Kia 1140x190
Thumb tben1463 Thumb tben1410 Thumb tben1453 Thumb tben1403 Thumb tben1490 Thumb tben1493 Thumb tben1502 Thumb tben1517 Thumb tben1520 Thumb tben1594

Suzuki Vitara Copper 1.6 VVT AWD: Bestseller s medenou príchuťou

Najpredávanejšie SUV na našom trhu za uplynulý rok rozšírilo ponuku o limitovanú edíciu Copper. Ide o zaujímavé spojenie mechanickej dlhovekosti so štýlom a luxusnejším interiérom.

Meď patrí k významným prvkom. V módnom odvetví sa využíva na skrášľovanie, ale výrazne posilňuje aj telesnú imunitu. Rovnaký pozitívny vplyv má aj na Vitaru. Medené prvky jej dodávajú hodnotnejší vzhľad, zvyšujú jej spoločenský status a tým posilňujú sebavedomie, teda psychickú imunitu majiteľa. Teraz aj ručičkové hodiny na vrchu palubnej dosky, osadené v rámiku s medeným odtieňom a podporené medeným obkladom palubnej dosky majú úplne inú vážnosť než doposiaľ. Keď sa k tomu pridá poťah sedadiel kombinujúci kožu a syntetický semiš, ktorý vyzerá ako alcantara, prešívanie medenou a modrou niťou, semiš (a la alcantara) na paneloch dverí v úrovni lakťovej opierky a ďalšie detaily, dostanete výzorovo najexkluzívnejšiu verziu Vitary aká sa kedy u nás predávala.

Interiéru dominujú luxusne pôsobiace medené doplnky a poťahy kombinujúce semiš s kožou. Vitara Copper sa dá objednať s pohonom 4x4 aj 4x2.

 

Veľmi dobre vyzerá nielen interiér, ale za pozornosť stojí aj exteriér auta. Kto by od racionálnej značky ako Suzuki v minulosti čakal dvojfarebné lakovanie karosérie, či dokonca dvojfarebne lakované disky kolies? To je dôkaz, že aj Suzuki sa mení a snaží sa držať najnovších trendov.

Dvojfarebne lakované disky kolies sú v tejto kategórii stále vzácnosť.

 

Súčasťou výbavy Copper sú aj LED stretávacie svetlá, ktoré po dlhodobejšej, niekoľko mesačnej skúsenosti s Vitarou S môžem iba vrelo odporúčať. Majú silný svetelný výkon a aj nastavené sú v ideálnej výške. Limitovaná edícia Copper sa dodáva výhradne s atmosferickým štvorvalcom 1.6 VVT (88 kW/ 120 k) a v kombinácii s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou. Áno, znie to zvláštne, ale Japonci veľmi dobre vedia čo robia a Vitare s prehľadom stačí 5-stupňový manuál k tomuto motoru. Ide o osvedčený japonský motor, ktorý si za uplynulé roky získal povesť spoľahlivého a úsporného agregátu. Tento motor je výborná voľba pre tých, ktorí hľadajú auto do mesta a na dlhšie obdobie ako 3 až 5 rokov, čiže vyslovene trvalka. Nemá sa vám na ňom čo pokaziť. Nevýhodou atmosféry v porovnaní s malými turbomotormi býva slabší ťah, ale v prípade tohto agregátu sa toho nemusíte veľmi obávať. Vitara je ľahké a mrštné auto, preto keď podržíte motor trochu v otáčkach ako japonská atmosféra potrebuje (k čomu vás mimochodom nútia aj dlhšie prevody manuálnej prevodovky), prípadne si pomôžete režimom Sport, budete príjemne prekvapení aký vie byť tento agregát dravý. Druhou nevýhodou býva vyššia spotreba v pomere k výkonu, čo na 1.6 VVT od Suzuki tiež celkom neplatí. Na fórach sa dozviete, že majitelia novej Vitary s týmto motorom jazdia na úrovni udávanej výrobcom. Teda od 5,0 do 5,8 l/100 km. Rozhodnúť sa môžete pre verziu s pohonom predných alebo všetkých štyroch kolies. My sme testovali verzia 4x4, ktorá nás už neraz poz it ívne presvedčila o svojich schopnostiach. Motor je inak príjemne kultivovaný, auto dobre odhlučnené. Nová Vitara je komplexne vybavené SUV pre každodenný život.

 

Technické parametre
motor  1.6 VVT
zdvihový objem [cm3]  1586
výkon [kW/k]  88/120
pri otáčkach [1/min]  6000
krútiaci moment [Nm]  156
pri otáčkach [1/min]  4400
maximálna rýchlosť [km/h]  180
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  12
prevádzková hmotnosť [kg]  1235
nameraná spotreba [l/100 km]  5,0 - 5,8
batožinový priestor [l]  375/1120
cena modelu od [€]  20.100

 

Kúpiť, či nekúpiť?

Jedna už v našej rodine slúži a sme s ňou maximálne spokojní. Výborný formát pre život v meste. S úzkou a vysokou karosériou sa dobre odhaduje priestor okolo auta, ľahko manévruje v garážach a medzi dierami po bratislavských cestách. A výhodou sú spoľahlivé a úsporné japonské motory. Kúpili by sme znova.