Continental 05 2020 1140x190
Thumb testy bezpecnosti mercedes benz 1965 autozurnal.com 1 Thumb testy bezpecnosti mercedes benz 1965 autozurnal.com 4 Thumb testy bezpecnosti mercedes benz 1965 autozurnal.com 2 Thumb testy bezpecnosti mercedes benz 1965 autozurnal.com 3

Testy bezpečnosti Mercedes-Benz z roku 1965 zaujmú dodnes

Ktoré automobilové značky vám prídu na myseľ ako prvé, keď spomeniem slovo bezpečnosť? Mnohým z vás napadne práve Volvo a Mercedes-Benz. Druhá menovaná značka patrila medzi prvé, ktoré sa zaslúžili o sériové nasadenie takých bezpečnostných prvkov, ako sú pásy, ABS alebo ESP. To, že na bezpečnosť Mercedes kládol vysoké nároky už v roku 1965, potvrdzuje toto zaujímavé video.

Moderné autá sú plné bezpečnostných prvkov, ktoré pomáhajú prvotne zvrátiť potencionálnu nehodu a ak dôjde k zlému, minimalizovať následky na pasažieroch. Aktívna a pasívna bezpečnosť je na špičkovej úrovni. No ešte donedávna tomu tak nebolo. Skúste si spomenúť na niektoré z prvých nárazových testov organizácie Euro NCAP... História testovania a zlepšovania bezpečnosti automobilov však siaha desiatky rokov do minulosti. Nie všetky značky sa venovali tomuto atribútu s rovnakou vervou, no Mercedes-Benz je jedným z pionierov zlepšovania pasívnej a tiež aktívnej bezpečnosti.

testy bezpečnosti Mercedes-Benz

Testy bezpečnosti nevynechali pokrčené plechy a "let vzduchom"

Už na internom videu z roku 1965 vidieť, že autá minulosti museli spĺňať určité atribúty. Testy pozostávali z "letu vzduchom", z nárazových testov a o aktívnu bezpečnosť sa postarali bezpečné jazdné vlastnosti, ktoré vyplývali z testov stability, ovládateľnosti a vyhýbacích manévrov. Posúďte sami. Už vtedy musel skelet Mercedesu sčasti spĺňať to, na čom je založená pasívna bezpečnosť novodobých áut. Napriek pokrčeným plechom a nosníkom (ktoré pohltili časť energie nárazu) dbali konštruktéri na zachovanie tuhej bezpečnostnej klietky pre životný priestor cestujúcich. 

Prečítajte si tiež: 
Najvýkonnejší štvorvalec Mercedes-AMG bude mať až 421 koní! Šialené...


Aj keď z hľadiska dnešnej doby a požiadavok na bezpečnosť sú, logicky, staré autá za zenitom, vtedy išlo o nevídaný dôraz na ochranu zdravia. Aj kvôli tomu si Mercedes-Benz vybudoval renomé značky, ktorá spolu s Volvom patrí medzi tie najbezpečnejšie. Neskôr Mercedes-Benz svoj status potvrdil sériovým použitím bezpečnostného pásu (prvýkrát v Mercedes-Benz modeli 300 SL Roadster) alebo nasadením ABS a stabilizačného systému ESP.  

 Zdroj video: jaffarski@youtube, OldBenz@youtube