Vw caddy 03 2021 1140x190
Thumb 21s Thumb 22s Thumb 23s

Subaru každý rok predstaví jednu novinku. Prvý bude crossover XV

Legendárneho výrobcu automobilov s pohonom 4x4 čaká obdobie plné zmien. V budúcnosti sa okrem iného dočkáme plug-in hybridu, elektromobilu i nového malého turbomotora.

Rok 2017 bude pre Subaru rokom dôležitých zmien. Koncern Fuji Heavy Industries (FHI) po sto rokoch od založenia zmení názov. Od apríla sa premenuje na Subaru Corporation. Firma, ktorá začínala ako letecká spoločnosť Nakajima Aircraft, má dodnes silnú leteckú divíziu. Dvetisíc zamestnancov vyrába komponenty pre lietadlá.

Navyše, tohto roku uplynie presne 45 rokov, odkedy autá Subaru jazdia s pohonom všetkých kolies (AWD). Prvým bolo Leone kombi v roku 1972. Dnes je Subaru najväčším svetovým producentom osobných automobilov s pohonom 4x4. 

Vlani Subaru po prvý raz prekročilo magickú miliónovú hranicu predaných vozidiel. S globálnym trojpercentným rastom a predajom 1.012.000 áut išlo už o piaty rekordný rok za sebou. 

Najväčším trhom pre Subaru zostáva Severná Amerika, nasledovaná Japonskom. Európa je globálneho hľadiska menším trhom: značka tu vlani predala cez 40 000 vozidiel, čo je porovnateľné s Čínou alebo s Austráliou. Zrejme nikoho neprekvapí, že 82 % vlani predaných Subaru spadalo do kategórie SUV a crossoverov. 

Na Slovensku rástla značka Subaru ešte výraznejšie ako globálne. Pripísala si medziročné zvýšenie predaja o 28 % a historický predajný rekord. Obrovský záujem hlavne nových zákazníkov (takmer 70% v minulom roku) je dobrým predpokladom na ďalšie zvyšovanie predaja kľúčových SUV modelov.

Veľké ambície súvisia s plánom, uviesť do roku 2021 na trh každých dvanásť mesiacov jednu novinku. Prvou z nich bude tretia generácia kompaktného crossoveru Subaru XV, ktorý sa verejnosti predstaví už v marci na ženevskom autosalóne. Predstavu, ako bude vyzerať, dáva Subaru XV Concept odhalený vlani. 

Na rok 2018 je naplánovaná premiéra plug-in hybridu, v ďalšom roku Subaru predstaví nový downsizingový turbomotor. V roku 2021 príde elektromobil. Čo príde v roku 2020 výrobca neprezradil.