Cupra leon blizsie banner 970x250px 03

Subaru predstaví prvý sériový plug-in hybrid ešte tohto roku

Predaj bol zatiaľ potvrdený iba v Amerike.

Pre značku Subaru nie je kombinácia benzínového a elektrického motora cudzia. Už pred piatimi rokmi si Američania mohli kúpiť model Crosstrek Hybrid, teda kompaktný crossover vybavený full hybridným pohonom. Atmosférickému boxeru s objemom 2,0 litra sekunduje elektromotor a bezstupňová prevodovka Lineartronic. Nechýba ani štvorkolka, založená na lamelovej medzinápravovej spojke.

Pre úplnosť doplňme, že Crosstrek je v Amerike to isté, čo v Európe model XV. Akurát na starý kontinent sa hybrid jednoducho nedostal.

Preto vyznieva otázka či sa dočkáme aspoň pripravovaného plug-in hybridu. Opäť ho postavia na báze Crosstreku, avšak druhej generácie, a premiéru absolvuje v závere tohto roka. Predaj bol oficiálne potvrdený zatiaľ iba v Severnej Amerike.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Subaru pri vývoji hybridov úzko spolupracuje s automobilkou Toyota. Nový plug-in hybridný crossover do istej miery využije techniku z Toyoty Prius Plug-in. Pôjde najmä o elektrickú časť sústavy a lítiovo-iónové články.

Základ v podobe spaľovacieho motora bude naďalej "originál Subaru", čiže atmosférický boxer s priamym vstrekovaním paliva. Môžeme sa len domnievať, či pôjde o osvedčený dvojliter.

Japonci sú na podrobnosti skúpi. Vieme iba to, že pohon všetkých štyroch kolies chýbať nebude. Japonci potvrdili dva základné jazdné režimy: elektrický - určený na presuny v rámci mesta - a univerzálny hybridný.

V roku 2019 ponuku motorov rôznych modelov Subaru rozšíri úplne nový prepĺňaný benzínový motor.