Suzuki elektrifikuje Vitaru, S-Cross a Swift Sport

Mild-hybridná technológia prispeje k nižšej spotrebe a emisiám.

Pozorné oko priaznivcov značky Suzuki si možno všimlo, že z ponuky motorov pre Vitaru a S-Cross nedávno vypadol litrový prepĺňaný trojvalec BoosterJet. K dispozícii je výhradne štvorvalec 1,4 BoosterJet (103 kW/140 k), dostupný so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, šesťstupňovým meničovým automatom a pohonom predných či všetkých štyroch kolies.

Začiatkom budúceho roka príde ďalšia zmena. Vitara, S-Cross a Swift Sport dostanú mild-hybridnú technológiu. To znamená, že tradičný alternátor, pripojený k motoru 1,4 BoosterJet, nahradí elektrický motorgenerátor. Jeho úlohou bude rekuperovať pohybovú energiu, roztáčať spaľovací motor (ak ho predtým vypne systém štart/stop) a zároveň mu pomáhať pri zrýchľovaní. Motorgenerátor býva ku kľukovému hriadeľu pripojený remeňom a súčasťou systému je aj malý lítiovo-iónový akumulátor.

Suzuki má s mild-hybridom bohaté skúsenosti. Ignis si bez neho nekúpite a elektrickú podporu má aj väčšina verzií Swifta.

Vitara, S-Cross a Swift Sport dostanú silnejší motorgenerátor, napojený na vlastnú 48V elektrickú sieť (Ignis a Swift majú motorgenerátor napájaný 12V). Vďaka tomu bude podpora spaľovacieho motora intenzívnejšia, zatiaľ čo spotreba benzínu a produkcia emisií klesne. Predbežné odhady avizujú pokles o 15 až 20 percent.

Úlohou elektrifikácie je znížiť flotilové emisie značky. Mild-hybridnej technológii sa vyhnú iba dva modely Suzuki - u nás nedostupné Celerio a malý off-road Jimny.