Hyundai 08 2020 i30 online 1140x190px
Thumb drivers fuel challenge 2016 04 Thumb drivers fuel challenge 2016 03 Thumb drivers fuel challenge 2016 winner tomas horcicka 01 Thumb tomas 1 d gala Thumb drivers fuel challenge 2016 goupphoto

Svetové finále Drivers' Fuel Challenge

Finále súťaže Drivers' Fuel Challenge o titul „Najhospodárnejší vodič sveta“, ktorú organizuje Volvo Trucks, vyhral Tomáš Horčička z Českej republiky. V tomto ročníku sa popri spotrebe paliva kládol väčší dôraz na dosiahnutý čas, takže latka bola nastavená vysoko z hľadiska zručnosti vodičov aj potenciálu vozidiel jazdiť maximálne efektívne.

V piatok 9. septembra sa na skúšobnom okruhu Volvo Trucks vo švédskom Göteborgu stretlo 28 finalistov súťaže Drivers' Fuel Challenge 2016. Čakala na nich trať dlhá 6,9 km, ťahač Volvo FH 500 s naloženým návesom a úloha prejsť danú trasu s čo najnižšou spotrebou v časovom limite do 12 minút 30 sekúnd. Pri časoch lepších ako 12:06 min. sa udeľoval špeciálny bonus v podobe zníženia spotreby o 0,01 litra za každú sekundu.
„Plnenie dodacích lehôt je pre dnešné dopravné firmy absolútne kľúčové. Stanovením časového limitu sa Drivers' Fuel Challenge ešte viac priblížila reálnym podmienkam v ich každodennej práci. Ak chce účastník zvíťaziť, musí mimoriadne dobre plánovať, predvídať a ísť maximálne úsporne,“ hovorí Ricard Fritz, senior viceprezident pre predaj produktov a vozidiel v spoločnosti Volvo Trucks.
Palivo predstavuje približne tretinu nákladov dopravných firiem a ak dopravca chce spotrebu paliva skutočne znížiť, nestačí mu iba moderné nákladné vozidlo, nevyhnutnosťou je i kvalitný vodič. Práve preto kladie Volvo Trucks veľký dôraz aj na profesionálne odovzdávanie vozidiel zákazníkom a na školenia vodičov. Úspešní účastníci finále dosiahli vysokú priemernú rýchlosť pri minimálnej spotrebe paliva, k čomu napomáha Volvo FH novým vylepšeným hnacím ústrojenstvom.
„Prostredníctvom súťaže The Drivers' Fuel Challenge chceme ukázať, aké rozdiely sa dajú dosiahnuť zásluhou dobrého vodiča. Šofér šetriaci palivo môže byť zásadným prínosom vďaka spotrebe zredukovanej až o desať percent. Z dlhodobého hľadiska to znamená pre dopravnú firmu veľkú úsporu nákladov. A som úprimne ohromená tým, ako vodiči dokázali využiť potenciál a technické možnosti vozidiel,“ komentuje výsledky Lene Larsen, projektová manažérka súťaže The Drivers' Fuel Challenge zo spoločnosti Volvo Trucks.
Cesta k účasti vo finále súťaže The Drivers' Fuel Challenge 2016 rozhodne nebola jednoduchá. Finalisti museli prejsť sitom kvalifikačných kôl v národných a regionálnych súťažiach organizovaných po celom svete, do ktorých sa tento rok v 42 krajinách prihlásilo 12.000 vodičov.

Spomedzi 28 účastníkov záverečného merania síl vo Švédsku sa do úzkeho finále prebojovali štyria najlepší: Stanislav Martynov (Rusko), Emir Salihović (Bosna a Hercegovina), Tomáš Horčička z Českej republiky a Kjetil Dale (Nórsko). Titul si nakoniec domov odviezol skvelý český vodič.

„Víťazstvo v súťaži The Drivers' Fuel Challenge je pre mňa všetkým. A keďže som nielen vodič nákladného vozidla, ale aj majiteľ firmy, veľmi dobre viem, aká dôležitá je hospodárna jazda,“ hovorí 34-ročný Tomáš Horčička, ktorý prešiel finálovú trať za rekordných 10:40 min. a spotreboval pritom 2,90 l nafty. Po započítaní bonusu za dosiahnutý čas to znamenalo víťazný výsledok 2,04 litra. Okrem titulu „Najhospodárnejšia vodič sveta“ vyhral aj VIP výlet pre dve osoby na preteky Formuly 1 podľa vlastného výberu, aby sa mohol jedinečným spôsobom oboznámiť so zákulisím Grand Prix F1.