Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 1s Thumb 3s Thumb 2s Thumb 4s Thumb 5s Thumb 6s Thumb 7s Thumb 8s Thumb 9s Thumb 10s Thumb 11s Thumb 12s

Subaru do nového Legacy natlačilo veľký dotykový displej

Klasický sedan strednej triedy presedlal na novú platformu, dostal odvážnejšiu palubnú dosku a prišiel o šesťvalec.

Prvú a najnovšiu šiestu generáciu Subaru Legacy od seba delí presne 30 rokov. Za ten čas sa veľa zmenilo, zmizli bezrámové okná, pribudli asistenčné systémy a auto sa vytratilo z Európy. U nás zostal iba Outback. 

Nové Legacy práve debutuje na autosalóne v Chicagu a hoci navonok stále vyzerá konzervatívne, pod povrchom skrýva veľa noviniek. Po vzore modelov Impreza, XV či Forester, si aj sedan strednej triedy osvojil takzvanú globálnu podvozkovú platformu. Šetrí hmotnosť, je priestorovo úspornejšia a predovšetkým podstatne tuhšia, v niektorých častiach o neuveriteľných sto percent.

Úlohou tuhého základu je vytvoriť oporu pre tlmiče, takže auto vo finále môže pohotovo reagovať na pokyny volantom a zároveň komfortne zdolávať nerovnosti. Ťažisko kleslo a Legacy dokáže absorbovať až o 40 percent viac energie v prípade čelného alebo bočného nárazu. Globálna podvozková platforma priniesla aj viac priestoru pre náklad. Kufor je o 3,5 centimetra dlhší a pojme 427 litrov.

Pod kapotou nájdeme dva ploché benzínové štvorvalce typu boxer, spriahnuté s bezstupňovou prevodovkou Lineartronic. Základ tvorí atmosférický motor s objemom 2,5 litra (136 kW/185 k) a Legacy s ním akceleruje z pokoja na stovku za 8,4 sekundy. Náročnejší zákazníci siahnu po prepĺňanej dva-štvorke (194 kW/263 k), ktorá sedan strednej triedy vystrelí z nuly na stovku za 6,1 s. Samozrejmosťou je pohon 4x4, založený na elektrohydraulicky ovládanej medzinápravovej spojke. 3,6-litrový šesťvalec končí pre vysokú spotrebu a emisie.

Bezpochyby najzaujímavejší je pohľad na palubnú dosku, kde sa udomácnil vertikálne orientovaný dotykový displej s uhlopriečkou 11,6 palca. Nový multimediálny systém Subaru Starlink využíva platformy Android Auto a Apple Car Play na zrkadlenie obsahu smartfónov, ponúka pripojenie na internet a obsahuje niekoľko aplikácií, sústredených do Starlink SmartDeviceLink. Hoci displej zaberá takmer celú stredovú konzolu, konštruktéri na nej našli priestor pre niekoľko tradičných ovládačov. Legacy v základnej výbave má namiesto jedného veľkého, dva menšie sedempalcové displeje, orientované horizontálne.

V balíčku asistenčných systémov EyeSight Driver Assist Technology nájdete okrem adaptívneho tempomatu, aj funkciu automatického udržiavania vozidla v jazdnom pruhu, obligátne monitorovanie mŕtvych uhlov či zboku prichádzajúcich vozidiel pri cúvaní. Kamera snímajúca tvár šoféra by mala spoľahlivo rozpoznať únavu.