Vw multivan 12 2021 1140x190

Titul získali dve značky

Trofej International Van of the Year 2022 získali spoločne vyvinuté modely Renault Kangoo Van a Mercedes-Benz Citan. Prestížne ocenenie bolo odovzdané na gala večere v rámci veľtrhu úžitkových vozidiel Solutrans vo francúzskom Lyone. 

Medzinárodnú dodávku roka volí jury International Van of theYear už 30 rokov. Titul pre rok 2022 získali značky Renault a Mercedes-Benz, na 2. mieste skončil Volkswagen Caddy piatej generácie a na 3. priečke sú malé elektrické vany z produkcie skupiny Stellantis (Citroen eBerlingo, Peugeot ePartner, Opel Combo-e) spoločne s Toyotou Proace City Electric. Porota zložená z 24 európskych novinárov, špecialistov na úžitkové vozidlá, hodnotila celkovo 14 nedávno predstavených nových vanov od 11 výrobcov, pričom na zozname kandidátov figurovali modely s dieselovým motorom aj s batériovým elektrickým pohonom.

„Hoci program udeľovania cien vstupuje do svojej štvrtej dekády, filozofia a ciele zostávajú nezmenené aj napriek vysokej úrovni technológií a inovácií dosiahnutých výrobcami. Hlavným kritériom ocenenia International Van of the Year je prínos vozidiel k efektívnosti, bezpečnosti, udržateľnosti a ekologickým štandardom v odvetví ľahkých úžitkových vozidiel,“ povedal Jarlath Sweeney, predseda IVOTY.

Víťazné modely Kangoo Van a Citan vychádzajú z platformy CMF-C spoločnosti Renault,ale každý z nich predstavuje originálne charakteristické črty. Ide o zrealizovanie viacročného projektu spolupráce medzi francúzskou a nemeckou automobilkou, v ktorom každá značka vniesla do spoločného vývojového programu svoju vlastnú DNA. Výsledkom sú dve vozidlá s odlišnými vlastnosťami a riešeniami. Napríklad pri Kangoo Van je to inovatívny otvor pravých bočných dverí nazvaný „Sezam, otvor sa“, ktorý má šírku 1,45 metra a model Citan ponúka infotainmentový systém Mercedes-Benz MBUX a ďalšie bezpečnostné prvky.

Ľahké úžitkové automobily značky Renault a Mercedes-Benz získali ocenenie IVOTY zhodne už štvrtý raz. Predtým to boli modely Master (1998), Trafic (2002) a Kangoo Z.E. (2012), resp. Sprinter (1995) a Vito (1997 a 2005).