Vw caddy 03 2021 1140x190
Thumb 001 zevconcpt fr global 3 0 Thumb 01 zevconcept interior01 global 3 7 Thumb 02 zevconcept interior02 global 3 8 Thumb 002 zevconcpt fr global 3 1 Thumb 003 zevconcpt fr global 3 2 Thumb 03 zevconcept seatfr global 3 9 Continental 03 2020 jar a 1024x597 mercedes Thumb 004 zevconcpt side global 3 3 Thumb 04 zevconcept seatrr global 3 10 Thumb 006 zevconcpt rear global 3 5 Thumb 005 zevconcpt rear global 3 4 Thumb 05 zevconcept meter global 3 11 Thumb 06 zevconcept shift global 3 12 Continental 03 2020 jar a 1024x597 mercedes Thumb electrified range shot 2021 press release 2 14 Thumb 007 zevconcpt logo global 3 6 Thumb electrified range shot 2021 press release text 2 15 Thumb 07 zevconcept interiordetail global 2 13 Thumb content toyotae tnga 1 Thumb content toyotae tngaglobalbevplatform 2

Toyota bZ4X: Takto bude vyzerať prvé elektrické SUV japonskej značky

Toyota ukázala koncept pripravovaného batériového elektromobilu bZ4X. Sériová podoba sa má líšiť len v detailoch.

Toyota bZ4X predstavuje SUV strednej triedy s pohonom všetkých kolies, ktorý je zároveň vstupnou bránou značky do triedy batériových elektromobilov. Krkolomný názov konceptu má symboliku - bZ je akronym slovného spojenia „beyond Zero“ (nad rámec nuly) a zdôrazňuje úsilie spoločnosti Toyota dosiahnuť nielen nulové uhlíkové emisie a uhlíkovú neutralitu, ale ísť aj nad tento rámec a priniesť nové výhody pre životné prostredie, jednotlivcov a spoločnosť ako celok.

Toyota bZ4X vyvinula v partnerstve so Subaru. Začiatok predaja výrobnej verzie je plánovaný približne v polovici roku 2022. Kto bude veľkým konkurentom? Napr. nedávno predstavené koncernové elektromobily Škoda Enyaq iV alebo VW iD.4.

Vonkajší vzhľad konceptu je odvážny a v duchu Toyoty aj dynamicky až agresívny. Očakávame, že meniť už budú len detaily. V takejto podobe by mohla pokojne prísť aj produkčná verzia elektromobilu. Podobne je na tom aj kabína, ktorá základnými tvarmi a architektúrou pripomína súčasné modely značky. Až na ten nezvyčajný volant... V sériovej podobe očakávame konvenčné riešenie. Dlhý rázvor náprav a krátke previsy umožnili vytvoriť pozoruhodne priestrannú a otvorenú kabínu. Priestor pre nohy cestujúcich vzadu je rovnaký ako v modeloch segmentu D.

Nový SUV elektromobil bude stáť na elektrickej platforme e-TNGA. Značka tvrdí, že táto platforma je vďaka svojej praktickej konštrukcii vysoko univerzálna a zároveň ľahko prispôsobiteľná pre rôzne typy produktov. So súčasnom architektúrou TNGA (pre spaľovacie vozidlá a hybridy) nemá veľa spoločného, ide o kompletne nové riešenie. Značka tvrdí, že práve teraz je ten správny čas na ich prvý elektromobil. Toyota totiž na rozdiel od konkurentov nemusí súrne znižovať flotilové limity. Vďaka množstvu predaných hybridov sú na tom spomedzi značiek najlepšie.

Základným princípom architektúry e-TNGA je, že rozmiestnenie hlavných prvkov zostáva nemenné, zatiaľ čo počet a rozmiestnenie tých variabilných sa odlišuje. Toto konštrukčné prináša riešenie flexibilitu z hľadiska šírky, dĺžky a výšky vozidla, ako aj premenlivý rázvor kolies. Platforma e-TNGA umožňuje nasadenie pohonu predných, zadných alebo štyroch kolies a so širokou škálou kapacity akumulátora a elektromotora, vďaka čomu bude schopná vyhovieť rôznych typom vozidiel a profilom používania. Systém pohonu všetkých kolies prostredníctvom elektromotorov na prednej a zadnej náprave bol vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Subaru. Technické parametre pohonu a dojazd zatiaľ nepoznáme.

Privítajte Toyotu bZ

Koncept Toyota bZ4X je prvý model používajúci nové názvoslovie značky Toyota – bZ – beyond Zero. Do roku 2025 plánuje Toyota predstaviť 15 batériových elektromobilov vrátane 7 modelov Toyota bZ.

Modely Toyota bZ tiež napomôžu k dosiahnutiu cieľa uhlíkovej neutrality. Uhlíková neutralita sa vzťahuje na prístupy a iniciatívy zamerané na neutralizáciu emisií CO2 v rámci celého životného cyklu vozidla, ktorý zahŕňa výrobu, distribúciu, používanie, recykláciu a konečnú likvidáciu.

Do roku 2025 bude Toyota v rámci svojho celosvetového portfólia ponúkať viac než 70 elektrifikovaných vozidiel. Minimálne 15 z nich budú predstavovať batériové elektromobily. V Európe sa to do roku 2025 premietne do mixu pohonných sústav, ktorý bude tvoriť vyše 70 % hybridov, viac než 10 % hybridov typu plug-in a minimálne 10 % modelov s nulovými emisiami zahŕňajúcich batériové elektromobily aj elektromobily s palivovými článkami.