Continental 05 2020 1140x190
Thumb mini cooper s 005 Thumb mini cooper s 005 650x433 Thumb mini cooper s 001 650x433 Thumb 43701 large mini cooper s 004 Thumb 43700 large mini cooper s 003 Thumb 43699 large mini cooper s 002tt Suzuki 05 2020 1024x597 Thumb 43698 large mini cooper s 002 Thumb 43697 large mini cooper s 001 Thumb 43696 large mini cooper s 005

Tajné: Mini – po štúdii realita

Na toto autíčko už fanúšikovia netrpezlivo čakajú. Budú však musieť vydržať 4 mesiace. Lebo na septembrovom autosalóne IAA vo Frankfurte nad Mohanom vystavia štúdiu vozidla Mini vzdialenejšej budúcnosti. Nový sériový model, ktorý príde do predaja už koncom tohto roka, debutuje až neskôr.

Tretiu generáciu kultového malého auta odhalia na špeciálnom podujatí začiatkom novembra vo Veľkej Británii. Výstavnú premiéru bude mať ten istý mesiac na autosalónoch v Tokiu a Los Angeles. Prevratné dizajnérske zmeny v nej ale nečakajte. Nový model si musí zachovať svoju siluetu a štýl, aby na prvý pohľad bolo každému jasné, že ide o novodobú interpretáciu kultového britského modelu. Bude to máličko väčšie a vďaka širšiemu použitia hliníka aj ľahšie autíčko než jeho predchodca. Po prvý raz bude z neho na požiadavky amerických zákazníkov existovať aj 5-dverovýc hatchback a vďaka väčšej dĺžke i rázvoru náprav aj klasický 4-dverový sedan.

Z fotografií dôkladne oblepeného ale už vôbec nemaskovaného prototypu Mini Cooper S ľahko zistíte ako bude sériový Mini vyzerať. Na prvý pohľad ho spoznáte podľa reflektorov elipsoidných tvarov zvnútra lemovaných diódovými dennými svetlami, väčších koncových svetiel aj podľa väčšej masky chladiča presahujúcej až do nárazníka, ktorá jej dodáva agresívnejší výraz. Mini tretej generácie bude mať nižšiu a preto aj opticky širšiu karosériu mierne guľatejších tvarov, ktorá bude pripomínať Mini Paceman. Najväčšie zmeny však na prvý pohľad nezbadáte. Týkajú sa totiž techniky a interiéru.

Nový Mini spočíva na úplne novej platforme UKL 1 vyvinutej pre vozidlá s pohonom predných kolies. Budú z nej dve verzie – s kratším a dlhším rázvorom náprav. Spočinie na nej celkom 23 modelov Mini (11) a BMW (12). Okrem všetkých variantov nového Mini aj prvý van značky BMW a celá budúca generácia Jednotkového BMW.

Mini bude prvým modelom koncernu BMW, ktorý bude poháňať nová generácia 3-valcových motorov, ktorá vnesie do tejto triedy nové meradlá palivovej spotreby a emisií. Budú to prepĺňané zážihové aj vznetové agregáty s vysokotlakovým priamym vstrekovaním paliva. Benzínové budú mať patentované variabilné časovanie ventilov Valvetronic a naftové zasa turbodúchadlá na výfukové plyny s variabilnou geometriou lopatiek. Kvôli pravidelnému chodu budú mať vyvažovacie hriadele. Trojvalce zdvihového objemu 1,2 l pokryjú výkonové spektrum od 55 do 135 kW (75 až 184 k). Iba špičkový agregát s vysokotlakovým prepĺňaním valcov výkonu 169 kW/230 k má byť 1,5 l štvorvalec, ktorý okrem superšportových edícií JCW bude aj súčasťou hybridnej poháňacej sústavy pokrokového športiaka BMW i8.

Kultové britské autíčko bude mať 7 karosárskych verzií. Všetky spočinú na novej platforme UKL 1 s pohonom predných kolies. Na podvozku s kratším rázvorom náprav merajúce 3.800 mm bude postavený 2-dverový hatchback, Cabrio, Coupé a Roadster. Predĺžený podvozok s karosériou dĺžky 4.300 mm je predurčený pre 5-dverový hatchback, Countryman, Clubman, kombi Traveler a pre nový Van a sedan.

Autori novej generácie Mini akceptovali kritiku mnohých majiteľov, ktorí sa sťažovali na zlú čitateľnosť centrálneho rýchlomera. V novom aute leží preto tento kruhový merací prístroj priamo pred vodičom a zľava je k nemu akoby prilepený otáčkomer. V centrálnom kruhovom prístroji bude už iba multimediálny navigačný systém.

Nový Mini budú naďalej vyrábať v britskom Oxforde ale vzhľadom na stále rastúci dopyt  plánujú jeho produkciu rozšíriť. V polovici budúceho roka ho majú začať montovať aj v závode Nedcar v holandskom Borne.