Vw tiguanallspace 03 2020 1140x190
Thumb front 3 4 dynamic wide lens no fogs Thumb 14 swift interior with background Thumb 17 swift interior birdview with white background Thumb front 3 4 dynamic historic sun flare Thumb front 3 4 dynamic wide lens no fogs Thumb front s badge Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb rear 3 4 dynamic with alps closer Thumb rear door handle 2 Thumb rear door handle full sun Thumb rear light cluster

Suzuki Swift 1.0 BoosterJet: Super ľahká mrška

Importér značky Suzuki uvádza na náš trh tretiu generáciu novodobej interpretácie svojej malej ikony. Nový Swift vybrusuje dizajn predchodcu, láka bacuľatou karosériou so širokým postojom a hmotnosťou zníženou o 120 kg!

Nový Swift je ešte mrštnejšia a úspornejšia hračka do mesta než predchodca. Počas prvých jázd som sa nevedel vynadívať hlavne na jeho širokú karosériu, ktorá mi veľmi pripomína kultové, pôvodné MINI. Pod svetlami reflektorov na salóne v Ženeve ani zďaleka nepôsobil takým širokým dojmom ako v skutočnosti na ceste. Veď aj je širší v porovnaní s predchodcom, o nie zanedbateľných 40 mm. Keď sa k tomu pridajú ešte krátke previsy a kolesá osadené v rohoch karosérie, máme tu vyslovene mestskú motokáru.

Kokpit láka športovou architektúrou a dobrou ergonómiou. Stredovému panelu dominuje známy multimediálny systém. Z predĺženého rázvoru a väčšej vnútornej šírky profitujú najviac zadní pasažieri. Ešte nikdy nebol Swift vzadu taký  priestranný. Výrazne si polepšilaj kufor - z 211 na 265 litrov.

Presnejšie, komfortnú mestskú motokáru, pretože toto nie je žiaden kostitras, ale drobec s veľmi príjemne odladeným pružením, ktorý mäkko ako v papučkách odfiltruje každý kanál, či ležiaceho policajta. Aj vďaka tomu, že je úžasne ľahký. Použitím novej, super ľahkej platformy Swift schudol v porovnaní s predchodcom o neuveriteľných 120 kg, čo je na segment malých áut úctyhodný výkon. Práve odľahčenie auta umožnilo technikom použiť vyslovene mäkké pruženie, bez toho aby prišiel o dynamické schopnosti predchodcu. V zákrute sa síce nakloní, ak v nej stretne nerovnosť aj sa mierne zavlní, ale veľmi rýchlo sa usadí a potom sa už nechá viesť širokými nápravami, ktoré mu pomáhajú suverénnym spôsobom viazať jednu zákrutu na druhú.

Škoda len, že na testovacej trase ich bolo tak málo a nemohol som si Swifta do sýtosti užiť. Pri dynamickej jazde v kopcoch mi zároveň vadila jedna vec - priveľmi mäkké a poddajné čalúnenie predných sedadiel, z ktorých som v každej zákrute vypadával a musel sa držať volantu. Tie sú však vyvinuté pre pohodový život v meste, neustále krátke presuny a nie bláznenie sa po kopcoch. Športovejší vodiči nech si počkajú na Swift Sport, ktorý už vraj nebude len „Sporty“ ako predchodca, ale skutočný „Sport“. Sám som zvedavý, čo tým chlapci zo Suzuki myslia. Štandardný Swift sa spolieha na dva benzínové motory.

Základ tvorí atmosferický štvorvalec 1.2 DualJet (66 kW/90 k), kombinovaný buď s 5-stupňovým manuálom alebo CVT prevodovkou. K nemu som sa na prvých jazdách nedostal. Nad ním je litrový trojvalček BoosterJet s výkonom 82 kW/112 k a krútiacim momentom 170 alebo 160 Nm, podľa druhu prevodovky. Dodáva sa buď s 5-stupňovým manuálom alebo 6-stupňovým meničovým automatom. Ja som ho testoval navyše v prevedení s mild hybridom. Elektromotor nie je síce schopný jazdiť sám na elektrinu, plní len úlohu asistenta pri štartovaní, rozbehoch a akcelerácii. S jediným cieľom - znižovať spotrebu. Mimo mesta ušetrí len 0,3 l/100 km, v meste vie však ubrať až 0,9 l/100 km.

Za tak krátky čas, čo som mal auto k dispozícii ťažko povedať kedy je mild hybrid najefektívnejší. Na to odpovie až domáci test. Pomoc elektromotora som reálne cítil hlavne pri zrýchľovaní v kopcoch z nízkych otáčok, ale aj pri predbiehaní. Dynamika drobca s litrovým trojvalčekom je viac ako slušná. Pekne nastupuje už odspodu, ale naplno to vie rozbaliť až vo vyšších otáčkach. Podľa mňa mu bude bohato stačiť aj základný štvorvalec, ale overím si to až doma. Na nadpriemernú dynamiku je nastavená aj brzdová sústava novinky, ktorá aj vzadu využíva kotúčové brzdy. To je pri tak nízkej hmotnosti v tejto triede rarita.

Technické parametre
motor 1,0 BoosterJet
zdvihový objem [cm3] 998
výkon [kW/k] 82/112
pri otáčkach [1/min] 5500
krútiaci moment [Nm] 170
pri otáčkach [1/min] 2000-3500
maximálna rýchlosť [km/h] 195
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,6
nameraná spotreba [l/100 km] 4,3
objem batož. priestoru [l] 456/1301
prevodovka 5MT
pohotovostná hmotnosť [kg] 875-925

Rozmery: dĺžka 3840 mm, šírka 1735 mm, výška 1495 mm, rázvor náprav 2450 mm, objem palivovej nádrže 37 l, objem batožinového priestoru 265 l.