Suv bonus suv bannery 1140x190 02
Thumb tben5228 Thumb tben5231 Thumb tben5234 Thumb tben5236 Thumb tben5246 Thumb tben5265 Thumb tben5229

Suzuki Ignis: Najkrajšie prekvapenie

Imidžové auto na spôsob Suzuki je malé, ale praktické a má pestrý dizajn. Podľa nás jedna z najväčších hviezd autosalónu.

Suzuki Ignis bola prvá novinka, ktorú sme v Paríži videli naživo. Zástupcovia značky ju nechali odhalenú už pred oficiálnou tlačovou konferenciou. Asi chceli, aby nový Ignis videlo čo najviac ľudí a vôbec sa nečudujeme. Auto vyzerá naozaj sympaticky a veľmi originálne. Mestský crossover má kolesá posunuté úplne do rohov karosérie, široké blatníky a svetlú výšku 180 mm. Netradične pôsobia najmä zadné partie, ale my zaujímavému vzhľadu rozhodne fandíme. Mimochodom tri prelisy v zadných stĺpikoch sú peknou spomienkou na Suzuki Cervo, imidžové mestské auto z roku 1977, predávané aj v Európe.

Suzuki Ignis je dĺžkou 3700 mm trochu kratšie než jeho rovnomenný predchodca z rokov 2001 až 2008. Má však dlhší rázvor 2435 mm a vďaka nemu prekvapivo priestranný interiér – hlavne v pozdĺžnom smere. Palubná doska je bezpochyby najoriginálnejšia zo všetkých súčasných Suzuki. Jednoduché horizontálne línie dopĺňajú prepracované detaily, napríklad ovládací panel klimatizácie. Volant sa dá nastavovať iba výškovo, potešia však dostatočne veľké a prekvapivo mäkké predné sedadlá. Dospelému sa pohodlne sedí aj vzadu, lebo lavica je ukotvená naozaj vysoko, takže príjemne podopiera stehná. Navyše, zadné sedadlá delené v pomere 50:50 môžete posúvať. Podľa potreby sa tak dá meniť veľkosť kufra, ktorý v základnom usporiadaní pojme 227 litrov.

v predaji od: jar/2017

Suzuki predviedlo nový Ignis v rôznych farebných kombináciách exteriéru a interiéru. Hoci ide o malé auto, výbavou rozhodne nebude chudobné. Objednať si doň budeme môcť diódové stretávacie svetlá, asistent pre zjazd z prudkého kopca i pohon 4x4. Štvorkolka využíva viskóznu medzinápravovú spojku. Pod kapotou nájdeme atmosférický benzínový štvorvalec 1,2 Dualjet (66 kW/ 90 k), ktorý v hybridnej verzii podporuje elektromotor. Jednoduchý mild-hybrid nedokáže jazdiť čisto na elektrinu, no v meste by mal byť úspornejší o 0,7 l/100 km. Keďže Suzuki Ignis v základnej výbave váži iba 810 kilogramov a v najvyššej 880, nepochybujeme, že úsporná bude aj klasická benzínová verzia. Napokon, podvozková platforma i motor pochádzajú zo Suzuki Baleno, ktoré bolo v našom teste mimoriadne hospodárne. Prevodovky sú na výber dve - päťstupňová manuálna a bezstupňové ústrojenstvo CVT. Teraz už chýba len jediné - „nezabiť“ zaujímavé auto vysokou cenou. Koľko si Suzuki bude za Ignis účtovať, zatiaľ nevedno.