Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb fullsizerender 1 Thumb img 8920 Thumb fullsizerender Thumb img 2900 Thumb img 8926 Thumb img 8929

Suzuki Vitara S AT: Chorvátsky výlet

Po krátkom zábehu kolegom Filipom som sa za volant našej dlhodobo testovanej Vitary dostal aj ja. Využil som ju na krátky výjazd do Chorvátska.

Veľmi ma teší, že nový motor môžeme testovať práve v kombinácii s ďalšou novinkou, 6-stupňovou automatickou prevodovkou od firmy Aisin. Vďaka väčšiemu krútiacemu momentu sa totiž k Boosterjetu hodí určite viac než k atmosferickej jednašestke. Hoci výhodu krútiaceho momentu by mohol elektronický mozog prevodovky využívať o niečo viac. Faktom je, že automat v niektorých situáciách zbytočne často podraďuje. Na druhej strane ale má aj veľa pozitívnych momentov. Do detailu som si všímal jeho prácu na ceste z Chorvátska.

Po vylodení z trajektu ma čakalo približne 50 km vlásenkových okresiek popri pobreží, kde sa pravidelne mení tempo. Keďže som bol medzi prvými na výjazde z lode, nikto ma nebrzdil a mohol som ísť svoje tempo. Práve takto na rovine pri každom zatlačení na akcelerátor prevodovka hneď podraďovala o stupeň nižšie. Musel som plyn vyslovene hladkať, ak som chcel podržať zaradený kvalt, alebo si to prepnúť do manuálneho radenia. Radenie pádlami na volante inak využívam dosť často, práve pri svižnejšej jazde. Prevodovka reaguje rýchlo, takže je to alternatíva, pokiaľ človeka ruší pri dynamickej jazde časté podraďovanie.

Na agregát s preplňovaním a automatom inak celkom pekne reaguje na každé zošliapnutie akcelerátora. Pokiaľ ale viete, že o chvíľu budete potrebovať niekoho efektívne a rýchlo obehnúť, je dobré si podradenie pripraviť dopredu manuálne a nečakať kým na pokyn nohou zareaguje automat. Zvlášť na jadranskej magistrále nie je nikdy dlhá rovinka na predbiehanie. Úplne inak sa potom automat správa v kopci, kde sa vyslovene snaží využívať krútiaci moment motora a na podraďovanie akoby na chvíľu zabudne. Evidentne sa k slovu dostávajú senzory náklonu. Vtedy krásne cítiť vplyv turba na ťah do kopca a tiež krútiaci moment motora 220 Nm, dostupný vo veľmi širokom rozsahu otáčok (1500 – 4000 1/min). Celkovo som s prácou automatickej prevodovky zatiaľ spokojný. Pri pokojnej jazde stráži otáčky s ohľadom na spotrebu a ešte pred 2000 1/min radí vyšší stupeň. Zmena prevodových stupňov prebieha plynulo a hladko.

Nová automatická prevodovka zvyšuje komfort jazdy a neuberá z dynamiky motora.

A hoci na každé dôraznejšie vytlačenie akcelerátora reaguje podradením, na uvoľnenie plynu zase odpovie preradením na vyšší stupeň. Takže v podstate ho viete veľmi pekne dirigovať nohou a napovedať mu, aký prevodový stupeň od neho očakávate. Vďaka tomu, že Vitara je ľahučká, turbomotor s ňou nemá ani v kopcoch veľa práce. Musím povedať, že celkovo si veľmi užívam dynamiku malého preplňovaného štvorvalca. Najviac pri predbiehaní, ale tiež v diaľničných alebo horských stúpaniach. Pri každom prudšom zrýchlení ma sila akou zatiahne, vždy príjemne prekvapí a poteší. Malý japonský turbomotor patrí určite medzi ozdoby tejto objemovej triedy. Spotreba po ceste hore aj dolu sa pohybovala medzi 7 až 8 l/100 km. Väčšinou som ale využíval diaľničné ťahy a k moru aj späť som sa presúval dosť svižne, takže tieto hodnoty treba brať ako hornú hranicu, kam sa až dá dostať. V horúcich letných dňoch pri teplotách pravidelne okolo 36 stupňov Celzia sa veľmi osvedčila účinná automatická klimatizácia aj tónované sklá. Naopak tmavé semišové poťahy verzie S nie sú veľmi praktické na leto. Rýchlo sa rozpália a dosť sa v nich potí chrbát.

Technické parametre
motor 1,4 BoosterJet
zdvihový objem [cm3] 1373
výkon [kW/k] 103/140
pri otáčkach [1/min] 5500
krútiaci moment [Nm] 220
pri otáčkach [1/min] 1500-4000
maximálna rýchlosť [km/h] 200
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,2
nameraná spotreba [l/100 km] 6,5
objem batož. priestoru [l] 375-1120
cena modelu od [€] 21.700
registračný poplatok [€] 327