Ben 2022 0049 f1 kampan bezbotas bannery 1140x190px sk 01mp 2
Thumb subaru solterra 2022 autozurnal.com 4 Thumb subaru solterra 2022 autozurnal.com 2 Thumb subaru solterra 2022 autozurnal.com 3 Thumb subaru solterra 2022 autozurnal.com 1 Thumb subaru solterra 2022 autozurnal.com 7 Thumb subaru solterra 2022 autozurnal.com 5 Thumb subaru solterra 2022 autozurnal.com 6 Thumb subaru solterra 2022 autozurnal.com 8 Thumb subaru solterra 2022 autozurnal.com 9 Thumb content content content toyotae tnga 1 Thumb content content 001 zevconcpt fr global 3 0 Thumb subaru solterra 1 Thumb 07 solterra

Subaru Solterra príde v roku 2022 a bude dvojičkou Toyoty bZ4x

Subaru rozširuje spoluprácu s japonským gigantom, Toyotou. Prvým elektrickým crossoverom oboch značiek bude toto auto, predávané s oboma logami a líšiace sa len v detailoch. Subaru ukázalo produkčný kabát Solterry na nových záberoch. Pôjde o konkurenta pre VW ID.4, Škodu Enyaq alebo Hyundai IONIQ 5.

Plne elektrické Subaru s názvom SOLTERRA bude prvým modelom spoločnosti postaveným na globálnej platforme e-Subaru (v Toyote e-TNGA) a jeho uvedenie na svetové trhy je naplánované na budúci rok. O technických detailoch zatiaľ obe značky mlčia, no základy už poznáme.

Globálna elektrická platforma totiž spoločným dielom oboch japonských značiek. Solterra má veľmi blízko k nedávno predstavenému prototypu Toyota bZ4X. Na rozdiel od Toyoty už Subaru hovorí v prípade Solterry o produkčnom kabáte. Ukázalo ho na najnovších záberoch, kde jasne vidieť základné rysy stredne veľkého SUV/crossoveru vrátane spoločného dizajnu.

Poďme však späť k platforme e-Subaru resp. e-TNGA. Značka tvrdí, že táto platforma je vďaka svojej praktickej konštrukcii vysoko univerzálna a zároveň ľahko prispôsobiteľná pre rôzne typy produktov. So súčasnom architektúrou Subaru alebo Toyoty, určenej pre spaľovacie a hybridné modely, nemá veľa spoločného. Ide o kompletne nové riešenie.

Základným princípom architektúry e-Subaru je, že rozmiestnenie hlavných prvkov zostáva nemenné, zatiaľ čo počet a rozmiestnenie tých variabilných sa odlišuje. Toto konštrukčné prináša riešenie flexibilitu z hľadiska šírky, dĺžky a výšky vozidla, ako aj premenlivý rázvor kolies. Platforma umožňuje nasadenie pohonu predných, zadných alebo štyroch kolies a so širokou škálou kapacity akumulátora a elektromotora, vďaka čomu bude schopná vyhovieť rôznych typom vozidiel a profilom používania. Technické parametre pohonu a dojazd zatiaľ nepoznáme.

Predmetom spoločného vývoja automobiliek Subaru a Toyota bola nielen spomínaná platforma, ale aj samotné SUV Solterra. Vzájomná spolupráca zahŕňala širokú škálu oblastí vrátane produktového plánovania, dizajnu či hodnotenia výkonnosti. Počas tohto vývoja obe spoločnosti navzájom spojili svoje silné stránky, napríklad dlhoročnú technológiu pohonu všetkých kolies z dielne Subaru a overenú technológiu elektrifikácie vozidiel od Toyoty.

Na fotke je Toyota bZ4x. Podľa tvaru predných svetiel Solterry sa bude dizajn spoločného elektromobilu líšiť pravdepodobne len v detailoch.