Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb suzuki jimny 2021 n1 autozurnal.com 1 Thumb suzuki jimny 2021 n1 autozurnal.com 3 Thumb suzuki jimny 2021 n1 autozurnal.com 2

Suzuki Jimny sa vracia do Európy ako úžitkový model!

To, o čom motoristický svet dlhodobo špekuloval, sa stalo realitou. Suzuki Jimny nie je na papieri pre Európsku úniu a jej flotilové emisie CO2 "zeleným" autom. Po nevídanom úspechu dočasne skončilo. Automobilka však prišla s riešením - v emisnou hystériou "postihnutej" Európe bude ponúkať úžitkovú verziu Suzuki Jimny.

Suzuki sa rozhodlo dať našťastie len dočasnú stopku kultovému offroadu Jimny práve kvôli emisným limitom CO2. Ľahké Jimny je na papieri "užrané", aj keď v reáli má adekvátnu spotrebu paliva. S atmosférickým benzínovým štvorvalcom bez pomoci hybridných technológii s objemom 1,5 litra a výkonom 75 kW (102 k) dosahuje s manuálnou prevodovkou podľa cyklu WLTP priemerné emisie CO2 na úrovni 178-181 g/km. S automatickou prevodovkou je to dokonca 198 g CO2 na km. Nesedí tak do bruselských tabuliek a značke by zvyšoval flotilové emisie najmä kvôli tomu, že na trhoch EÚ bol oň mimoriadny záujem. To Suzuki nenechalo chladným a prišlo s úžitkovou, dvojmiestnou verziou, na ktorú sa vzťahujú iné emisné limity ako na osobné verzie.

Úžitkové Suzuki Jimny ostáva poctivým offroadom

Jimny sa tak vracia ako ľahký úžitkový model, ktorý obetoval sedenie vzadu oddelenej nákladovej ploche a priestoru s objemom až 863 litrov. Technická stránka sa nemenila, stále tu nájdete poctivú konštrukciu zo starej offroad školy so základom v rebrinovom ráme, tuhých nápravách, pohonom všetkých kolies a redukčnou prevodovkou. Pomáha mu aj nízka hmotnosť len 1100 kg a skvelé nájazdové a prejazdové uhly. Malý offroad vyniká predným nájazdovým uhlom 37°, prechodovým 28° a zadným nájazdovým uhlom 49°.

Motorizácia úžitkové Suzuki Jimny sa oproti osobáku meniť nebude. Benzínový motor s objemom 1,5 l, umiestnený vpredu pozdĺžne, má výkon 75 kW (102 koní) pri 6000 ot/min. a krútiaci moment 130 Nm pri 4000 ot/min. K dispozícii bude s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou. Štvorstupňový meničový automat je zatiaľ otázkou. Cenu ani termín dostupnosti úžitkového Jimny zatiaľ nepoznáme, no budeme vás informovať.

Odporúčame: