Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb exterior  front 7 8 driving 4 Thumb exterior  front 7 8 wet road Thumb exterior  rear 3 4 driving 2 Thumb exterior  front 3 4 driving 4 Thumb exterior  rear 3 4 driving 3 Thumb exterior  side rear driving Thumb interior  ac unit Thumb interior  gear stick Thumb interior  rear seats Thumb interior  rear space 10 Thumb interior  rear space Thumb interior  steering wheel

Suzuki Ignis: Po prvých kilometroch ešte lepší

V Paríži som ho vyhlásil za svoju hviezdu výstavy. Japonský drobec si svojim milým dizajnom a veľmi nápaditým interiérom získal srdcia mnohých novinárov. Po prvých kilometroch som z neho nadšený ešte viac.

Suzuki opäť potvrdzuje, že malým autám rozumie a vie ako ich stavať. Ignis sa vracia po dlhej 8-ročnej pauze a pozornosť púta v prvom rade svojim dizajnom, ktorý kombinuje milú bacuľatú tváričku pripomínajúcu staršie Fiatky s japonským retrom v zadnej časti. Zadná časť so šikmými, ale mohutnými zadnými C stĺpikmi a atrapami otvorov v nich je odkazom na model Suzuki Fronte Coupé z roku 1971, ktorý nakreslil sám veľký Giugiaro.

Dynamický výraz zadnej časti ešte viac zdôrazňuje zadná náprava s výrazne širším rozchodom kolies v porovnaní s prednými, aby poskytla dostatočnú oporu vysokej a relatívne úzkej karosérii. V tomto prípade nie sú kolesá umiestnené v rohoch karosérie, ale cez karosériu doslova pretŕčajú a vpredu aj vzadu ich zakrývajú poriadne vytiahnuté blatníky. Najmä zadné...

Interiér je dizajnovo nápaditý, vzdušný a veľmi dobre riešený aj po praktickej stránke. Vzadu sa pohodlne odvezú dvaja dospelí.

Nemôžem si pomôcť, ale z dizajnu malého Ignisa padám do kolien. Vyzerá ako naťahovacie hračkárske autíčko s charizmou súťažného špeciálu, ktoré chce byť rovnako suverénne na asfalte aj šotoline. Vlastne nie, že chce, ale aj je. Napriek pomerne komfortne naladenému pruženiu ma dosť prekvapilo ako Ignisu chutia zákruty, ako suverénne nimi vie prechádzať. Skúšal som len verzie s predným pohonom obuté na 16-palcových kolesách. Do štvorkolky som sa nedostal. No už aj s predným pohonom som si mohol dovoliť zákrutami prechádzať rýchlejšie než som čakal. Páči sa mi ako potláča náklony karosérie, bezprostrednosť reakcií riadenia a najmä rýchlosť a ľahkosť s akou vie Ignis meniť smer. V tom mu je veľkou oporou práve široká zadná náprava, ktorá mu spoľahlivo drží chrbát. Vďaka nej vie byť na zatočených, úzkych talianskych cestičkách mimoriadne mrštný a na diaľnici zase nad očakávanie istý. Najmä cestovanie vyššími rýchlosťami po diaľnici je príjemnejšie než som čakal.

Aj po akustickej stránke. Pritom stále sa bavíme o aute s dĺžkou na úrovni Volkswagenu up! a so svetlou výškou podvozka 180 mm, ktoré sa nestratí ani v teréne. V prípade pohonu 4x4 výrobca siahol po viskóznej medzinápravovej spojke, akú využíval aj predošlý Ignis a Swift 4x4. Ide o plne automatický systém, ktorý Suzuki nazýva AllGrip Auto, podporený asistentom pre zjazd z kopca. Ako funguje však preverím až v domácom teste. Počas prvých jázd som mal možnosť vyskúšať si základný benzínový štvorvalec 1.2 Dualjet aj jeho hybridnú verziu, v ktorej rovnaký benzínový motor podporuje elektromotor. Auto nevie jazdiť čisto na elektrinu, ale elektromotor slúži na podporu spaľovacieho agregátu pri akcelerácii a zvýšenej záťaži, napr. v stúpaniach do kopca. Menej sa namáha, ľahšie sa mu zbiera z nízkych otáčok, čo by sa malo prejaviť aj v nižšej spotrebe o 0,7 l/100 km.

Veľkosť batožinového priestoru sa dá prispôsobiť posúvaním zadných sedadiel.

Zatiaľ čo prínos hybridného systému v dynamike a ťahu odspodu bolo jednoznačne cítiť, jeho vplyv na spotrebu si budeme musieť overiť až v domácom teste. Motory sa budú kombinovať s 5-stupňovou manuálnou alebo robotizovanou prevodovkou. Veľmi silnou stránkou malého Ignisa je pohyblivosť a manévrovateľnosť v meste. Veď pri polomere otáčania 9,4 m sa s ním na fleku otočíte kdekoľvek. Nový Suzuki Ignis, na svoju kategóriu nadštandardne vybavený bezpečnostnými prvkami ako je napríklad dual kamerový systém schopný zamedziť kolízii s autom alebo chodcom, alebo systém strážiaci auto v jazdnom pruhu, príde na slovenský trh v marci tohto roka.

Technické parametre
zdvihový objem [cm3] 1242
výkon [kW/k] 66/90
pri otáčkach [1/min] 6000
krútiaci moment [Nm] 120
pri otáčkach [1/min] 4400
palivová spotreba [l/100 km] 4,6
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 12,2
maximálna rýchlosť [km/h] 170
prevodovka 5MT
pohotovostná hmotnosť [kg] 810-855
emisie CO2 [g/km] 104

Rozmery: dĺžka 3700 mm, šírka 1660 mm, výška 1595 mm, rázvor náprav 2435 mm, objem palivovej nádrže 32 l (AWD 30 l), objem batožinového priestoru  267 l (AWD 227 l).