský titul v súťaži jazdcov a spolujazdcov.

Ďalší športový úspech dosiahol tím TGR vo svetovom šampionáte automobilových vytrvalostných pretekov s vozidlami Toyota TS050 Hybrid, a to v podobe majstrovských titulov v súťaži konštruktérov aj v súťaži jazdcov v sezónach 2014 a 2018/2019. Toyota pritom vedie priebežné poradie v bojoch o oba tituly aj v sezóne 2019/2020.

Na začiatku tohto roka priniesol tím TGR spoločnosti Toyota prvé absolútne víťazstvo v slávnej Dakarskej rely, a to s vozidlom Toyota HiLux, za volantom ktorého sedel katarský šampión Nasser al-Attiyah.