Kia 1140x190
Thumb 002swift Thumb 028swift Thumb 045swift Thumb 004swift Thumb 059swift Thumb 099swift Thumb 111swift Thumb 113swift Thumb 123swift

Suzuki Swift Sport: V jednoduchosti je krása

Suzuki Swift Sport ostáva aj v tretej generácii typickým malým, ľahkým a veľmi hravým športovým autom, ktoré si vás získa svojou čitateľnosťou, obratnosťou a v neposlednom rade skvelou cenou. V porovnaní s predchodcom zhodil 80 kg, atmosferický motor 1.6 VVT vymenil za preplňovaný 1.4 BoosterJet z S-Crossa a Vitary S a stojí na širšom a ešte lepšie vyladenom podvozku.

Veľmi krátko po prvých kilometroch s Polom GTI som na tých istých cestách v okolí španielskej Malagy presadol do ďalšieho malého športového auta - Suzuki Swift Sport. V porovnaní s Polom GTI ide o podstatne jednoduchšie a racionálnejšie športové auto, ktoré ponúka veľa zábavy za málo peňazí. Podobne ako klasický Swift aj jeho športová verzia je postavená na ultra ľahkej, ale súčasne pevnej platforme, ktorá spolu s ďalšími odľahčenými komponentami má hlavný podiel na tom, že nový Swift Sport váži len 975 kg. Teda menej než Volkswagen up! GTI. To prináša hneď niekoľko výhod súčasne. Predovšetkým výbornú ovládateľnosť, keďže vodič pracuje s menšou hmotou a tým pádom aj s menšími odstredivými silami.

Vďaka ľahkej konštrukcii si technici mohli dovoliť naladiť podvozok poddajnejšie, mäkšie a kinematiku náprav podriadiť čo najlepšej trakcii a stabilite. Uchytenie oboch náprav je tuhšie, aby Swift vedel pokojne prenášať výkon na cestu pod záťažou aj bez samosvorného diferenciálu a pneumatiky boli v neustálom kontakte s cestou. Veľkú pozornosť venovali najmä zadnej náprave aby sa v maximálnej možnej miere podieľala na stabilite jazdy. Oba stabilizátory sú nastavené tuhšie. V praxi podvozok funguje výborne. Predná časť auta sa v zákrute síce ponorí, pri vypnutom systéme ESP aj odľahčené vnútorné koleso občas prehrabne, ale nemá to žiaden zásadný vplyv na vedenie auta ani stratu trakcie. Predná náprava je pokojná, neskáče, nevibruje a do riadenia sa neprenášajú žiadne nežiaduce otrasy ani vibrácie.

Interiéru dominujú ľahké, ale dobre fixujúce predné športové sedačky. Manuálna prevodovka dostala kratšie a presnejšie dráhy radenia.

Pod plynom viaže jednu zákrutu na druhú a vodič sa učí citlivo dávkovať výkon, aby prejazdy boli čo najefektívnejšie a najrýchlejšie. Zároveň veľmi cítiť ako prednú nápravu vo vedení stopy podporuje zadná, ako Swift Sport napriek svojej vysokej a krátkej konštrukcii pevne stojí na ceste všetkými štyrmi kolesami. V zákrutách sa opiera o široké nápravy s kolesami umiestnenými v rohoch karosérie. V porovnaní s predchodcom sa rozchod kolies na oboch nápravách zväčšil o 40 mm a rázvor je dlhší o 20 mm. To všetko mu pomáha s ľahkosťou štrikovať cez horské serpentíny, ale aj spoľahlivo držať stopu v rýchlych tiahlych zákrutách. Zároveň si zachováva peknú kultúru jazdy a solídnu úroveň jazdného komfortu aj so 17-palcovými kolesami, hoci je citeľne pritvrdený v porovnaní s bežným Swiftom. Tlmiče Monroe vpredu aj vzadu odvádzajú dobrú prácu.

A v čom popri stabilite a ovládateľnosti cítiť najväčí rozdiel? V dynamike a odpichoch zo zákrut. Výmenou atmosferického motora 1.6 VVT za 1.4 BoosterJet si Swift síce výkonovo polepšil len o 4 kone, ale získal až 70 Nm krútiaceho momentu naviac. V porovnaní s predchodcom narástol zo 160 na 230 Nm, čo je o 50% viac. Keď sa k tomu pridá o 80 kg nižšia pohotovostná hmotnosť, rozdiel je jasne cítiť nielen v lepšom šprinte z 0 na 100 km/h (8,1 s vs. 8,7 s). Agregát sa prejavuje ako typický japonský preplňovaný motor, ktorý má skôr točivý, atmosferický charakter. Točiť sa nechá až po 6000 ot. 1/min. S rastúcimi otáčkami sa stupňuje aj rev motora, ktorý akosi patrí k japonským autám. Škoda len, že výfuk nemá výraznejšiu farbičku. Najmä keď obe zadné tučné koncovky výfuku sú funkčné.

V porovnaní so štandardným Swiftom bolo preladené aj riadenie. Je tuhšie, ostrejšie a dáva lepšiu spätnú väzbu. Manuálna prevodovka má kratšie a presnejšie dráhy radenia a na rozdiel od konkurencie iná alternatíva ako 6-stupňový manuál neexistuje. Aj to je dôkaz, že Swift ostáva starou šoférskou školou. Základným učivom, šlabikárom pre každého kto sa chce naučiť jazdiť športovo s predokolkou. Cítiť hranice auta, jeho pohyby a mať cit pre dávkovanie plynu aj brzdnej sily. Z ostatných zmien ešte stoja za zmienku zadný difúzor, predný spojler a bočné prahy z plastu imitujúceho karbón. V interiéri sú najväčšou zmenou výrazne tvarované predné športové sedačky s integrovanými opierkami hlavy. Pôsobia rovnako ľahkým, molitanovým dojmom ako v štandardnom Swifte, ale s tým rozdielom, že v Sporte majú predsa len tuhšie a výraznejšie bočné vedenie. V porovnaní s Polo GTi sa za volantom sedí vyššie, ale sedadlá dostatočne fixujú telo. Športovejší nádych dostal aj prístrojový panel s displejom palubného počítača v strede, ktorý ponúka viaceré praktické informácie. Okrem iného aj tlak turba a digitálny ukazovateľ teploty motorového oleja. Nepáčia sa mi len lacno a umelo pôsobiace červené ozdobné lišty na palubnej doske a stredovej konzole. A ešte jeden malý problém tu je. Palivová nádrž s objemom len 37 litrov, ktorá sa pri športovej jazde rýchlo minie. Hoci podobne ako všetky súčasné Suzuki ani Swift Sport nemožno zaradiť medzi smädné autá. Oficiálny štart Swiftu Sport na Slovensku je naplánovaný na začiatok júna. Cenu zatiaľ nepoznáme, ale odhadujeme, že by sa mohla pohybovať niekde na úrovni 18.000 eur.

Technické parametre
motor 1,4 BoosterJet
zdvihový objem [cm3] 1343
výkon [kW/k] 103/140
pri otáčkach [1/min] 5500
krútiaci moment [Nm] 230
pri otáčkach [1/min] 2500-3500
prevodovka 6MT
palivová spotreba [l/100 km] 5,6
pohotovostná hmotnosť [kg] 975
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 8,1
maximálna rýchlosť [km/h] 210

Rozmery: dĺžka 3890 mm, šírka 1735 mm, výška 1495 mm, rázvor náprav 2450 mm, objem palivovej nádrže 37 l, objem batožinového priestoru 265 l.