Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb red dot tatra force 1 Thumb red dot tatra force 3 Thumb red dot tatra force 2 Thumb red dot tatra force 5 Thumb red dot tatra force 4 Thumb red dot tatra force 6

Tatra Force získala Red Dot Award

Kopřivnická automobilka po prvýkrát v histórii získala Red Dot Award. Toto uznanie, ktoré patrí medzi najprestížnejšie v oblasti dizajnu, udelila porota modelu Tatra Force.

Ocenenie Red Dot označované ako „Oscar pre dizajnérov“ vzniklo v Nemecku a udeľuje sa každoročne už od roku 1955. Ide o prestížny punc kvality v oblasti produktového dizajnu, dizajnu značky a komunikácie a dizajnových konceptov. Produktový dizajn zahŕňa v tejto súťaži až 51 kategórií priemyselných výrobkov a ocenenie sa udeľuje na základe hodnotenia niekoľkých desiatok nezávislých odborníkov. V aktuálnom ročníku medzinárodná jury udelila Red Dot Award 2024 aj tretej generácii modelu Tatra Force. Výrobca svoju novinku prezentoval vo vyhotovení so 4-dverovou kabínou a tiež verziu z vývojovej línie e-Drive s elektrickým trakčným motorom a vodíkovými palivovými článkami.

Prihlásené vozidlá Tatra Force hodnotila porota na základe digitálnych prezentácií a tiež priamo v Essene, kde sme ich priviezli ukázať. Porota ocenila komplexné poňatie vozidiel po stránke dizajnu, teda nielen riešenie exteriéru, ale tiež interiér. Tatra v tejto súťaži uspela po prvý raz. Ocenenie hneď dvoch produktov je teda pre nás o to cennejšie a navyše to odkazuje na premyslenosť dizajnu pri štvordverovom aj dvojdverovom vyhotovení a tiež na nadčasovosť i kvalitu interiéru,“ komentoval úspech značky Radomír Smolka, člen predstavenstva Tatra Trucks zodpovedný za vývojové projekty a výskum.

Modelový rad Tatra Force tretej generácie mal premiéru na veľtrhu Pyros v polovici minulého roka. Ako prvé vtedy automobilka predstavila hasičské verzie, na jeseň nasledovalo vyhotovenie e-Drive FCEV s elektrickým motorom a vodíkovými palivovými článkami. Ďalšie verzie pre rôzne segmenty trhu, napríklad pre armádu, budú nasledovať čoskoro a nová generácia radu Tatra Force sa postupne stane jedným z nosných programov produkcie kopřivnickej spoločnosti. 

Okrem nového dizajnového jazyka priniesol nový model aj veľkú variabilnosť vyhotovenia nízko položených kabín pre rôzne sektory dopravy. Okrem toho nové kabíny umožňujú pod ich prednú alebo zadnú časť inštalovať niekoľko typov motorov vrátane alternatívnych pohonov. „Funkčnosť a účelnosť technického riešenia nových kabín sa tak snúbi s moderným dizajnom, ktorý získal prestížne ocenenie Red Dot. Je to dôkaz, že i tatrovky, ktorých hlavným poslaním je slúžiť na cestách aj v teréne v tých najťažších podmienkach za akéhokoľvek počasia a nie byť ozdobou autosalónov, sa môžu pýšiť moderným a oceňovaným dizajnom kabín. A zároveň spĺňajú vysoké nároky na bezpečnosť a ochranu posádky i požiadavky na inštalovanie moderných elektronických a asistenčných systémov,“ doplnil Radomír Smolka.