Suv bonus all bannery 1140x190 02
Thumb 10s Thumb 1s Thumb 2s Thumb 3s Thumb 4s Thumb 5s Thumb 7s Thumb 8s Thumb 9s Thumb 11s Thumb 12s Thumb 13s Thumb 14s Thumb 15s Thumb 16s Thumb 17s

Suzuki ukázalo nový Swift. Je menší, ale priestrannejší

Swift vďaka novej platforme vnútri narástol a je extrémne ľahký. Akurát Maďari smútia, pretože výroba sa sťahuje z Ostrihomu do Indie.  

Suzuki plní sľub a v samom závere roka 2016 predstavuje úplne nový Swift. Predaj malého hatchbacku na domácom trhu v Japonsku štartuje už v januári. Debut európskej verzie je naplánovaný na marcový autosalón v Ženeve. Predaj sa rozbehne pravdepodobne v lete.

Dizajn nového Swifta neprekvapí, pretože obrázky malého hatchbacku kolujú po internete už viac ako pol roka. Zverejnil ich jeden z predajcov po dílerskej konferencii vo Francúzsku.

Swift si zachoval typické čierne predné stĺpiky, ktoré navodzujú dojem "plávajúcej" strechy. Karoséria je oblejšia, má výraznejšiu masku chladiča a veľké predné svetlomety s halogénovou alebo plne diódovou technikou. Zaujímavé sú kľučky zadných bočných dverí, ukryté v stĺpikoch. Päťdverový Swift vďaka tomu na prvý pohľad pôsobí ako trojdverový. Či sa dočkáme aj ozajstného trojdverového variantu, je zatiaľ otázne.

Kým konkurenti v triede malých áut postupne rastú, Suzuki volí odlišný prístup. Nový Swift je s dĺžkou 3840 milimetrov o 10 mm kratší než jeho predchodca. Šírka ani výška auta sa nezmenili, polepšil si však rázvor osí kolies, a to na úroveň 2450 mm (+20 mm). 

Práve dlhší rázvor v kombinácii s priestorovo úspornejšou podlahovou platformou sa mali postarať o väčšiu porciu miesta na zadných sedadlách i v kufri. Batožinový priestor má základný objem 265 litrov (podľa metodiky VDA), teda o 54 l viac ako doteraz.

Nová platforma umožňuje montáž kardanovho hriadeľa i viskóznej medzinápravovej spojky, takže Swift je v Japonsku dostupný aj s pohonom všetkých štyroch kolies. Či sa štvorkolky dočkáme v Európe, zatiaľ nevedno.

Rozhodne však môžeme rátať s nízkou hmotnosťou, ktorá charakterizuje všetky najnovšie Suzuki. V prípade Swiftu začína na neuveriteľnej hodnote 840 kilogramov. Menej ako jednu tonu (970 kg) váži aj kombinácia hybridu a pohonu 4x4. Rozmery diskov a pneumatík zodpovedajú súčasnému Swiftu - 175/65 R15 alebo 185/55 R16. 

Zatiaľ čo Baleno plní úlohu malého rodinného vozidla, Swift je v ponuke Suzuki vnímaný ako športovo ladené auto pre mladých. Zodpovedá tomu interiér s trojramenným volantom, ktorý má plochú spodnú časť venca. Rýchlomer a otáčkomer sú ukryté do hlbokých tubusov v štýle značky Alfa Romeo a na stredovej konzole nájdeme okrúhle výduchy klimatizácie. Páči sa nám aj klasický analógový palivomer a teplomer chladiacej kvapaliny.

Suzuki avizuje lepšiu polohu za volantom a bohatú výbavu. Multimediálny systém so sedempalcovým dotykovým displejom, schopnosť zrkadliť obsah smartfónu na displeji auta, adaptívny tempomat alebo systém núdzového brzdenia poznáme z Vitary, Balena či Ignisu. Swift dostal aj kamerový systém, ktorý ponúka možnosť zobraziť kompletné okolie auta. Zaujímavé je presunutie štartovacieho tlačidla vpravo vedľa volantu (v európskej verzii vľavo), k šoférovým dverám.

Tlačidlo aktivuje jednu z troch poháňacích jednotiek. Základom je atmosférický benzínový štvorvalec 1,2 Dualjet (67 kW/91 k). Jednoduchý mild hybrid pridáva k benzínovej jedna-dvojke synchrónny elektromotor (2,3 kW/3,1 k) a kompaktný lítiovo-iónový akumulátor. Elektromotor síce sám autom nepohne, ale aspoň asistuje spaľovaciemu agregátu pri akcelerácii.

Do nástupu športovej verzie Suzuki Swift Sport s turbomotorom 1,4 Boostejet, bude najsilnejším motorom v ponuke prepĺňaný trojvalec 1,0 Boosterjet (75 kW/102 k).

V Japonsku sa najslabší motor Dualjet kombinuje s päťstupňovou manuálnou alebo bezstupňovou prevodovkou CVT. Pre trojvalec Boosterjet je vyhradený šesťstupňový automat s hydrodynamickým meničom. K hybridu a štvorkolke sa dodáva bezstupňové ústrojenstvo CVT.

Samozrejme, výkony motorov a kombinácie s prevodovkami sa v európskej verzii môžu líšiť. Technické údaje platné pre starý kontinent spoznáme v marci.

Podľa maďarských médií bude výroba nového Swiftu pre európsky trh prebiehať v Indii. Súčasný model vzniká v maďarskom Ostrihome.