Vw limited 1140x190  1
Thumb  fih2928 Thumb  fih2930 Thumb  fih3287 Thumb  fih3279 Thumb explore the north 171 Thumb explore the north 342 1 Thumb explore the north 346 1 Thumb explore the north 384 1 Thumb explore the north 430 Thumb explore the north 449 Thumb explore the north 489 Thumb explore the north 522 Thumb explore the north 607 Thumb foto do lis  ty k nadpisu Thumb hlavna Thumb hlavna   Thumb pola  rna z  iara

Test VW California: Pojazdný hotel California

Volkswagen oslavuje 70. výročie modelového radu VW California, ktorý si obľúbilo niekoľko generácií mladých ľudí a camperov. Jubileum sa v Hannoveri rozhodli osláviť naozaj štýlovo. Na severe Nórska sme pohodlie domova vymenili za tri dni a dve noci v tomto ikonickom vozidle.

VYCHÁDZA Z MULTIVANU Nová generácia Californie vychádza z modelu Multivan T6. Tá sa od tej predchádzajúcej odlišuje iba v detailoch. Aj tu teda za svoje peniaze dostanete dve autá v jednom – bežné osobné, ktoré splní všetky Vaše požiadavky v mestskej premávke a druhé vo forme obytného karavanu, s ktorým môžete precestovať svet. Výhľad z miesta vodiča by Californii mohli závidieť viaceré osobné a oveľa menšie autá. Vďaka prísne geometrickým tvarom máte stále prehľad o tom, čo sa deje okolo vášho auta. Bohaté presklenie a asistenčné systémy, vrátane Park Pilota, pomáhajú k tomu, že s Californiou bezproblémovo zaparkujete aj v úzkej podzemnej garáži.

Na úvod cesty nás čakala plavba trajektom.

Za príplatok navyše dostanete výrazný dvojfarebný lak, ktorý odkazuje na prvý model T1. Jazda s autom je príjemná, v najvýkonnejšej verzii Ocean (vyrába sa ešte v nižších Beach a Coast) dostanete dvojlitrový naftový, alebo benzínový motor s pohonom všetkých štyroch kolies 4motion. Ten môže byť spriahnutý so sedemstupňovou automatickou prevodovko DSG, ktorá je ideálna na hltanie tisícov kilometrov.

Oba najvýkonnejšie motory TDI a TSI dosahujú zhodný výkon 150 kW/204 k, tak nebuďte prekvapení ak Vás do plna naložená California predbehne na nemeckej diaľnici rýchlosťou cez 180 km/h. Za volantom sa cítite ako doma, výbava ponúka všetko na čo sme u fabrických modelov VW zvyknutí – nájdete tu multifunkčný mediálny systém s navigáciou a ovládaním na volante, vyhrievané sedadlá a praktické asistenčné systémy.

Vďaka pohonu 4x4 sa Califronia nestratí ani v hlbokom snehu. Jazdili sme výhradne na zimných pneumatikách s nastrelenými hrotmi.

UVARIŤ, ZJESŤ, UMYŤ A SPAŤ

To najdôležitejšie ale tento model ukrýva vo vnútri. Konštruktéri z Hannoveru dokázali na malom pôdoryse vyčarovať maximálny priestor. Vnútri Californie sa pohodlne vyspia štyria ľudia. Horná nadstavba sa obsluhuje panelom, ktorý sa nachádza na mieste, kde má väčšina áut schránku na slnečné okuliare a slúži aj na vnútorné nezávislé kúrenie, ktoré je poháňané energiou z druhej batérie. Dávajte si ale pozor, horná posteľ má nosnosť iba 150 kilogramov, takže s manželkou zostaňte dole a na poschodí nechajte šantiť deti. Báť sa o ne nemusíte, posteľ má totiž aj zábranu proti pádu. Horný rošt má rozmer 120x200 cm a podobné rozmery ponúka aj dolná posteľ, tá už ale bez váhového obmedzenia.

Aké máme dojmy z Californie po dvoch strávených nociach v severských fjordoch? Zatiaľ čo kolegovi na hornej posteli bolo trošku chladnejšie, ja som spal pohodlnejšie. Výduch nezávislého kúrenia sa totiž nachádza za sedadlom spolujazdca pri zadných posuvných dverách. Miesta na spanie bolo ale dostatok a nevadil nám ani možno trochu mäkší matrac. Na nórskych cestách sme ocenili aj pohon všetkých štyroch kolies, pretože pri kempovaní na pláži a romantickom sledovaní polárnej žiari sme mali trošku obavy, ako z hlbokého snehu vylezieme. Sila schopností Californie nás ale príjemne prekvapila. Štandardná výbava modelu Ocean obsahuje aj dvojplatničku s dvoma plynovými horákmi, elegantne zakrytými skleneným vekom, takže si pri varení neoprskáte okno, ďalej tu máte drez a chladničku s objemom 42 litrov.

Do nej sa nám bez problémov vošli aj ulovené ryby a trojdňový nákup pre dvoch hladných chlapov. Chladnička navyše využíva energiu z tretieho akumulátora, takže sa vám nestane, že ráno nenaštartujete. California navyše ponúka aj sprchu, ktorú napojíte na 30 litrovú nádržku na vodu, odkladacie priestory na riad, spacáky, náhradné topánky a batožinu. Vnútri nechýba ani výsuvný stolík, na ktorom môžete v škaredom počasí jesť, alebo hrať spoločenské hry. Kempovanie je ale o prírode, takže po tom, čo ručne vysuniete textilnú markízu vás vo dverách kufra prekvapia dve skladacie stoličky. Z vnútornej strany posuvných dverí zase nájdete skladací stolík. K úplnej dokonalosti chýba iba suchá toaleta, ale kto by v kempe, či na cestách na ňu chodil, že? Zaujalo nás, že napriek kompletnej výbave v Californii nič nebúchalo, ani nevŕzgalo. Každý kus výbavy má svoje presné miesto, navyše ani s takto naloženým autom, nemal dvojlitrový motor TSI žiadne problémy. A to je oproti bežnému Multivanu o dva metráky ťažšia. Reálna spotreba sa pritom pohybuje okolo ôsmich litrov na 100 km.

ZA KOMFORT SA PLATÍ

California a jej predaje dokazujú, že je to vydarený model, ktorý si svojho majiteľa nájde. Pre štvorčlennú rodinu, ktorá rada cestuje a all inclusive dovolenka v Egypte jej nič nehovorí bude tento Volkswagen ideálnym spoločníkom. Rodinná rada ale musí byť za jeho viacúčelnosť pripravená siahnuť hlboko do vrecka. Zároveň si musí spočítať, či sa jej na bežné denné jazdenie oplatí so sebou stále voziť dvojplatničku, či chladničku. Tento parťák na útek z civilizácie stojí v základnej výbave vyše 38.000 € a za vrchol ponuky so všetkými príplatkami dáte bez problémov o ďalších 30.000 € viac.