Vw polo 08 2020 1140x86
Thumb 01 testovanie t ahac ov na lng Thumb 04 testovanie t ahac ov na lng Thumb 02 testovanie t ahac ov na lng Thumb 03 testovanie t ahac ov na lng

Testovanie ťahačov na LNG

V rámci projektu fueLCNG spoločnosť Danube LNG, Slovenský plynárenský priemysel, a.s., IVECO a Scania pripravili pre slovenských dopravcov testovanie vozidiel s pohonom na skvapalnený zemný plyn (LNG – Liquefied Natural Gas). 

Cieľom skúšobných jázd s LNG, ktoré sú časťou projektu fueLCNG, je v reálnych prevádzkových podmienkach zistiť spotrebu, resp. dojazd ťahačov využívajúcich toto alternatívne palivo a získať spätnú väzbu od potenciálnych slovenských zákazníkov spomedzi najväčších dopravcov. 

Jednou z ciest, ako plniť zámery Európskej únie v oblasti klimatických zmien a zmiernenie ich dôsledkov, je rozšíriť využívanie zemného plynu v doprave. „CNG a LNG predstavujú ekologickú alternatívu k tradičným motorovým palivám. Projekt fueLCNG získal podporu Európskej únie z Nástroja na prepájanie Európy, je v súlade s Národným politickým rámcom pre rozvoj trhu s alternatívnymi palivami a je podporovaný Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky,“ povedal Štefan Šabík, generálny riaditeľ SPP. 

Pre verejnosť projekt fueLCNG prinesie na hlavných koridoroch v SR novú a modernú sieť 14 čerpacích staníc s CNG a 3 plniace stanice na LNG. Tieto bezpečné a ekonomicky výhodné palivá prispejú k zelenej mobilite na Slovensku.

Podľa Róberta Kadnára, konateľa Danube LNG, ochrana ovzdušia je u nás jedným z troch najvážnejších problémov v rámci starostlivosti o životné prostredie. „Úspešná implementácia projektu fueLCNG a rozšírenie LNG a CNG na Slovensku prispeje k výraznému zníženiu emisií a tým k zlepšeniu kvality ovzdušia v našich mestách a regiónoch.“ 

„Teší ma, že Scania sa môže podieľať na realizácii testovacích jázd ťahačov s pohonom na LNG na Slovensku. Verím, že naši zákazníci ocenia dostupnosť tejto technológie v portfóliu Scanie prihliadajúc na stále viac sa sprísňujúce kritériá EÚ z pohľadu ochrany životného prostredia,“ povedal Marcel Minarič zo spoločnosti Scania Slovakia. 

„Sme radi, že značka IVECO po svojich viac ako 25-ročných skúsenostiach s vývojom a predajom vozidiel s pohonom na plyn v celej Európe predstaví svoje produkty aj na slovenskom trhu. Tešíme sa na testovanie ťahačov v reálnych podmienkach a sme presvedčení, že výsledky potvrdia pozitívny vplyv tejto technológie na celkové náklady vlastníctva vozidla (TCO) u našich zákazníkov,“ povedal Miroslav Hnat zo spoločnosti Iveco Slovakia. 

Skúšobné jazdy sa začali 19. novembra a potrvajú dva týždne. Výsledky testovania ťahačov Scania R 410 a IVECO Stralis NP s pohonom na LNG organizátori podujatia oznámia 10. decembra 2018.