Thumb skoda octavia long autozurnal.com 17 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 1 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 3 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 2 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 4 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 5 Default Thumb skoda octavia long autozurnal.com 6 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 7 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 8 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 9 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 10 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 11 Default Thumb skoda octavia long autozurnal.com 12 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 13 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 14 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 15 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 16 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 18 Thumb skoda octavia long autozurnal.com 19

Táto ojazdená 21-ročná Octavia stojí viac ako 47 tisíc eur! Ide však o veľkú vzácnosť

Aj keď si v našich končinách novodobá Octavia prvej generácie vzhľadom na roky výroby drží ceny vysoko, nikto súdny by za 21-ročnú jazdenku nedal viac ako 47 tisíc eur. Táto Octavia je však výnimkou. Ide o predĺženú verziu Long, s dlhším rázvorom osí kolies o 8 cm, ktorá sa do sériovej výroby nikdy nedostala.

A práve preto si za ňu český autobazár vypýtal na prvý pohľad nehoráznu sumu... Samotný model Long vznikol v roku 1999 a išlo o vládnu limuzínu pre potreby vtedajšej vlády Miloša Zemana, ktorý si prial, aby reprezentatívne vozidlo bolo domácej, českej výroby. A keďže Superb vtedy Škoda v ponuke ešte nemala, došlo na natiahnutie rázvoru osí kolies prvej Octavie. Je dobre známe, že miestom pre kolená zadných pasažierov táto platforma, spoločná pre Golf IV, Audi A3, Octaviu a Seat Leon neoplývala. Predĺžením rázvoru z 2512 mm na 2592 mm si však dozadu mohli pohodlne sadnúť a bez reptania sa nechať odviezť aj politici. Predĺženie platformy a samotnej karosérie na celkových 4591 mm vidieť najmä pri pohľade zboku. Dvere ostali pôvodné, vloženie akéhosi medzikusu do oblasti B-stĺpika pôsobí ako päsť na oko. 

Kvôli predĺženiu podlahy a karosérie bolo treba urobiť množstvo ďalších zmien v konštrukcii. Išlo predovšetkým o novú strechu, prahy, výstuhy a už spomínaný stredný B-stĺpik. Upravené boli aj mnohé existujúce diely. Zodpovedajúcim spôsobom musela byť napríklad modifikovaná elektroinštalácia vozidla, palivový, výfukový a brzdový systém.

Octavia Long sa vyrábala len v top verzii Laurin Klement s krémovým koženým čalúnením a na tú dobu s luxusnou výbavou. Na palube mohli byť v opcii aj výklopné stolčeky, telefón a dokonca aj snímateľný maják. Konkrétny kúsok z roku 2000 poháňa jedno z najlepších štvorvalcových benzínových sŕdc koncernu VW, 1.8 litrový turbobenzínový motor s 20 ventilmi a výkonom 110 kW (150 k). Najazdené má 200 000 km.

Škoda plánovala vyrobiť viac ako 200 kusov predĺženej Octavie, no nakoniec vzniklo len 25 kusov, z toho 20 kusov v "hranatejšom" predfaceliftovom prevedení. Takmer všetky kúsky mali pod kapotou benzínový motor 1.8 20V Turbo, s naftovým motorom vyrobili iba jeden jediný exemplár.  Long verzia sa príliš obľúbenou nestala (Miloš Zeman ju neskôr kritizoval a bol z nej sklamaný), ale aj vďaka tomu vznikla iba hŕstka exemplárov a ceny po rokoch vystrelili nahor. Napriek tomu sa nám zdá cena 1 199 999 Kč poriadne vysoká (cca 47 540 eur!). V roku 2013 bol v jednom z českých bazárov exemplár za 250 000 Kč (9900 eur). No niektorí zo zberateľov raritných modelov alebo srdciarov českej značky sa možno na ponuku chytia. V dobe svojho vzniku stála Octavia Long 810 00 Kč (v prepočte 32 tisíc eur), neskoršie verzie zdraželi na 900 000 Kč ( viac ako 35 tisíc eur). Vyrábali ju výhradne ručne, a to vo vývojovom stredisku mladoboleslavskej značky, v Česane. Do sériovej výroby sa nikdy nedostala. 

Zdroj: Auto Bobok

Advertisement