28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb suzuki endurance1 Thumb suzuki endurance Thumb oscersleben race 1 800x533 Thumb suzuki endurance2 Thumb suzuki endurance3 Thumb suzuki endurance5 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb suzuki majstrom sveta 2016

Suzuki 15-ty raz majstrom sveta

V dramatickom finále na nemeckom okruhu Oschersleben továrenská stajňa Suzuki vybojovala japonskej značke 15. titul majstra sveta vo vytrvalostných pretekoch motocyklov.

Štvrté a posledné podujatie svetového šampionátu vytrvalostných pretekov motocyklov  8-hodinovka v Oschersleben ponúkla 20.000 prítomným divákom napínavé finále. V jeho priebehu sa totiž vedenie pretekov aj šampionátu viackrát menilo. Hlavnými favoritmi boli stajne GMT94 Yamaha a Suzuki Endurance Racing Team (SERT). Svetový primát veľmi tesným náskokom jediného bodu získal napokon druhý z nich.

Víťazom 8-hodinových pretekov sa však už druhý raz v tejto sezóne stala trojica David Checa, Niccolo Canepa a Lucas Mahias na motorke Yamaha. Členovia stajne SERT Vincent Philippe, Anthony Delhalle a Etienne Masson figurovali pred  pretekmi v Nemecku až na 4. mieste priebežného poradia svetového šampionátu. (Pred nimi boli tímy Suzuki April Moto Motors, Honda Endurance Racing a SRC Kawasaki.) Vo všetkých tréningových jazdách a tretím miestom v kvalifikácii však podali presvedčivý výkon. Do pretekov štartujúci  Philippe na Suzuki GSX-R1000 sa ihneď prebojoval do vedúcej skupiny jazdcov. Počas 8-hodinového podujatia sa však poradie na čele viackrát menilo. Pretekárov aj ich stroje extrémne zaťažovali teploty okolo 40 °C. Francúzsky tím Suzuki s manažérom Dominique Méliandom však podával brilantné výkony. Po 309 kolách so 7 zastávkami v boxoch mu do víťazného záveru chýbalo iba 21 s. Druhé miesto v cieli mu však zabezpečilo dostatok bodov do celkového hodnotenia šampionátu k opätovnému zisku majstrovského titulu. Zvíťazila trojica na motorke Yamaha. Tretie miesto obsadil tím Penz13.cm BMW Motorrad, ktorí reprezentovali iba 2 jazdci – Kenny Foray a Lukas Pesek. Na 4. mieste skončila stajňa Honda Endurance Racing, na ktorej motocykli sa striedali Julien de Costa, Sébastien Gimbert a Freddy Foray.

„Vytrvalostné preteky majú svoje hranice“, tešil sa v cieli Delhalle. „Po pretekoch v Le Mans som si nemyslel, že by sa nám mohlo podariť získať titul ešte raz. Nevzdávali sme sa však a podarilo sa nám to.“

Továrenský tím na motorke Suzuki GSX-R1000 tak nielen, že obhájil titul ale v priebehu 33 rokov svetového šampionátu ho získal už po 15-ty raz.

Súkromná stajňa Suzuki Team April Moto Motors Events prišla do Oscherslebenu na vedúcej pozícii v priebežnom hodnotení svetového šampionátu. Mala však smolu, lebo jeden z jej jazdcov na pretekoch spadol a tak tím skončil až na 11. mieste. Vďaka veľkému bodovému náskoku však francúzska stajňa ukončila svetový šampionát na 3. mieste.