Continental 03 2020 1140x190 contihra
Thumb dsc 7610 Thumb dsc 7607 Thumb tben8842 Thumb dsc 7570 Thumb tben8844

Suzuki Vitara S 1.4 BoosterJet AWD: Viac radosti z jazdy bez víru v nádrži

Japonská automobilka Suzuki nedávno rozšírila ponuku modelového radu Vitara o vrcholnú verziu so sľubným prívlastkom S. No iba o šport tu nejde....

Hlavným posolstvom novej Vitary S je pre mňa väčšia jazdná dynamika so spotrebou na úrovni 1.6 VVT. Ale poďme pekne po poriadku. Najzásadnejší rozdiel medzi klasickou Vitarou a modelom S je samozrejme v motore. Teda okrem niekoľkých farebne vyšperkovaných detailov v interiéri. Atmosferickú jednašestku dopĺňa na vrchole turbodúchadlom preplňovaný benzínový štvorvalec objemu 1,4 l, ktorý sa pod prednú kapotu Vitary nevybral na jednorazový výlet, ale Suzuki s ním veľmi vážne počíta do budúcnosti.

S kvalitným zimným obutím Vitara veľmi veľa zvládne aj v teréne. Viac vo videoteste na autozurnal.com

Už v lete sa v rámci faceliftu objaví v modeli SX4 S-Cross a zatiaľ neoficiálne som sa dopočul, že tento motor by mal čoskoro definitívne nahradiť dlhé roky veľmi dobre slúžiacu benzínovú atmosféru 1.6 VVT. Novinka sa volá 1.4 Booster- Jet a ide o výsledok spoločného vývoja Suzuki a indickej spoločnosti Maruti. Základ motora tvorí atmosferická jednaštvorka predávaná v Ázii, ktorá bola pre použitie vo Vitare optimalizovaná a doplnená turbom značky Mitsubishi. Konštrukčný základ agregátu vychádza z novinky 1.2 DualJet predstavenej vlani na autosalóne vo Frankfurte, rozdiel je len v tom, že zatiaľ čo 1.2 DualJet má dva vstrekovače na valec, 1.4 BoosterJet využíva len jeden a benzín vstrekuje priamo do valca.

Japonci použili aj viacero ďalších zaujímavých riešení, výsledkom ktorých je nádherný, plynulý ťah až po obmedzovač pri otáčkach 6000 1min a rýchle, ostré reakcie na každé zošliapnutie akcelerátora. Hoci papierovo patrí Vitara 1.4 BoosterJet medzi priemer vo svojej kategórii, reálny dojem z dynamiky je podstatne lepší. Väčší krútiaci moment o 64 Nm (220 Nm) v porovnaní s atmosferickým motorom 1.6 VVT cítiť najmä v nízkych a stredných otáčkach. Dostupný je už od 1500 ot. 1/min a motor vládze na ktoromkoľvek prevodovom stupni.

Vnútri zdôrazňuje Vitara S svoj dynamickejší charakter športovými bordovými dekormi.

Rovnako efektne, intenzívne vie zatiahnuť na trojke, ale aj päťke či šestke. Ďalší rozdiel robí prevodovka. Zatiaľ čo jednašestka sa kombinuje s 5-stupňovým manuálom s dlhými prevodmi kvôli akustike pri jazde po diaľnici, nový preplňovaný agregát sa štandardne dodáva so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, kratšie odstupňovanou a veľmi pekne zladenou s charakterom motora. Agregát 1.4 BoosterJet je typická „oturbená“ japonská atmosféra, ktorej turbo veľmi efektívne pomáha zakrývať malý objem, intenzívnejším ťahom odspodu a v stredných otáčkach, ale hore ho už treba točiť pokiaľ z neho chcete dostať deklarovaný výkon 103 kW/140 k. Najpríjemnejšie na ňom ale je, že viac dynamiky vás v reálnom živote nestojí viac peňazí na spotrebe paliva. Pri jazde s ľahkou nohou na plyne som nemal problém dostať sa na výrobcom udávaných 5,4 l/ 100 km.

Malý preplňovaný motor 1.4 BoosterJet s výkonom 103 kW/140 k je výsledkom vývoja Suzuki a indickej spoločnosti Maruti.

Iný meraný priemer dotankovaním, ktorý zahŕňal 80 km po meste a 200 po diaľnici mal hodnotu 7,5 l/100 km, čo je úplne identická spotreba akú som dosiahol v rovnakých podmienkach s motorom 1.6 VVT. Novinka 1.4 BoosterJet sa dodáva s pohonom predných aj všetkých štyroch kolies a kombinovať ju môžete s manuálnou aj 6-stupňovou automatickou prevodovkou. V rámci testu som skúšal štvorkolku s manuálom a keďže ešte stále prevládali relatívne zimné podmienky, mal som možnosť dôkladne ju preveriť aj na snehu. O tejto časti testu ale najlepšie vypovie video, ktoré nájdete na našom webe autozurnal.com.

Technické parametre
motor 1,4 BoosterJet
zdvihový objem [cm3] 1373
výkon [kW/k] 103/140
pri otáčkach [1/min] 5500
krútiaci moment [Nm] 220
pri otáčkach [1/min] 1500-4000
maximálna rýchlosť [km/h] 200
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,2
nameraná spotreba [l/100 km] 5,4-7,5
objem batož. priestoru [l] 375/1120
cena modelu od [€] 20.100

Kúpiť či nekúpiť?

Pre mnohých je v prípade Vitary najväčšou otázkou či 1.6 VVT alebo 1.4 BoosterJet. Mňa tento test presvedčil, že jednoznačne 1.4 BoosterJet. Nie je čo riešeiť.