Kia 1140x190 4
Thumb toyota gr yaris 2022 Thumb toyota gt3 concept Thumb toyotka

Toyota chystá ešte divokejší GR Yaris a štúdiu GR GT3. Ukáže ich na autosalóne v Tokiu

Toyota GR Yaris vzbudila vlnu ovácií pred a ihneď aj po oficiálnom predstavení. A najmä po prvých testoch... Ide o famózny hothatch s pohonom všetkých kolies, ktorý na trhu nemá obdoby. Značka však chystá ešte ostrejší, schopnejší a výkonnejší GR Yaris, ktorý predstaví na autosalóne v Tokiu 14. januára 2022. Okrem neho na stánku ukáže aj záhadný prototyp pretekárskeho modelu GR GT3.

Už samotný GR Yaris neprináša žiadne kompromisy a mieri rovno na automobilový olymp dnešných športových áut. Ideový nástupca rýchlych japonských štvorkoliek čias minulých sa stal našim pomyselným Autom roka 2020 a každé stretnutie s ním si dodnes pamätáme. O to viac nás potešila správa a prvá fotka GR Yarisu "na steroidoch", ktorý pre nás Toyota chystá.

Na prvom zverejnenom zábere jasne vidieť vonkajšie úpravy, ktoré zahŕňajú novú prednú kapotu s otvorom pre prívod čerstvého vzduchu k medzichladiču stlačeného vzduchu, veľké zadné krídlo v štýle WRC špeciálov alebo prepracovaný predný nárazník. Cieľom je poskytnúť ešte lepšiu aerodynamiku. Toyota však tvrdí, že upravený GR Yaris bude "kompletne vyladený". A to prináša indíciu, že prepĺňaný 1.6 l trojvalec prinesie ešte väčšiu dávku sily ako štandardných 192 kW (261 k) a 370 Nm. Okrem toho očakávame ostrejšie naladený podvozok so zacielením na okruhovú jazdu a tiež modifikovaný systém pohonu 4x4 s dvoma diferenciálmi Torsen. Mimochodom, takto vylepšený prototyp už brázdil cesty Nürburgringu v októbri 2020. 

Jedno z našich videí "štandardného" GR Yarisu na snehu:

V tejto fáze zatiaľ nie je jasné, či má Toyota v úmysle uviesť tento vylepšený GR Yaris do výroby, ponúknuť úpravy ako fabrický "tuningový" balík vylepšení pre existujúcich majiteľov, alebo či je tento koncept ukážkou konečného potenciálu GR Yarisu. Veríme, že ide o prvý prípad a už onedlho sa to potvrdí.

Záhadný GR GT3 Concept

Stánok Toyoty bude premiérou štúdie zaujímavého pretekárskeho špeciálu GR GT3. Vzhľadom na obrázok, kde vidieť na prvý pohľad plnotučné pretekárske auto s veľkým zadným krídlom si asi GR GT3 cestu k sériovej výrobe nenájde, no pôjde o dielo divízie Gazoo Racing určené pre motoršportové trate sveta. Detaily Toyota zatiaľ nezverejnila, no už 14. januára budeme vedieť viac. 

Okrem toho by mala automobilka na autosalóne v Tokiu 2022 vystaviť tiež ponuku náhradných dielov pre staršie Supra A70/A80 a modely AE86 Corolla Levin/Sprinter Trueno.