Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb subaru xv 1 Thumb 3 Thumb 5 Thumb 4 Thumb 6 Thumb 7 Thumb 8 Thumb subaru xv 2 Thumb 9

Subaru XV 2,0 i-S: Auto na všetky cesty

Nové XV v teréne zahanbí mnohé SUVčka a po ceste jazdí ako klasický hatchback. Kabína je útulnejšia než kedykoľvek predtým, no pod kapotou by sme chceli trochu viac života.

 

 

Bolo by veľmi nefér, povedať o novom Subaru XV, že je to len ľahko pridvihnutá Impreza a ďalší z radu mestských crossoverov. Jeho schopnosti mimo spevnených ciest totiž siahajú omnoho ďalej. Svetlá výška podvozka má hodnotu 220 milimetrov. Konštruktéri ju dosiahli tak, že medzi karosériu a nápravnice pridali podložky, na auto namontovali kolesá s väčším priemerom a samozrejme, nechýbajú ani dlhšie tlmiče a pružiny. Mimochodom, rovnakú svetlosť podvozka má aj Forester. Ten sa však môže pochváliť o čosi väčším predným nájazdovým uhlom (18 verzus 22°).

Pohon 4x4 sa spolieha na elektrohydraulicky ovládanú medzinápravovú spojku. V porovnaní s konkurenciou to nie je nič výnimočné. Výnimočné je akurát základné prerozdelenie krútiaceho momentu. Subaru aj pri dobrých adhéznych podmienkach posiela dopredu 60 a dozadu 40 percent krútiaceho momentu. Konkurenčné SUVčka obvykle na suchom asfalte posielajú dozadu iba nejaké štyri až desať percent. Ozajstnou pýchou tohto Subaru XV je naozaj tuhá karoséria a fantastické naladenie elektroniky. Auto v teréne dokáže poľahky pribrzdiť odľahčené kolesá a preniesť silu motora na kolesá s lepšou trakciou. Funguje to naozaj výborne, ale podmienkou je mať aktivovaný terénny režim X-mode. Skrátka XV na nespevnenom povrchu bez problémov zatieni väčšinu „plnohodnotných“ SUV.

 

Kabína pôsobí - rovnako ako zvyšok auta - veľmi hutným dojmom. Nechýba dostatok odkladacích priestorov a s ergonómiou tiež nemáme problém.

 

Päťdverová karoséria so splývajúcou zadnou časťou pochádza z Imprezy a tomu zodpovedá aj posed za volantom. Nesedí sa tak zvislo a vzpriemene ako v plnohodnotných SUVčkach. Posed pripomína skôr klasický hatchback, akurát sedadlá sú ukotvené trochu vyššie. Stredová konzola je mäkčená aj v spodnej časti a tým pádom prívetivá k šoférovmu pravému kolenu. Japonci naplno prepadli čaru displejov - v XVčku nájdete až tri. Zaujímavý je najmä displej na vrchu stredovej konzoly, na ktorom môžete sledovať prácu štvorkolky a asistenčných systémov, teplotu motorového oleja alebo navádzacie značky navigačného systému. Osempalcová dotyková obrazovka je umiestnená o pár centimetrov nižšie. Prehľadným menu, rýchlou odozvou a možnosťou „zoomovat“ v mape aj dvomi prstami, pripomína najlepšie tablety. Skrátka, žiadne prvoplánové efekty, ale absolútna funkčnosť.

Vzhľadom na rázvor náprav 2665 mm, vzadu panuje bezproblémový dostatok miesta pre dvoch dospelých. Kufor je už tradične široký, ale plytký. V kombinácii so sadou na opravu defektu má základný objem 385 litrov. Klasické plató nahradila roletka, ktorá síce nemá vodiace koľajničky, ale aj tak sa s ňou manipuluje celkom dobre.

Subaru má tradične veľké spätné zrkadlá a tenké predné stĺpiky.

 

Benzínový boxer s objemom dva litre je v aute uložený nízko a posunutý až pred os prednej nápravy. To je zároveň dôvod, prečo majú moderné Subaru také dlhé predné previsy. Na prvý pohľad to môže pôsobiť ťažkopádne, ale po stránke jazdných vlastností je toto usporiadanie skvelé. Tým ako XV zatáča, ako promtne reaguje na každý pokyn volantom a ako predné kolesá precízne vedú stopu, si toto auto dovolíme prirovnať skôr k obyčajnému „nízkemu“ hatchbacku, než k SUVčku. Tu jednoznačne cítiť gény Imprezy. Pritom podvozok doslova hltá nerovnosti a len občas sa na ceste objaví taká diera alebo hrboľ, ktoré odhalia vyššiu hmotnosť 18-palcových kolies, obutých do pneumatík rozmeru 225/55.

Subaru je auto zamerané na šoféra, a to nielen riadením či naladením podvozka, ale aj detailmi, ktoré na prvý pohľad nebijú do očí. Na mysli máme hlavne tenučké predné stĺpiky a veľké vonkajšie spätné zrkadlá. Šofér má vďaka nim spoza volantu perfektný výhľad.

Atmosférický dvojliter prešiel modernizáciou a v rámci nej dostal až 80 percent nových dielov. Dosahuje výkon 115 kW (156 k), pričom spolupracuje výhradne s bezstupňovou prevodovkou Lineatronic. Dynamika 1450 kilogramov vážiaceho auta nevyrazí dych, hoci na bežné používanie stačí. Za ten týždeň sa vyskytlo minimum situácií, kedy by sme na variátor vyslovene nadávali. Prevodový pomer sa mení skokovo ako na klasickom automate a motor posiela do vysokých otáčok len vtedy, keď je to naozaj potrebné. Áno, keď výraznejšie zošliapnete plyn, tak hneď je tam 3500 1/min. Logiku to má, veď motor je atmosférický – tým pádom jeho sila nastupuje postupne a od stredných otáčok. Po diaľnici sa stotridsiatkou dá jazdiť pri 2300 1/min, čo je na atmosféru vskutku nízke číslo. Spotreba sa najčastejšie pohybuje okolo ôsmich litrov benzínu na sto kilometrov. V meste však apetít prekročí deväťlitrovú hranicu.

 

Kúpiť, či nekúpiť?

Subaru XV je technicky fantastické auto. Navyše, o interiéroch tejto značky sa už dávno nedá povedať, že by boli neútulné. „Tradičná“ na pomery značky je vyššia spotreba, ale tento podvozok si doslova pýta výkonnejší motor.

 

Technické parametre
motor  2,0 i-S
zdvihový objem [cm3] 1995
výkon [kW/k]  115/156
pri otáčkach [1/min]  6000
krútiaci moment [Nm]  196
pri otáčkach [1/min]  4000
maximálna rýchlosť [km/h]  194
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  10,4
nam. spotreba [l/100 km]  7,6-9,4
registračný poplatok [€]  360
batožinový priestor [l]  385-1310
cena modelu od [€]  27 490