Cupra leon blizsie banner 970x250px 03

Suzuki Jimny môže v Európe onedlho skončiť. Je tu však nádej

Prísna legislatíva EÚ a najmä emisné limity mnohým modelom na európskom trhu vystavili stopku. Podľa najnovších informácii magazínu Autocar sa do dôchodku na starom kontinente odoberie aj kultový offroad Suzuki Jimny, za ktorým bude smútiť mnoho fanúšikov. Riešenie tu však je.

Videotest Suzuki Jimny a konkurenti:


Emisné flotilové limity, podľa ktorých by autá nemali vypúšťať "nadmerné" množstvá emisií CO2, sú nastavené veľmi prísne. Hodnota 95 g CO2 na km platí pre vozidlá s minimálnou pohotovostnou hmotnosťou 1380 kg. Každý gram vypusteného CO2 navyše sa podpíše na pokute, ktorá ide na vrub automobilke (a nepriamo aj zákazníkom). Suzuki Jimny má pohotovostnú hmotnosť od 1090 do 1135 kg, v prepočte by tak mal model vypúšťať len 86 g CO2 na km (po odpočítaní úbytku pohotovostnej hmotnosti, každých 30 kg dole znamená nižší limit o 1 g CO2). Jimny však na papieri nie je žiadny ekológ, s atmosférickým benzínovým štvorvalcom bez pomoci hybridných technológii s objemom 1,5 litra a výkonom 75 kW (102 k) dosahuje s manuálnou prevodovkou podľa cyklu WLTP priemerné emisie CO2 na úrovni 178-181 g/km. S automatickou prevodovkou je to dokonca 198 g CO2 na km. Jimny je navyše veľmi obľúbený a tým pádom výrazne zvyšuje flotilové emisie celej značke. Brutálne sankcie by automobilka musela preniesť do ceny výsledného produktu, Jimny by bol vzhľadom na triedu mimoriadne drahý... 

Suzuki Jimny v Európe skončí, no pravdepodobne ho znovuzrodia

Podľa magazínu Autocar, Suzuki Jimny má kvôli emisným tlakom v Európe skončiť už budúci rok. Značka o tom vraj informoval svojich predajcov a zároveň ich vyzvala, aby neprijímali nové objednávky. Podľa britského zastúpenia značky bude Jimny v roku 2020 na tamojšom trhu ešte dostupný, no len v obmedzenom množstve.

Odporúčame:

Suzuki Vitara, SX4 S-Cross a Swift Sport sa stali hybridmi

Autocar tiež uvádza, že Suzuki by mohlo predsa len obísť prísnu európsku legislatívu a ponúkať Jimny aj po roku 2021. Využiť by mali fígeľ v podobe ponúkania úžitkovej verzii N1, na ktorú sa nevzťahujú rovnaké flotilové limity ako na osobné autá kategórie M1. Suzuki Jimny N1 by tak s "úžitkovými" zmenami interiéru a bez zadných sedadiel mohlo ostať naďalej v ponuke, a to aj s atmosférickým motorom 1,5 l. Do úvahy tiež pripadá zmena pohonnej jednotky alebo pomoc elektrifikácie, ktorá by dokázala na papieri stlačiť emisie na prijateľnú hodnotu. Je však vo hviezdach, kedy by ku technickým zmenám malo dôjsť. V prípade hranatého offroadu s vyššími jazdnými odpormi a technickými riešeniami, ktoré nenahrávajú nízkej papierovej spotrebe, budú mať konštruktéri Suzuki veľa práce...

Uvidíme, ako to celé dopadne, každopádne ak máte na podarený malý offroad zálusk, neváhajte a radšej skúste šťastie ešte tento rok. Ten budúci tu už Jimny vôbec nemusí byť.  

Zdroj: Autocar, Motor1