Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb img 5377 Thumb img 5396 Thumb img 5544 Thumb img 5560 Thumb img 5578 Thumb img 5588 Thumb img 5594 Thumb img 5457

Suzuki Baleno 1,2 Dualjet: Ponúka priestor a jazdí naozaj úsporne

Na prvý pohľad vás toto auto možno neočarí. Lenže prvý dojem často klame. Skúste sa v ňom preto previezť a uvidíte!

Suzuki neprišlo s Balenom urobiť dizajnovú revolúciu, ani získať cenu za najinovatívnejší interiér. Novinka je väčšia ako Swift, ale s dĺžkou 3995 milimetrov zostáva malým autom. Japonci ju vyvinuli v spolupráci s indickým partnerom Maruti a v Indii beží aj sériová výroba. Asi preto je trochu „iná“ ako jej konkurenti v triede.

Baleno neprovokuje dizajnom, zato perfektne zvláda to, čo auto robí autom. Je priestranné, pohodlné a jazdí veľmi úsporne.

Suzuki dalo navonok nenápadnému hatchbacku úplne novú podvozkovú platformu, ktorá dokáže šetriť priestor. Vlastne, konštruktéri urobili maximum pre čo najväčší priestor na malom pôdoryse. Rázvor v porovnaní so Swiftom natiahli o 90 mm a napríklad palivová nádrž má objem iba 37 litrov. Výsledok sa dostavil, pretože zrejme žiadne iné auto béčkového segmentu nemá v pozdĺžnom smere tak veľa priestoru. Miestom na nohy vzadu môže Baleno smelo konkurovať kompaktom, hoci vnútornou šírkou a objemom kufra je to stále malé auto. Základná kapacita 355 litrov znie dobre. Suzuki ju nahnalo najmä veľkou hĺbkou a absenciou rezervného kolesa. Všetky výbavové verzie obsahujú núdzovú sadu na opravu defektu.

Motor 1,2 DualJet má dva vstrekovače na každý valec a vyšší stupeň kompresie 12,1.

Suzuki Baleno je presne ten typ auta, ktoré pri prehliadke v predajni asi nerozbúcha srdce. Aj interiér pôsobí veľmi konzervatívne, i keď multimediálny systém známy z Vitary funguje výborne. Rovnako palubný počítač má v skúšanej najvyššej výbave množstvo zaujímavých funkcií. Ukazuje aj to, koľko výkonu a krútiaceho momentu v práve produkuje motor.

Baleno sa oplatí vyskúšať na ceste. Za volantom prichádza nečakaná emócia a radosť z šoférovania. Nízka hmotnosť z tohto auta doslova srší a hoci riadenie nie je príliš strmé (viac ako 3 otáčky volantom medzi dorazmi), Suzuki veľmi ochotne zatáča. Nečudo, veď testovaný exemplár v najvyššej výbave váži neuveriteľných 920 kilogramov! Základná verzia je dokonca ešte o 55 kg ľahšia.

Volant je akoby zo športového auta, s ideálnym priemerom a hrúbkou venca. Pri radiacej páke sa nachádza obrovský
odkladací priestor.

Pritom v meste Baleno jazdí tak komfortne a zároveň potichu, ako máloktoré malé auto. Podvozok v kombinácii s 16-palcovými diskami, obutými do pneumatík rozmeru 185/55 veľa odfiltruje a veľké nerovnosti prekonáva bez náznaku buchotania. Akurát hluk od odvaľujúcich sa kolies je pri vyšších rýchlostiach intenzívny a ľahké auto je na diaľnici citlivé na bočný vietor.

Sedadlá sú pomerne mäkké. Vzadu budú mať málo miesta na hlavu iba vyšší jedinci (cca nad 1,8 m).

Pri výbere jedného z troch výbavových stupňov by sme chvíľu premýšľali, lebo v základe chýba delené zadné operadlo a pozdĺžne nastaviteľný volant je dostupný až v najvyššej výbave. V otázke motorov máme jasno. Atmosférický benzínový štvorvalec 1,2 Dualjet (66 kW/90 k) ponúka solídny záťah od stredných otáčok (cca od 3500 1/min), napriek dvom vstrekovačom na každý valec zostáva konštrukčne jednoduchý a je až neuveriteľne úsporný. Jazdiť v priemere za 4,5 litra benzínu na sto kilometrov nie je výnimka, skôr každodenná rutina. Dokonca aj po meste sme s sa s prehľadom pohybovali za 5,5 l/100 km, čo je len o dve desatiny litra viac ako udáva výrobca.

Motor spolupracuje s pomerne nakrátko sprevodovaným päťstupňovým manuálom, čo pri diaľničných 130 km/h znamená približne 3600 1/min. Napriek tomu sme z Bratislavy do Zvolena došli za 5,6 l/100 km.

Technické údaje
motor 1,2 DualJet
zdvihový objem [cm3] 1242
výkon [kW/k] 66/90
pri otáčkach [1/min] 6000
krútiaci moment [Nm] 120
pri otáčkach [1/min] 4400
nam. priem. spotreba [l/100 km] 4,5-5,6
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 12,3
maximálna rýchlosť [km/h] 180
batožinový priestor [l] 355-1085
cena modelu od [€] 10.690
registračný poplatok [€] 33

Kúpiť či nekúpiť?

Ak dáte na prvý dojem, možno utečiete ešte pred prvým naštartovaním. Zvlášť, keď ako prvé siahnete na dvere, ktoré sú naozaj ľahké a ich zatvorenie sprevádza výrazné plechové buchnutie. Čisto pragmaticky je však Suzuki Baleno dokonalé malé auto - priestranné, pohodlné, úsporné... Kupujem, ale základná cena by mohla byť nižšia.